Smrtelná epidemie chřipky se blíží. Krize kolem účinnosti antibiotik se zhoršuje

Krize odolnosti virů a bakterií proti antibiotikům, která hrozí, že způsobí, že mnohé nemoci nebudou léčitelné, je podněcovány nejen nadměrným užíváním léků, ale i nedostatečným zásobovacím systém řetězcem, který hrozí kolapsem, varují odborníci.

Autoři studie z nizozemské neziskové organizace Access to Medicine (Přístup k lékům) tvrdí, že nedostatek přístupu k specifickým antibiotikům může vést k užívání méně vhodných léků či dokonce k nižším dávkám léčiv. Obojí zvyšuje riziko vzniku rezistence vůči antibiotikům u nemocí a prodlužuje a prodražuje léčku. Navíc nadpoužívání antibiotik zapříčiňuje jejich nízké zásoby, což vede k stoupání cen a špatné kvalitě léčiv.

„Správné léky musí k správným pacientům ve správný čas," prohlašuje doktor Jayasree Iyer, výkonný ředitel nadace Přístup k lékům a spoluautor zprávy, „Dodávka antibiotik je nestálá, složitá a hrozí ji kolaps.“

Mezi nedostatková léčiva patří i běžná antibiotika jako penicilin G. Jak bylo v roce 2015 zjištěno, je nedostupný v 39 zemích světa, včetně Indie, Austrálie a USA. Je jediným léčivem, které může zabránit přenosu syfilidy z matky na dítě. Nedostatek tohoto léku, konstatuje zpráva, má přímou souvislost s nárůstem syfilidy v Brazílii. To má za následek nárůst počtu dětí narozených s touto nemocí.

Zpráva rovněž uvádí nedávný nedostatek intravenózních antibiotik. V důsledku výbuchu v čínské továrně, která vyráběla suroviny pro výrobu léků, vedla situace lékaře ve Velké Británii, k použití jiných léčiv. Omezenné zásoby účinných léků byly určeny jen pro akutní případy sepsí a pneumonií.

V současnosti je vedeno na seznamu nedostatkových léčiv více než 100 léků. Je mezi nimi i řada antibiotik.

Iyer a kolegové upozorňují, že celosvětový nedostatek antibiotik je důsledkem řady faktorů. Mezi hlavní problém patří i nízké zisky z výroby základních léčiv. To znamená i nízké úroveň výroby. Do nákladného a riskantního vývoje nových antibiotik se velké firmy odmítají pouštět. Mnohé společnosti začaly úplně opouštět trh s antibiotiky.

"Pokud patentovaná antibiotika dohromady každoročně generují zisk 4,7 miliardy dolarů z celosvětového prodeje, jeden jediný lék proti rakovině může vydělat za jeden rok dvakrát tolik," píší autoři a dodávají, že akce vlád zaměřené na snižování cen léčiv přispívají k problému. Poptávka po základních antibioticích je vysoká především v chudších zemích, dodávají vědci.

Výroba přísad a materiálu na výrobu léčiv je soustředěna většinou do Indie a Číny a často je vyrábí jen jedna továrna. Pokud ta je vyřazena z provozu, nastává celosvětový nedostatek jednotlivých léku.

Iyer tvrdí, že nová zpráva je zbrani proti farmaceutickým společnostem, vládám a poskytovatelům zdravotní péče. Ti se musí probrat a zlepšit svůj přístup k antibiotikům.

Podle autorů musí být vytvořen globální systém nákupu antibiotik. Vlády musí nabídnout společnostem dotace a podmínky k vývoji nových léčiv.  Výroba těch starších antibiotik se musí usnadnit, aby byly k dispozici v dostatečném množství. Pokud nebudou v čas vyvinuta nová účinná antibiotika, podle výzkumu hrozí smrt na triviální nemoci, jako je rezistentní chřipka, desítkám miliónů lidí.

Související

Ilustrační foto

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka budou dodávky antibiotik v tabletách v České republice v příštích měsících převyšovat spotřebu. Řekl to novinářům po jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků na ministerstvu zdravotnictví. Náměstek také upozornil, že místně by mohly chybět sirupy, které jsou určeny pro malé děti.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu

Do konce listopadu bude v České republice k dispozici 360 000 balení penicilinu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v dnešním vysílání pořadu Partie na CNN Prima News. Podle něj je penicilin postupně dodáván do lékáren, avšak distributoři zatím nezajišťují rovnoměrné dodávky léku do všech lékáren.

Více souvisejících

antibiotika krize Zdravotnictví

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

včera

12. dubna 2025 21:59

12. dubna 2025 21:06

12. dubna 2025 20:00

12. dubna 2025 19:17

12. dubna 2025 18:35

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

12. dubna 2025 17:20

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy