Smrtelná epidemie chřipky se blíží. Krize kolem účinnosti antibiotik se zhoršuje

Krize odolnosti virů a bakterií proti antibiotikům, která hrozí, že způsobí, že mnohé nemoci nebudou léčitelné, je podněcovány nejen nadměrným užíváním léků, ale i nedostatečným zásobovacím systém řetězcem, který hrozí kolapsem, varují odborníci.

Autoři studie z nizozemské neziskové organizace Access to Medicine (Přístup k lékům) tvrdí, že nedostatek přístupu k specifickým antibiotikům může vést k užívání méně vhodných léků či dokonce k nižším dávkám léčiv. Obojí zvyšuje riziko vzniku rezistence vůči antibiotikům u nemocí a prodlužuje a prodražuje léčku. Navíc nadpoužívání antibiotik zapříčiňuje jejich nízké zásoby, což vede k stoupání cen a špatné kvalitě léčiv.

„Správné léky musí k správným pacientům ve správný čas," prohlašuje doktor Jayasree Iyer, výkonný ředitel nadace Přístup k lékům a spoluautor zprávy, „Dodávka antibiotik je nestálá, složitá a hrozí ji kolaps.“

Mezi nedostatková léčiva patří i běžná antibiotika jako penicilin G. Jak bylo v roce 2015 zjištěno, je nedostupný v 39 zemích světa, včetně Indie, Austrálie a USA. Je jediným léčivem, které může zabránit přenosu syfilidy z matky na dítě. Nedostatek tohoto léku, konstatuje zpráva, má přímou souvislost s nárůstem syfilidy v Brazílii. To má za následek nárůst počtu dětí narozených s touto nemocí.

Zpráva rovněž uvádí nedávný nedostatek intravenózních antibiotik. V důsledku výbuchu v čínské továrně, která vyráběla suroviny pro výrobu léků, vedla situace lékaře ve Velké Británii, k použití jiných léčiv. Omezenné zásoby účinných léků byly určeny jen pro akutní případy sepsí a pneumonií.

V současnosti je vedeno na seznamu nedostatkových léčiv více než 100 léků. Je mezi nimi i řada antibiotik.

Iyer a kolegové upozorňují, že celosvětový nedostatek antibiotik je důsledkem řady faktorů. Mezi hlavní problém patří i nízké zisky z výroby základních léčiv. To znamená i nízké úroveň výroby. Do nákladného a riskantního vývoje nových antibiotik se velké firmy odmítají pouštět. Mnohé společnosti začaly úplně opouštět trh s antibiotiky.

"Pokud patentovaná antibiotika dohromady každoročně generují zisk 4,7 miliardy dolarů z celosvětového prodeje, jeden jediný lék proti rakovině může vydělat za jeden rok dvakrát tolik," píší autoři a dodávají, že akce vlád zaměřené na snižování cen léčiv přispívají k problému. Poptávka po základních antibioticích je vysoká především v chudších zemích, dodávají vědci.

Výroba přísad a materiálu na výrobu léčiv je soustředěna většinou do Indie a Číny a často je vyrábí jen jedna továrna. Pokud ta je vyřazena z provozu, nastává celosvětový nedostatek jednotlivých léku.

Iyer tvrdí, že nová zpráva je zbrani proti farmaceutickým společnostem, vládám a poskytovatelům zdravotní péče. Ti se musí probrat a zlepšit svůj přístup k antibiotikům.

Podle autorů musí být vytvořen globální systém nákupu antibiotik. Vlády musí nabídnout společnostem dotace a podmínky k vývoji nových léčiv.  Výroba těch starších antibiotik se musí usnadnit, aby byly k dispozici v dostatečném množství. Pokud nebudou v čas vyvinuta nová účinná antibiotika, podle výzkumu hrozí smrt na triviální nemoci, jako je rezistentní chřipka, desítkám miliónů lidí.

Související

Ilustrační foto

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka budou dodávky antibiotik v tabletách v České republice v příštích měsících převyšovat spotřebu. Řekl to novinářům po jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků na ministerstvu zdravotnictví. Náměstek také upozornil, že místně by mohly chybět sirupy, které jsou určeny pro malé děti.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu

Do konce listopadu bude v České republice k dispozici 360 000 balení penicilinu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v dnešním vysílání pořadu Partie na CNN Prima News. Podle něj je penicilin postupně dodáván do lékáren, avšak distributoři zatím nezajišťují rovnoměrné dodávky léku do všech lékáren.

Více souvisejících

antibiotika krize Zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy