Společnost po vraždě Kuciaka vnímá novináře jinak, soudí Holcová

Novinářské prostředí se po loňské vraždě slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové změnilo. Jiný je také způsob, jakým společnost novináře vnímá. V rozhovoru s ČTK to řekla Pavla Holcová, která s Kuciakem spolupracovala na tehdy nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku a je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

"V momentě před vraždou, myslím si, že nejenom já, ale i spousta dalších novinářů váhala, jak si vlastně stojíme v rámci společnosti. Často jsme byli terčem útoků politiků, ať už českého prezidenta (Miloše Zemana) nebo (tehdejšího) slovenského předsedy vlády (Roberta Fica). Nevěděli jsme, jestli ty texty, co píšeme, nejsou příliš složité, že to nikdo nečte, nikoho to nezajímá. Vždycky budou populárnější koťátka než kauza, nad kterou my strávíme rok," řekla Holcová.

Lidé zejména na Slovensku se po vraždě za novináře postavili naprosto nečekaným, bezprecedentním způsobem, míní. "Myslím si, že to nejenom změnilo to, jak novináři vnímají společnost, ale i jak společnost vnímá novináře. Že si mnohem víc teď uvědomuje, co je role novináře. Že to není uštvat politika, ale přinášet informace, na základě kterých se lidé mohou svobodně rozhodnout, jestli politika budou volit, nebudou volit, jestli mu budou věřit, nebudou věřit," poznamenala.

Vražda Kuciaka a Kušnírové, která podle dřívějšího sdělení slovenské policie souvisela nejspíš s investigativní prací novináře, vyvolala na Slovensku politickou krizi. V polovině března podal demisi nejdéle sloužící premiér Fico, kterého v čele nového kabinetu vystřídal místopředseda jeho strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini. V novém kabinetu zůstala většina ministrů Ficovy vlády, ale nikoliv například bývalý ministr vnitra Roberta Kaliňák, jehož přiměly k odchodu protesty veřejnosti a tlak jedné ze stran tříčlenné vládní koalice. Rezignaci pod tlakem demonstrací a také slovenského prezidenta Andreje Kisky oznámil i šéf policie Tibor Gašpar.

Podle Holcové je ve slovenské společnosti Kuciakova vražda stále tématem. "Myslím si, že ve čtvrtek na Slovensku opět budou obrovské protesty na náměstích," řekla. Podle ní by bylo nesmírně smutné, kdyby se například po měsíci už nic nedělo. "Tohle opravdu trvá rok a pořád to ty lidi zajímá, pořád se ptají, pořád mají zájem o to, co dělají ostatní novináři, sledují, jak se ten případ vyvíjí," uvedla novinářka.

Z hlediska tlaku politiků na žurnalisty nevidí větší rozdíl oproti minulosti. "Myslím si, že politici, kteří kritizovali práci novinářů, ji kritizují i nadále," uvedla. U politiků, kteří rozumějí práci novinářů, se podle ní nic nezměnilo. "Chápou, že novináři jsou potřeba, a chápali to i předtím," doplnila.

Situace se podle Holcové může na Slovensku odrazit v březnových prezidentských volbách. "Nejsilnější kandidát je opět za vládní stranu Směr, ale dvojka a trojka jsou demokratičtí kandidáti. Myslím si, že to nebylo úplně představitelné ještě před rokem, že by někdo z opozičního tábora vůči Směru mohl získat takovou podporu," poznamenala.

Největší popularitě se těší místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého podporuje Směr-sociální demokracie. Na druhém místě v sondážích skončil vědec Robert Mistrík, těsně před místopředsedkyní neparlamentní strany Progresivní Slovensko Zuzanou Čaputovou.

Související

Policie SR, ilustrační fotografie

Najdou Kuciakova vraha? Podle české novinářky nastal zlom ve vyšetřování

Počáteční fáze vyšetřování vraždy slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky vzbuzovala v investigativní novinářce Pavle Holcové skepsi. Zlom nastal na konci loňského září, kdy byli v případu obviněni čtyři lidé. Holcová, která s Kuciakem spolupracovala na tehdy nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku a je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku, je optimističtější i proto, že mezitím nastaly změny ve vyšetřovacím týmu.
Ján Kuciak

Zatýkání nestačí? Důležité bude odhalit, kdo si vraždu Kuciaka objednal, varuje Holcová

Praha/Bratislava - Podle české novinářky Pavly Holcové, která spolupracovala se zavražděným slovenským novinářem Jánem Kuciakem, bude důležité odhalení objednavatele vraždy. Jak nicméně ČTK řekla, zprávy ze Slovenska ji naplňují lehkým optimismem. Holcová tak reagovala na informace, že slovenská policie dnes zatkla podle všeho osm osob podezřelých z vraždy Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Více souvisejících

Pavla Holcová (novinářka) Ján Kuciak vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Slovensko novináři

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy