Dánské speciální jednotky se stahují z Iráku

Kodaň - Dánsko dnes oznámilo, že se rozhodlo stáhnout příslušníky svých speciálních jednotek z Iráku. Jejich přítomnost na iráckém území není podle Kodaně nadále nutná, protože většina iráckých oblastí, které byly dříve pod kontrolou teroristické organizace Islámský stát (IS), již byla osvobozena. Stahování zhruba 60 členů dánských speciálních sil bude probíhat postupně do konce podzimu, uvedlo podle agentury Reuters dánské ministerstvo obrany.

V Iráku zůstane asi 180 dánských vojáků, kteří působí v rámci mezinárodní koalice na letecké základně Ajn al-Asad v provincii Anbár a přispívají k radarovému monitorování nepřátelských aktivit a k výcviku iráckých sil.

Dánské speciální jednotky byly do Dánska vyslány v srpnu 2016. "Členové dánských speciálních sil v Iráku se vydají na cestu domů po dobře splněné misi proti extremistům z Islámského státu," uvedli podle dánské tiskové agentury Ritzau ve společném prohlášení dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen a ministr obrany Claus Hjort Frederiksen.

Šéf dánské diplomacie Samuelsen nicméně zdůraznil, že boj s Islámským státem neskončil. Dánsko bude nadále přítomno v Iráku a bude přispívat k tomu, aby irácké bezpečnostní síly dokázaly samy udržovat bezpečnost v zemi.

Související

Dánská vlajka

Dánsko má obavy z Ruska, chce zvýšit výdaje na obranu o 20 procent

Kodaň - V reakci na rostoucí aktivitu ruské armády na východě a severu Evropy chce dánská vláda v nadcházejících pěti letech vydat na armádu o 20 procent více, než původně plánovala. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Dánsko, které je součástí Severoatlantické aliance, loni vydalo na armádu 1,2 procenta HDP.

Více souvisejících

armáda Dánsko dánsko Irák

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy