Homofobní Slovensko? Gayové čelí obtěžování a diskriminaci, ukazuje průzkum

Bratislava - Polovina Slováků jiné než heterosexuální orientace (LGBT) zažila nepříjemnou zkušenost a dvě pětiny diskriminaci v souvislosti s tím, že se řadí do LGBT komunity. Vyplývá to z výsledků průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo občanské sdružení Iniciativa Inakosť, která hájí práva homosexuálů.

V největší sondáží svého druhu na Slovensku, do které se ve druhé polovině loňska zapojilo přes 2000 LGBT lidí, až 49,6 procenta respondentů uvedlo, že se stali terčem obtěžování, nadávek nebo násilí z důvodu své jiné než heterosexuální orientace. Diskriminaci například při zdravotní péči, na pracovišti či v oblasti služeb přiznalo 39,1 procenta dotazovaných.

Zhruba devět z deseti respondentů, kteří kvůli své sexuální orientaci zažili nějaký incident, ho nenahlásili úřadům. Většina oslovených soudí, že společnost na Slovensku jen v malé míře akceptuje LGBT osoby, byť zároveň uvedli, že za posledních deset let se situace v této oblasti zlepšila.

"Jsou to alarmující čísla. Mohla by být ještě vyšší. Mnozí lidé se na veřejnosti nepřiznávají ke své orientaci," řekl spoluautor průzkumu Andrej Kuruc.

Téměř všichni dotazovaní v sondáži podpořili případné zavedení registrovaných partnerství párů stejného pohlaví, které Slovensko na rozdíl od České republiky a dalších zemí neumožňuje.

Někteří přední politici na pětimilionovém Slovensku, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, se dříve vyslovili pro zlepšení postavení párů stejného pohlaví. Například prezident Andrej Kiska loni vybídl k odstranění překážek, jimž tyto páry v zemi čelí. Již v roce 2015 se tehdejší slovenský premiér Robert Fico zase vyslovil pro ulehčení některých otázek praktického života párů stejného pohlaví, například v oblasti přístupu partnerů k informacím o zdravotním stavu nebo při dědictví. Změny v této oblasti stát dosud ale nezavedl.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Homosexuálové diskriminace

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy