Společnost po vraždě Kuciaka vnímá novináře jinak, soudí Holcová

Novinářské prostředí se po loňské vraždě slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové změnilo. Jiný je také způsob, jakým společnost novináře vnímá. V rozhovoru s ČTK to řekla Pavla Holcová, která s Kuciakem spolupracovala na tehdy nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku a je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

"V momentě před vraždou, myslím si, že nejenom já, ale i spousta dalších novinářů váhala, jak si vlastně stojíme v rámci společnosti. Často jsme byli terčem útoků politiků, ať už českého prezidenta (Miloše Zemana) nebo (tehdejšího) slovenského předsedy vlády (Roberta Fica). Nevěděli jsme, jestli ty texty, co píšeme, nejsou příliš složité, že to nikdo nečte, nikoho to nezajímá. Vždycky budou populárnější koťátka než kauza, nad kterou my strávíme rok," řekla Holcová.

Lidé zejména na Slovensku se po vraždě za novináře postavili naprosto nečekaným, bezprecedentním způsobem, míní. "Myslím si, že to nejenom změnilo to, jak novináři vnímají společnost, ale i jak společnost vnímá novináře. Že si mnohem víc teď uvědomuje, co je role novináře. Že to není uštvat politika, ale přinášet informace, na základě kterých se lidé mohou svobodně rozhodnout, jestli politika budou volit, nebudou volit, jestli mu budou věřit, nebudou věřit," poznamenala.

Vražda Kuciaka a Kušnírové, která podle dřívějšího sdělení slovenské policie souvisela nejspíš s investigativní prací novináře, vyvolala na Slovensku politickou krizi. V polovině března podal demisi nejdéle sloužící premiér Fico, kterého v čele nového kabinetu vystřídal místopředseda jeho strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini. V novém kabinetu zůstala většina ministrů Ficovy vlády, ale nikoliv například bývalý ministr vnitra Roberta Kaliňák, jehož přiměly k odchodu protesty veřejnosti a tlak jedné ze stran tříčlenné vládní koalice. Rezignaci pod tlakem demonstrací a také slovenského prezidenta Andreje Kisky oznámil i šéf policie Tibor Gašpar.

Podle Holcové je ve slovenské společnosti Kuciakova vražda stále tématem. "Myslím si, že ve čtvrtek na Slovensku opět budou obrovské protesty na náměstích," řekla. Podle ní by bylo nesmírně smutné, kdyby se například po měsíci už nic nedělo. "Tohle opravdu trvá rok a pořád to ty lidi zajímá, pořád se ptají, pořád mají zájem o to, co dělají ostatní novináři, sledují, jak se ten případ vyvíjí," uvedla novinářka.

Z hlediska tlaku politiků na žurnalisty nevidí větší rozdíl oproti minulosti. "Myslím si, že politici, kteří kritizovali práci novinářů, ji kritizují i nadále," uvedla. U politiků, kteří rozumějí práci novinářů, se podle ní nic nezměnilo. "Chápou, že novináři jsou potřeba, a chápali to i předtím," doplnila.

Situace se podle Holcové může na Slovensku odrazit v březnových prezidentských volbách. "Nejsilnější kandidát je opět za vládní stranu Směr, ale dvojka a trojka jsou demokratičtí kandidáti. Myslím si, že to nebylo úplně představitelné ještě před rokem, že by někdo z opozičního tábora vůči Směru mohl získat takovou podporu," poznamenala.

Největší popularitě se těší místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, kterého podporuje Směr-sociální demokracie. Na druhém místě v sondážích skončil vědec Robert Mistrík, těsně před místopředsedkyní neparlamentní strany Progresivní Slovensko Zuzanou Čaputovou.

Související

Policie SR, ilustrační fotografie

Najdou Kuciakova vraha? Podle české novinářky nastal zlom ve vyšetřování

Počáteční fáze vyšetřování vraždy slovenského reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky vzbuzovala v investigativní novinářce Pavle Holcové skepsi. Zlom nastal na konci loňského září, kdy byli v případu obviněni čtyři lidé. Holcová, která s Kuciakem spolupracovala na tehdy nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku a je zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku, je optimističtější i proto, že mezitím nastaly změny ve vyšetřovacím týmu.
Ján Kuciak

Zatýkání nestačí? Důležité bude odhalit, kdo si vraždu Kuciaka objednal, varuje Holcová

Praha/Bratislava - Podle české novinářky Pavly Holcové, která spolupracovala se zavražděným slovenským novinářem Jánem Kuciakem, bude důležité odhalení objednavatele vraždy. Jak nicméně ČTK řekla, zprávy ze Slovenska ji naplňují lehkým optimismem. Holcová tak reagovala na informace, že slovenská policie dnes zatkla podle všeho osm osob podezřelých z vraždy Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Více souvisejících

Pavla Holcová (novinářka) Ján Kuciak vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Slovensko novináři

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 8 hodinami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 13 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 14 hodinami

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy