EU zachrání Soros? Ve hře jsou migrace, úspory a desintegrace Evropy

NÁZOR - George Soros vydělal jmění využíváním chyb, včetně těch vlastních, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník připomíná, že Soros jako manažer hedgového fondu během čtyř desetiletí generoval průměrný roční zisk v hodnotě miliardy dolarů.

Omylům je třeba čelit

Soros tvrdí, že jeho úspěch spočívá v tom, že chyby nepovažuje za hanbu, ale je na ně hrdý, poukazuje prestižní deník. "Jakmile si uvědomíme, že nedokonalé chápání je lidskou vlastností, není hanbou mýlit se, pokud dokážeme své chyby napravit," cituje editorial finančníka. Dodává, že v tomto duchu Soros nedávno v Paříži prohlásil, že existuje východisko ze současné evropské krize, ale jen pokud bude EU čelit svým omylům a chybám.

Rady od mimořádně bohatého muže označuje za The Guardian za smíšené požehnání. Sorosovi přičítá k dobru, že nechává své firmy finančně podporoval "otevřené společnosti", které preferuje a které ztělesňuje dobrovolný svazek rovných zemí v rámci EU, což však nezůstává bez odpovědi - Sorosova nadace byla například vykázána z Maďarska na základě antisemitských pomluv a obvinění, že je zhoubnou vnější silou.  

Miliardářovu analýzu ovšem editorial označuje za bystrou a trefnou. "Soros argumentuje, že měnová unie radikálně změnila dynamiku EU a dopad finančního krachu otevřel do té doby latentní napětí mezi státy," píše britský server. Doplňuje, že solidarita mezi zeměmi je opakovaně zkoušena a mnohdy se ukazuje jako nedostatečná.

Soros má pravdu, že EU se sama uvrhla do závislosti na úsporách, čehož využívají populističtí politici k posilování euroskepticismu, uvádí renomovaný deník. Poukazuje, že rovněž rychle využili strachu po uprchlické krizi z roku 2015, kdy jejich varování před teroristickou hrozbou a kolapsem veřejných služeb oslovila mnoho lidí.   

Migrace také ukazuje Evropanům absurditu britské posedlosti brexitem, tvrdí The Guardian. Připomíná, že zatímco zbytek kontinentu se zaměřoval na masovou migraci z vnějšku, Británii ovládla myšlenka kontroly volného pohybu občanů EU.

Migrace, úspory, desintegrace

"Třemi nejpalčivějšími problémy, kterým EU čelí, jsou uprchlická krize, sebepoškozující úsporná politika a územní desintegrace," deklaruje prestižní deník. Podotýká, že Sorosovy odpovědi jsou prosté - možná až příliš s ohledem na rozsah krize -, ale zaslouží si širokou publicitu.

V otázce migrace Soros citlivě navrhuje, aby EU přijala férovou, jednotnou migrační politiku a podporovala demokratický rozvoj v nejchudších částech světa, čímž by snížila příliv migrantů, poukazuje The Guardian. Dodává, že v případě brexitu miliardář doporučuje, aby se Británie znovu zapojila do "mnohokolejné Evropy", která by umožnila zemím v rámci EU cestovat odlišnou rychlostí k uskutečnitelným a zřejmým, ale rozdílným cílům.

Dané myšlenky je nutné brát vážné, byť debata o nich je snadnější než jejich realizace, konstatuje britský server. Za nejpodstatnější označuje Sorosův názor na eurozónu - ta je v současné formě nestabilní a krize v jižní Evropě - stejně jako výsledek posledních voleb v Itálii - odhaluje trvalou neschopnost nastolit správnou fiskální politiku pro celou měnovou unii.

Z tohoto důvodu francouzský prezident Emmanuel Macron usiluje o federální rozpočet pod dohledem evropského ministra financí a většina jeho bolestivých domácích opatření je vedena snahou ukázat Německu, že Francie je odhodlána realizovat tvrdě odpovědnou fiskální politiku, kterou Berlín preferuje, nastiňuje editorial. Připomíná, že eurozóna je momentálně silně zaujatá vůči deflaci, ale nemá žádný odsouhlasený rámec pro koordinované zvyšování cen a peněz v oběhu.

Evropská centrální banka sice kupuje vládní dluhopisy zemí, které se potácejí na pokraji insolvence, ale pouze pokud se tyto státy zavážou k sebedestruktivní politice zvyšování daní a výdajových škrtů, poukazuje The Guardian. Zdůrazňuje, že toto krizi nevyřeší, jen ji odkládá, přičemž situaci přirovnává k zakrývání trhlin ve zdi levnou tapetou, s cílem zamaskovat narušenou strukturu.

"Téměř polovina nezaměstnaných lidí v produktivním věku v EU je ohrožena chudobou," píše prestižní deník. Dodává, že ani Británie se nemůže této debatě vyhnout, jelikož Londýn je vnějším finančním centrem eurozóny, byť proti se tomu britské ministerstvo financí a britská centrální banka snaží bojovat.

Dnes, kdy čelíme začátku ekonomického propadu, nemohou evropští politici snadno uvolnit fiskální politiku, ani devalvovat své měny, aby podpořili expert svých zemí, konstatuje editorial. Uzavírá, že čelit této chybě a napravit ji by mělo být pro EU naprosto prioritní záležitostí.   

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna EU (Evropská unie) EUR George Soros

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 11 hodinami

před 14 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy