Eurozóna na pokraji nové krize? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

NÁZOR - Poslední dny nejsou pro evropské trhy šťastné, varuje ekonomický analytik Hamish McRae. V komentáři pro server The Independent připomíná, že v pátek dosáhlo euro šestiměsíčního minima a došlo k rozsáhlému výprodeji akcií, přičemž předpověď růstu byla snížena a boom eurozóny se mění v pochmurný výhled.

Euro má mezi lidmi podporu

Důvod podle analytika leží v politickém vývoji. "Je zde hrozící střet mezi novou populistickou italskou vládou a EU a je zde populistická revolta ve Španělku, která pravděpodobně povede k předčasným volbám," vysvětluje McRae. Politiku přirovnává k národnímu sportu, který má ovšem mezinárodní - alespoň regionální - dopady.

Otázka tedy dle odborníka zní, zda je současná situace normálním šumem evropské politiky, nebo se jedná o něco většího, případně jde jen o etapu, jejíž překonání bude o něco obtížnější. Existuje šance, že nová italská a potenciálně i španělská vláda nakonec sladí svou linii s pravidly EU a bude jen mírně vybočovat, uvádí analytik. Poukazuje, že přesně to učinilo Řecko, byť tamní obyvatelé tvrdě zaplatili.

"Jak ale můžeme měřit napětí? Je italské členství v eurozóně skutečně ohroženo?" ptá se expert a nabízí svůj pohled. Zdůrazňuje, že jednoduchým měřítkem toho, co si trhy myslí, je rozdíl mezi italskými a německými státními dluhopisy, přičemž u těch prvních si investoři účtují větší výnos, jelikož je považují za rizikovější než německé.

Poslední dubnový týden byl rozdíl mezi oběma dluhopisy s desetiletou splatností menší než 1,2%, ale uplynulý pátek stoupl nad 2%, píše McRae. Dodává, že z toho se sice dá usuzovat jistý strach, avšak současný rozdíl je stále menší, než byl v roce 2012, kdy činil přes 5%.

Druhým ukazatelem je veřejná podpora eura v Itálii a Španělsku, konstatuje analytik. Poukazuje na průzkumy, podle nichž má společná měna v Evropě podporu - největší v Irsku, ale i v Řecku si chce euro ponechat přes polovinu lidí. Také nová italská vláda již oslabila svůj postoj k opuštění eurozóny a za situace, kdy veřejná podpora měny přesahuje 50%, je těžké představit si přímý italský odchod.  

"Možností je vytvoření paralelní měny, která by pomohla financovat více expanzivní fiskální politiku," pokračuje odborník. Při popisu tohoto mechanismu odkazuje na analýzu serveru Reuters, podle níž by italské ministerstvo financí natisklo miliardy eur v neobchodovatelných cenných papírech, jimiž by šlo platit daně a veškeré státní zboží a služby, například pohonné hmoty na čerpacích stanicích vlastněných státní ropnou společností ENI.

Krize nehrozí. Zatím

Dále je třeba sledovat, jak dalece se bude Itálie držet svých daňových a výdajových plánů, které jsou velmi radikální, poukazuje McRae. Připomíná, že daň z příjmu má klesnout na 15% a 20% a má být zaveden nepodmíněný příjem pro nízkopříjmové skupiny a nezaměstnané.

Dle analytika je třeba položit si otázku, co bude od Itálie působit důvěryhodně. Švýcarská banka UBS například vydala zprávu, že za přijatelný a rozumný budou trhy považovat fiskální balíček ve výši 1% italského HDP, což i McRae považuje za racionální měřítko.

"Nakonec, slůvko o Španělsku. Před šesti lety se vyhrabalo z dluhové propasti a nyní dosahuje silného růstu - loni přes 3%," píše expert. Varuje však, že nikdo neví, co se ve španělské politice přihodí, a proto navrhuje zaměřit se jednoduše na to, zda současná solidní čísla vydrží a především na míru nezaměstnanosti, která v posledním čtvrtletí vzrostla na 16,74%, což je ovšem stále méně než před rokem, kdy přesahovala 18%.

Pokud začne nezaměstnanost ve Španělsku růst více, lze očekávat politické problémy, nehledě na mrhání lidským kapitálem a šíření zoufalství, obává se McRae. Očekává však, že další krize eurozóny je zatím stále daleko a nedojde k ní dříve, než začnou podstatně růst světové úrokové sazby. "Mezitím je Itálie tou zemí, kterou je třeba sledovat," uzavírá analytik.     

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) Itálie Španělsko Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy