Němec chtěl podříznout prouprchlického starostu, dnes začal soud

Berlín - V západoněmeckém Hagenu začal dnes soud s mužem, který loni v listopadu nožem zaútočil na starostu nedaleké obce Altena Andrease Hollsteina (CDU). Podle obžaloby se ho pokusil zabít kvůli nesouhlasu s jeho otevřenou migrační politikou. Šestapadesátiletému muži hrozí mnohaletý trest odnětí svobody.

Werner S. tehdy čtyřiapadesátiletého starostu Hollsteina napadl u občerstvení s kebaby. Nejprve si ho prý zvláštně prohlížel, a pak se ho zeptal, zda je skutečně místním starostou. "Podříznu tě! Necháš mě zhynout žízní a do města vezmeš 200 cizinců," začal vzápětí křičet útočník, který dal starostovi na krk nůž se zhruba 20centimetrovým ostřím.

Útočníka, jemuž policisté naměřili 1,2 promile alkoholu v krvi, nakonec Hollstein přemohl s pomocí přítomných lidí, kteří pohotově zasáhli. "Bál jsem se o život," připustil později starosta, který je přesvědčen, že nebýt ostatních, už by možná nebyl na světě. Po útoku byl Hollstein převezen do nemocnice, ale vzhledem k tomu, že utrpěl jen lehké zranění, mohl být brzy propuštěn.

Obžalovaný Werner S. se dnes v prohlášení k činu přiznal, popírá ale, že by chtěl politika zabít. Tvrdí také, že důvodem útoku nebyla nenávist k cizincům.

Útok na starostu asi sedmnáctitisícového města vzbudil v Německu pobouření a tvrdě ho odsoudila i kancléřka Angela Merkelová (CDU). "Jsem zděšena útokem nožem na starostu Andrease Hollsteina - úlevu mi přineslo, že už může být znovu se svou rodinou," vzkázala tehdy prostřednictvím mluvčího na twitteru.

Napadení starosty naplno odhalilo často velmi těžkou situaci, v níž se nacházejí místní politici po celém Německu, kteří v souvislosti s migrací nezřídka čelí tvrdým výhrůžkám. Ty dostával v minulosti také Hollstein. Po útoku zase otci čtyř dětí, který v politice zůstal, přišly zprávy, které čin schvalovaly.

Útok na starostu Alteny připomněl pokus o vraždu pozdější primátorky Kolína nad Rýnem Henriette Rekerové z října 2015. Tu útočník, který nesouhlasil s její migrační politikou, bodl loveckým nožem do krku, přičemž jen těsně minul krční tepnu a míchu. Soud ho v roce 2016 poslal na 14 let do vězení.

Související

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

Více souvisejících

Německo soudy Andreas Hollstein (CDU)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy