Smrtelná epidemie chřipky se blíží. Krize kolem účinnosti antibiotik se zhoršuje

Krize odolnosti virů a bakterií proti antibiotikům, která hrozí, že způsobí, že mnohé nemoci nebudou léčitelné, je podněcovány nejen nadměrným užíváním léků, ale i nedostatečným zásobovacím systém řetězcem, který hrozí kolapsem, varují odborníci.

Autoři studie z nizozemské neziskové organizace Access to Medicine (Přístup k lékům) tvrdí, že nedostatek přístupu k specifickým antibiotikům může vést k užívání méně vhodných léků či dokonce k nižším dávkám léčiv. Obojí zvyšuje riziko vzniku rezistence vůči antibiotikům u nemocí a prodlužuje a prodražuje léčku. Navíc nadpoužívání antibiotik zapříčiňuje jejich nízké zásoby, což vede k stoupání cen a špatné kvalitě léčiv.

„Správné léky musí k správným pacientům ve správný čas," prohlašuje doktor Jayasree Iyer, výkonný ředitel nadace Přístup k lékům a spoluautor zprávy, „Dodávka antibiotik je nestálá, složitá a hrozí ji kolaps.“

Mezi nedostatková léčiva patří i běžná antibiotika jako penicilin G. Jak bylo v roce 2015 zjištěno, je nedostupný v 39 zemích světa, včetně Indie, Austrálie a USA. Je jediným léčivem, které může zabránit přenosu syfilidy z matky na dítě. Nedostatek tohoto léku, konstatuje zpráva, má přímou souvislost s nárůstem syfilidy v Brazílii. To má za následek nárůst počtu dětí narozených s touto nemocí.

Zpráva rovněž uvádí nedávný nedostatek intravenózních antibiotik. V důsledku výbuchu v čínské továrně, která vyráběla suroviny pro výrobu léků, vedla situace lékaře ve Velké Británii, k použití jiných léčiv. Omezenné zásoby účinných léků byly určeny jen pro akutní případy sepsí a pneumonií.

V současnosti je vedeno na seznamu nedostatkových léčiv více než 100 léků. Je mezi nimi i řada antibiotik.

Iyer a kolegové upozorňují, že celosvětový nedostatek antibiotik je důsledkem řady faktorů. Mezi hlavní problém patří i nízké zisky z výroby základních léčiv. To znamená i nízké úroveň výroby. Do nákladného a riskantního vývoje nových antibiotik se velké firmy odmítají pouštět. Mnohé společnosti začaly úplně opouštět trh s antibiotiky.

"Pokud patentovaná antibiotika dohromady každoročně generují zisk 4,7 miliardy dolarů z celosvětového prodeje, jeden jediný lék proti rakovině může vydělat za jeden rok dvakrát tolik," píší autoři a dodávají, že akce vlád zaměřené na snižování cen léčiv přispívají k problému. Poptávka po základních antibioticích je vysoká především v chudších zemích, dodávají vědci.

Výroba přísad a materiálu na výrobu léčiv je soustředěna většinou do Indie a Číny a často je vyrábí jen jedna továrna. Pokud ta je vyřazena z provozu, nastává celosvětový nedostatek jednotlivých léku.

Iyer tvrdí, že nová zpráva je zbrani proti farmaceutickým společnostem, vládám a poskytovatelům zdravotní péče. Ti se musí probrat a zlepšit svůj přístup k antibiotikům.

Podle autorů musí být vytvořen globální systém nákupu antibiotik. Vlády musí nabídnout společnostem dotace a podmínky k vývoji nových léčiv.  Výroba těch starších antibiotik se musí usnadnit, aby byly k dispozici v dostatečném množství. Pokud nebudou v čas vyvinuta nová účinná antibiotika, podle výzkumu hrozí smrt na triviální nemoci, jako je rezistentní chřipka, desítkám miliónů lidí.

Související

Ilustrační foto

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka budou dodávky antibiotik v tabletách v České republice v příštích měsících převyšovat spotřebu. Řekl to novinářům po jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků na ministerstvu zdravotnictví. Náměstek také upozornil, že místně by mohly chybět sirupy, které jsou určeny pro malé děti.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu

Do konce listopadu bude v České republice k dispozici 360 000 balení penicilinu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v dnešním vysílání pořadu Partie na CNN Prima News. Podle něj je penicilin postupně dodáván do lékáren, avšak distributoři zatím nezajišťují rovnoměrné dodávky léku do všech lékáren.

Více souvisejících

antibiotika krize Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 31 minutami

před 47 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy