Průlom ve vraždě Kuciaka? Prokuratura SR nabízí české novinářce spolupráci

Bratislava - Speciální prokuratura, která má na Slovensku na starosti nejvážnější zločiny, znovu vybídne ke spolupráci českou novinářku Pavlu Holcovou, která pracovala se zavražděným slovenských žurnalistou Jánem Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku. Oznámila to dnes mluvčí tohoto úřadu Jana Tökölyová. Slovenské prokuratuře jde o zkopírování údajů z novinářčina mobilu, které považuje za nezbytné pro objasnění Kuciakovy vraždy. Holcová ČTK sdělila, že ale má pochybnosti a že se poradí s právníkem.

"Postup slovenské speciální prokuratury ve mě vyvolává pochybnosti, a to včetně jejich posledního prohlášení, které považuji za manipulativní," uvedla novinářka s tím, že mluvčí v prohlášení uvádí věci neodpovídající příkazu prokuratury k zabavení jejího mobilu. "Po této zkušenosti se o každém dalším kroku budu radit s právníkem," dodala.

Holcová v úterý osm hodin vypovídala jako svědkyně před slovenskými vyšetřovateli, kteří jí - na příkaz prokuratury - zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům. Novinářka odmítla vydat k mobilu kódy. Podle prokuratury Holcová vydala telefon dobrovolně, novinářka prohlásila, že se tak stalo pod nátlakem. Případ vyvolal pobouření v slovenských a českých médiích, která zdůraznila význam ochrany zdrojů informací a svobody tisku v demokratických zemích.

"Do dnešního dne orgány činné v trestním řízení s předmětným mobilním telefonem žádným způsobem dále nenakládaly, a tedy hlavně nedošlo k pokusu o prolomení jeho ochrany," uvedla Tökölyová. "Svědkyně bude opět oslovená se žádostí o poskytnutí účinné spolupráce. Prokurátor (...) zajistí, aby se nevyskytly žádné pochyby o provedení úkonů v souladu s příslušnými předpisy a současně tak, aby nedošlo k pochybám o porušení práv svědkyně," ujistila mluvčí. Případné vyjádření Holcové k nejnovějšímu prohlášení slovenské prokuratury ČTK zjišťuje.

Mluvčí současně znovu zdůraznila, že vyhotovení kopie počítačových údajů z mobilu svědkyně je "nezbytné a logické", protože motivem vraždy byla s největší pravděpodobností Kuciakova práce. "Je tedy zřejmé, že vyšetřování musí hledat odpovědi a důkazy mezi jeho kolegy - novináři, kteří s ním spolupracovali, a zajímat se, na čem pracovali, na jakých zjištěních, která mohla způsobit tragédii dvou lidí," vysvětlovala mluvčí a dodala, že svědkyně sama hovořila o tom, že se zavražděným novinářem téměř dva roky spolupracovala a často s ním byla denně v kontaktu. Obětí zločinu se stala i Kuciakova partnerka.

"Ničím nepodložené zpochybňování práce orgánů činných v trestním řízení v konečném důsledku pomáhá jen pachatelům, aby se vyhnuli trestní zodpovědnosti," uvedla mluvčí, podle které si prokuratura práce médií váží a v dané věci má se sdělovacími prostředky společný zájem, kterým je odhalení, usvědčení a potrestání pachatelů.

Úřady podle mluvčí novinářce mobil vrátí, "jakmile to procesní situace umožní".

Související

Policie SR, ilustrační fotografie

Najdou Kuciakova vraha? Podle české novinářky nastal zlom ve vyšetřování

Počáteční fáze vyšetřování vraždy slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky vzbuzovala v investigativní novinářce Pavle Holcové skepsi. Zlom nastal na konci loňského září, kdy byli v případu obviněni čtyři lidé. Holcová, která s Kuciakem spolupracovala na tehdy nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku a je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku, je optimističtější i proto, že mezitím nastaly změny ve vyšetřovacím týmu.
Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Společnost po vraždě Kuciaka vnímá novináře jinak, soudí Holcová

Novinářské prostředí se po loňské vraždě slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové změnilo. Jiný je také způsob, jakým společnost novináře vnímá. V rozhovoru s ČTK to řekla Pavla Holcová, která s Kuciakem spolupracovala na tehdy nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku a je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Více souvisejících

Pavla Holcová (novinářka) Slovensko Ján Kuciak novináři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy