Kolik stojí Evropu terorismus? Studie dospěla k ohromující sumě

Terorismus patří mezi největší bezpečností hrozby dneška. V podstatě kdykoliv a kdekoliv se může odehrát násilný čin, mající za sebou i několik stovek mrtvých. Ačkoliv samotná pravděpodobnost, že se běžný Evropan stane terčem útoku je stále malá, terorismus přesto dokáže způsobit mnoho škody – a jak ukazuje studie výzkumné organizace Rand Europe, nejen na fyzické a psychické úrovni, ale i té materiální.

Podle údajů zprávy terorismus se promítl výrazně negativně do hospodářského růstu Evropy. 28 členských států EU ztratilo okolo 180 miliard dolarů v termínech HDP. Nejvíce zasažené byly Británie (43,7 miliard dolarů) a Francie (43 miliard dolarů), po nich následovalo Španělsko (40,8 miliard dolarů) a Německo (19,2 miliard dolarů).

Tyto poznatky nejsou příliš překvapivé, vzhledem k tomu, že zmíněné země se staly dějištěm těch nejbrutálnějších teroristických útoků, které přinesly největší počet obětí. Ve Velké Británii v roce 2005 zahynulo při bombovém útoku 52 lidí, podle údajů Global Terrorism Database zemřelo v letech 2000 až 2015 90 lidí. Ve Francii se v 2015 odehrála koordinovaná akce teroristických činů, která vedla k zabití 130 lidí, 86 lidí bylo téhož roku zabito náklaďákem v Nice. Ve Španělsku v roce 2004 byl uspořádán bombový útok v metru, vůbec jeden z nejhorších teroristických útoků na evropské půdě vůbec, který měl za následek 192 mrtvých.

Kromě toho terorismus přinesl zvýšené lidské a fyzické kapitálové náklady ve výši dalších 5,6 miliard dolarů. Mezi ně patří náklady spojené se zabitím (tj. ztracené životní příjmy), náklady na ošetření zraněných či náklady na vyrovnání škod na majetku.

Teroristické útoky se významně podepisují na psychice lidí. V současném mediálním světě se diváci stávají přímými pozorovateli dění a jsou tak přímo vystavěni hrůze doprovázející smrtící útoky takřka jako jejich oběti. Tato participace se podepisuje na jejich ekonomickém jednání. Např. Evropané začali více utrácet a méně si šetřit z důvodu nejistoty, zda nebudou příštími terči teroristického útoku. Taktéž finanční společnosti na skutečnost terorismu mohou reagovat tím, že sníží sazby úspor a investic.

Speciálním odvětvím, které zvláště trpí teroristickými útoky, je turismus. Teroristé se pokouší zaútočit zvláště tam, kde je shromážděno mnoho lidí, což bývají právě památky a známá místa, kde se srocují turisté. Odhaduje se, že po pařížských útocích 2015 francouzské hotely ztratily 270 milionů eur kvůli zrušeným rezervacím.

Server Euronews nicméně upozorňuje na to, že turistický průmysl se dokáže dostat se z obtížné situace stále rychleji, jak si i lidé zvykají na realitu terorismu v dnešním světě. Zatímco po 11. září 2001 trvalo 34 měsíců, než se úroveň obsazenosti hotelů v New Yorku vrátila tam, kde byla předtím, v případě madridských hotelů to trvalo rok a v Londýně po útoků v roce 2005 už jen devět měsíců.

I zpráva Rand Europe poukazuje na to, že Evropa je stále zvyklejší na teroristické útoky a  vrací se v poměrně krátkém čase (u turistického průmyslu je to okolo tří měsíců) zpět do ekonomického normálu. Nákupní zvyklosti spotřebitelů zůstávají stabilní a někdy se i po teroristickém útoku zvyšují a neexistuje výrazná změna v poměru vládních výdajů členských států EU ve vztahu k jejich HDP z hlediska terorismu.    

Studie též poukazuje na to, že teroristické útoky snižují důvěru lidí ve vládní instituce, legální systém, policie či ve své spoluobčany. Snižují též pocit životní satisfakce a štěstí.

Členské státy nejsou jedinými zeměmi na světě, které úbytek peněz kvůli teroristickým útokům. New York Times poukazují na to, že kdyby Izrael v letech 1994 až 2003 zažíval mír, jeho HDP by bylo o 8% větší. V roce 2011 americké noviny ukázaly, že ekonomická škoda způsobená útoky 11. září může být až 3,3 biliónů dolarů když se započtou všechny ušlé ekonomické příležitosti, náklady na obnovu poškozených osob a budov a výdaje pro bezpečností služby. Do tohoto čísla se nicméně i počítají i náklady vedené na válečné operace USA v rámci „boje s terorismem“.  

Studie, zadaná Evropským parlamentem, používala ekonometrické modelové techniky k vyčíslení dopadu terorismu na růst HDP na obyvatele od roku 2004 do roku 2016 ve všech 29 členských zemích EU. Výzkumníci upozorňují, že některé její údaje mohou být tedy zkreslené, protože neměli všechna data potřebná k vyhodnocení vlivu teroristických útoků z roku 2017 na HDP.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.
Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

Více souvisejících

Terorismus EU (Evropská unie) Velká Británie Francie turistika

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Donald Trump

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

před 50 minutami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Dnes dopoledne došlo k nekontrolovanému návratu sestupného satelitu Kosmos-482 do zemské atmosféry. Tento historický okamžik se vztahuje k sovětské přistávací kapsli Venera, která byla vypuštěna před 53 lety. Cílem této mise bylo přistát na Venuši, avšak její nosná raketa nikdy neunikla z dosahu zemské gravitace, a tak plavidlo zůstalo v orbitě Země.

před 1 hodinou

Indie, ilustrační foto

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt

Napětí mezi Indií a Pákistánem znovu eskaluje poté, co indická armáda provedla raketové údery na pákistánské území. Ty si vyžádaly více než 30 obětí a byly odvetou za teroristický útok z 22. dubna, při němž v indické části Kašmíru zahynulo 26 civilistů – většina z nich indičtí turisté. Dillí z útoku obvinilo pákistánskou militantní skupinu.

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

před 3 hodinami

Robert Fico

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

před 4 hodinami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 5 hodinami

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 6 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman

Slovensko bylo jedinou členskou zemí Evropské unie, která měla zastoupení na páteční vojenské přehlídce v Moskvě u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války. Premiér Robert Fico (Smer-SD) se zachoval podobně jako před lety tehdejší český prezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy