Lisabon/Praha - Monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) ve své výroční zprávě uvedlo, že se v Evropě zvyšuje dostupnost a čistota kokainu, který je nejčastěji užívanou nelegální stimulační drogou v Evropě.
"Přibývá užívání kokainu. Analýza ceny a čistoty ukázala, že cena zůstala stejná, ale čistota se zvyšuje," uvedla na tiskové konferenci v Praze expertka EMCDDA Marica Ferri. Podle ní se kokain a heroin zpracovávají i v Evropě. Rozšířenější užívání pak potvrdila analýza odpadních vod ve 26 z 31 evropských měst, a to nejvíc v Belgii, Nizozemsku, Španělsku a Británii. Nejnižší množství se objevilo ve sledovaných východoevropských městech.
Podle Ferri se stále častěji k obchodování s drogami používá internet, tedy hlavně jeho skrytá anonymní část Darknet neboli temná síť. "Dvě třetiny transakcí na internetu souvisejí s drogami. Není to jen Darknet, ale i sociální sítě," řekla expertka EMCDDA.
Loni se díky evropskému systému včasného varování podařilo zachytit 51 nových substanci. Počet odhalených omamných látek v posledních letech postupně klesá. Nejvíc jich bylo v roce 2001, a to 101.
V roce 2016 v zemích Evropské unie, Turecku a Norsku zemřelo na předávkování více než 9000 lidí. Stalo se tak především v souvislosti s heroinem a dalšími opioidy - i když často v kombinaci s jinými látkami, zejména s alkoholem a benzodiazepiny. V roce 2015 to bylo podle odhadů centra 8441 úmrtí.
Zvýšená dostupnost kokainu v Evropě souvisí podle EMCDDA s větší mírou pěstování koky a výroby kokainu v Latinské Americe. Zpráva uvádí, že mezi roky 2014 a 2016 o pětinu (na 30.300 klientů) stoupl počet lidí, kteří poprvé nastoupili na léčbu kvůli problémům s touto drogou.
Evropa je nejen významným drogovým trhem, ale také stále důležitějším regionem pro samotnou výrobu narkotik. Největším zdrojem pervitinu v Evropě je dlouhodobě Česká republika a nově také příhraniční oblasti sousedních zemí. V roce 2016 bylo v Evropě hlášeno 291 nelegálních laboratoří na výrobu metamfetaminu, z čehož 261 bylo v ČR.
Nejběžněji užívanou nelegální drogou v Evropě zůstává konopí. V roce 2016 se v Evropě konopí týkaly více než tři čtvrtiny z 800.000 trestných činů spojených s užíváním nebo držením drog. Jedná se rovněž o nejčastěji zachycenou drogu - v roce 2016 bylo v EU ohlášeno 763.000 případů zadržení konopných produktů.
Česká protidrogová politika patří v EU k nejúčinnějším
"Dokáže například úspěšně bránit šíření infekcí. Síť léčebných zařízení je ale v ČR nedostatečná a pomoc lidem, kteří chtějí závislost překonat, není vždy dostupná," řekl šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.
"Ve srovnání s ostatními státy - zejména s těmi západními - je naše protidrogová politika poměrně levná, když se podíváme na poměr výdajů z veřejných rozpočtů. Svědčí to o tom, že dokážeme dostupné finance efektivně využít," uvedl Mravčík.
Stát, kraje a obce na protidrogovou politiku podle něj dávají zhruba půl miliardy korun ročně. Velká část z obnosu putuje právě do prevence a snižování rizik. Česko má třeba účinný program výměny injekčních stříkaček či dostupná centra pro první kontakt, podotkl Mravčík.
Podle evropské zprávy patří ČR ke státům s nejvyšší dostupností výměny jehel, díky níž je možné šíření nákaz bránit. Česko se tak řadí k zemím jako Británie, Norsko či Finsko. Nejméně se jehly naopak mění v Polsku či Rumunsku. Výskyt žloutenky typu C mezi uživateli měla ČR nejnižší, ukazují výsledky zprávy.
Za hlavní problém označil Moravčík nedostatečnou dostupnost substituční léčby. Center je málo a mají také malou kapacitu. Lék buprenorfin si musí pacienti navíc platit sami. "Dostupnost substituce je tak velmi nízká," uvedl.
Ambulantní síť ordinací a poraden se v polovině 90. let rozpadla a nyní se postupně buduje znovu. Málo lékařů má ale smlouvu se zdravotními pojišťovnami.
Související

RECENZE: Řezník navařil Na plech s pikem u nosu. Ghetto, korporát i výkaly

Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
Drogy , EU (Evropská unie) , Kokain , Česká republika
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 16 minutami

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 1 hodinou

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 1 hodinou

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 2 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 3 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 3 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 4 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 4 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 7 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 8 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu
včera

Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc
včera

Tragická nehoda na D2. Stala se v koloně před Brnem, tři lidé zemřeli
včera
Rusko není schopno ovládnout celou Ukrajinu. Po smrti Putina nás nečeká nic hezkého, varuje expert
Bezpečnostní a obranný analytik Michael Clarke vysvětlil, proč Rusko nebude schopno ovládnout celou Ukrajinu, co by se mohlo stát po odchodu Vladimira Putina a proč masivní útok dronů na Kreml nedává pro Ukrajinu smysl.
Zdroj: Libor Novák