Slovensko neplní závazky vůči rozvojovým zemím, tvrdí tamní ministerstvo zahraničí

Bratislava - Slovensko loni vyčlenilo více peněz na programy pomoci rozvojovým zemím, Bratislava v této oblasti ale nadále neplní své dřívější závazky. Slovenské ministerstvo zahraničí to uvedlo v materiálu o rozvojové pomoci, v jejímž rámci se Slovensko zaměřilo například na řešení příčin migrace v zemích původu uprchlíků.

Slovensko prostřednictvím grantů a také příspěvků do mezinárodních organizací vynaložilo loni na rozvojovou pomoc 99,4 milionu eur (přes 2,5 miliardy korun), což ve srovnání s předchozím rokem představuje nárůst o 4,4 procenta.

Navzdory zvýšení příspěvků v absolutním vyjádření, v poměru k výkonu ekonomiky oficiální rozvojová pomoc Slovenska mírně klesla na 0,12 procenta hrubého národního důchodu (HND). Slovensko se dříve zavázalo vydávat na pomoc rozvojovým zemím a na související programy 0,17 procenta HND do roku 2010 a 0,33 procenta do roku 2015. Podle slovenského ministerstva zahraničí své závazky v této oblasti neplní ani další novější členské země EU.

Z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vyplývá, že Česká republika loni dala na rozvojovou pomoc 0,13 procenta výkonu ekonomiky. V čele žebříčku sledovaných zemí EU bylo Švédsko s podílem 1,01 procenta HND.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko rozvojové země peníze

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

včera

Turecko podpořilo Rutteho do pozice šéfa NATO. Chybí mu podpora tří zemí

Turecko potvrdilo, že podpoří do čela Severoatlantické aliance dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho. Podle agentury Reuters to oznámil vysoce postavený turecký činitel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy