Dialog o právním státě s Polskem pokročil. Ale ne dost, mračí se Timmermans

Brusel - Dialog mezi Evropskou komisí (EK) a Varšavou o stavu právního státu v Polsku se v posledních týdnech posunul, myslí si první místopředseda EK Frans Timmermans. O vývoji situace dnes informoval ministry členských zemí, kteří jsou zodpovědní za unijní problematiku. Podle Timmermanse ale ještě nelze konstatovat, že už by systematické ohrožení vlády práva v Polsku pominulo.

"Ale dialog nemůže pokračovat do nekonečna. V nějaké chvíli ho musíme uzavřít," poznamenal Timmermans, který je ze strany komise hlavním vyjednavačem ve vleklém sporu s Varšavou především o podobu a důsledky soudní reformy v Polsku.

Po měsících bez posunu komise loni v prosinci spustila do té doby nikdy nepoužitý postup podle sedmého článku unijní smlouvy, kdy může teoreticky členské zemi na konci hrozit odebrání hlasovacích práv v Radě EU. V posledních týdnech se přístup nové polské vlády změnil.

"Všichni si přejeme, aby Polsko a komise pokračovaly v dialogu a doufáme, že v červnu budou ty zprávy pozitivní," poznamenala dnes před novináři ministryně zahraničí nyní předsednického Bulharska Ekaterina Gečevová-Zacharievová. Téma se podle ní vrátí na program červnového jednání Rady pro všeobecné záležitosti. K posunu v jednáních dnes Poláky vyzvaly také Francie a Německo.

Podle Timmermanse je třeba využít příštích týdnů a najít řešení problémů, na které komise poukazovala. "Půjde o to, aby se o řešení nejen mluvilo, ale aby se skutečně našly konkrétní kroky, jak věci vyřešit. Doufám, že v červnu budeme moci oznámit úspěch," řekl. Varšava i Brusel se podle něj shodují, že věc se nemůže neustále protahovat.

Pro červnové jednání členských zemí o této záležitosti jsou podle Timmermanse stále na stole všechna řešení. "Musíme se teprve rozhodnout, co přesně budeme řešit. Polsko možná pokročí tak, že řekneme, že vláda práva už ohrožena není. Nebo se dostaneme na druhou stranu spektra, nepokročíme vůbec a budeme muset přijmout následné kroky," poznamenal místopředseda komise.

Související

Více souvisejících

Polsko Frans Timmermans evropská komise EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy