Kodaň - Ačkoliv si většina z nás spojuje Dány s rovnostářstvím a se sociálním liberalismem, zřejmě tomu tak ve skutečnosti úplně není. Podle tamní spisovatelky, proslulé dílem Mirror Shoulder Signal, Dorthy Norsové si velká část starších mužů mívá tendenci spojovat kampaň proti sexuálnímu obtěžování s omezováním jejich svobod a s přebujelým puritánstvím. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Norsová vyprávěla příběh, který se jí stal někdy před šesti měsíci na jednom večírku. Zde seděla vedle jednoho muže, kterému mohlo být tak 60 let, a který dělal na první pohled dojem slušně vychovaného šarmantního džentlmena. Konverzace se nesla v poměrně přátelském kruhu, dokud však nedošlo na téma MeToo.
Jako byste hodili před býka rudý hadr, okamžitě se dialog změnil v otevřeně nepřátelskou a agresivní rétoriku vůči hnutí proti sexuálnímu harašení, jež se v poslední době stále více a více dostává na výslunní. Sama Norsová zřejmě ani netušila, co touto nevinnou poznámkou způsobí.
Norsová řekla, že byla nejprve znepokojená, a posléze šokovaná. Pokud by se setkala s průměrným, nebo podprůměrným mužem, dala by se taková reakce očekávat. Přeci jenom by u vzdělaného muže, pocházejícího z vyšších společenských vrstev, očekávala větší empatii v tomto směru.
Krize mužské identity?Do výměny slov, kterou vyvolala pouhá zmínka o kampani MeToo, se později zapojil i další muž, podle nějž si ženy na oběti pouze hrají. Tím, kdo je ve skutečnosti ohrožen, jsou ale muži. Vzhledem k jasné převaze odpůrců MeToo se Norsová rozhodla raději stočit téma někam jinam, protože jí bylo jasné, že nemá smysl tuto konverzaci dál vést.
Nicméně ještě jí dodatkem třetí muž u stolu vysvětlil, že muži mají přirozenou potřebu souložit, a že ženy by jim měly umožnit její uspokojení. Pro Norsovou se zřejmě nejednalo o příjemný zážitek, ale vzhledem k vánoční atmosféře se nechtěla hádat, a tak si ještě nechala vysvětlit, že tím, kdo ovládá muže, jsou ženy.
Jak se zdá, tak zřejmě platí staré dobré přísloví "Pod svícnem je největší tma". Tmáři a odpůrci kampaně za práva žen na ochranu před sexuálním obtěžováním a harašením se nerekrutují pouze ve východních zemích s tradičně patriarchálním společenským uspořádáním, nýbrž i v sociálně liberálních severských zemích. Proč se tedy zrovna do Dánska dostala kampaň MeToo s takovým zpožděním, a proč narazila na takový odpor?
Odpověď na tuto otázku je celkem jednoduchá. Norsová vysvětlila, že pokud někdo chce pochopit Dány, musí si uvědomit jejich národní mentalitu, jejíž neoddělitelnou součástí je důraz na svobodu mysli, který se razí už od 19. století.
Právě díky výše uvedenému se podařilo v roce 1915 zavést volební právo žen a následně v roce 1989, těsně před rozpadem Východního bloku, registrované partnerství homosexuálních párů. Ač se to může jevit jako paradoxní, tak je to právě jeden z důvodů, proč se Dánové k MeToo postavili tak, jak se postavili. Příčiny jsou ale zřejmě i jinde, protože v sousedním Švédsku tomu bylo přesně obráceně.
Boj za práva žen se nicméně netočí pouze okolo MeToo, nýbrž i práva na potrat. Například v katolickém Irsku bylo v nedávném referendu odhlasováno zrušení osmého dodatku ústavy, která zakazovala provádět potraty s jedinou výjimkou, jíž bylo ohrožení životy těhotné ženy.
Související
Skandinávie si připouští vážný problém. Stín podezření padá na Írán
Tragédie na pláži: Dva chlapce zasypal písek, oba zemřeli
dánsko , MeToo , feminismus
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 32 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 54 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 57 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák