Migrace jako časovaná bomba? Pád Merkelové může mít nedozírné následky

Brusel - Jak ukazuje vývoj událostí posledních dní, tak migrační krize bude pro Evropu tvrdším oříškem, než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud se s ní nedokážeme efektivně vypořádat, hrozí kolaps vlády nejsilnější evropské ekonomiky, což by mohlo odstartovat nebezpečný dominový efekt, který by mohl mít na starý kontinent nedozírné dopady. I z tohoto důvodu se jednalo o ústřední téma minisummitu EU. Informoval o tom server Politico.eu.

Kromě samotné migrace zaměstnává EU nová italská vláda, která se skládá z krajně pravicové Ligy Severu a populistického Hnutí pěti hvězd. Ačkoliv vládní participace politických stran identifikujících se jako euroskeptické není ničím výjimečným, zatím se nestalo, že by vládu členské země EU, natož zakládající stát evropských integrací, sestavily výhradně euroskeptici a populisté.

Pokud jde o Itálii, tak tu migrační krize postihla snad nejvíc. I z tohoto důvodu se už za minulé vlády Mattea Renziho a Paola Gentilioniho dožadovala pomoci ze strany ostatních zemí. Zřejmě pocit bezmoci v řešení migrační krize, kdy přes italské území proudily masy utečenců směrem do Německa, dostal k moci populisty a extremisty, kteří slibovali, že Itálie přestane přijímat lodě s migranty. Svému slibu nakonec také dostály.

Italský ministr vnitra a předseda Ligy Severu Matteo Salvini uzavřel veškeré italské přístavy lodím s uprchlíky a nechal je tím napospas osudu ve vodách Středozemního moře. Lodi se 629 migranty se po uzavření italských břehů podařilo nakonec zakotvit ve Španělsku.

Jak už ale bylo nastíněno, tak Itálie zřejmě nebude tím jediným problémem, který by mohl stát v pozadí zhroucení Evropy, jakou si jí v poslední pamatujeme. Ačkoliv je po zdlouhavých a náročných politických vyjednávání podařilo německé kancléřce Angele Merkelové opět sestavit velkou koalici CDU/CSU a SPD, začíná se nyní objevovat znaky hrozící vládní krize.

Dosavadní koalice mezi Křesťanskodemokratickou unií- CDU Angely Merkelové a její sesterskou bavorskou stranou Křesťanskosociální unií - CSU, se totiž pomalu a jistě začíná rozpadat. V případě, že se vztahy mezi bavorským premiérem a předsedou CSU Horstem Seehoferem a německou kancléřkou a předsedkyní CDU Angelou Merkelovou zhorší, nebude moct velká koalice i nadále fungovat. Spojenectví CDU a CSU totiž drží Merkelovou u moci už od roku 2005. Předmětem sporu mezi CDU a CSU je azylová politika, kdy CSU požaduje vracení přicházejících migrantů do Německa do zemí, z nichž přišli.

Pokud by však ale Merkelová obrátila o 180 stupňů v politice otevřených dveří, kterou vede od roku 2015, mohla by zase ztratit svojí autoritu u voličů očekávajících dodržování slibů a schopnost stát si za svým, a to i za cenu politického pádu. Už tak mohlo Merkelové ublížit, když obrátila v migračních kvótách, které dlouhodobě odmítají například země visegrádské čtyřky, nejaktivněji Maďarsko.

Z výše uvedeného důvodu se summit Evropské komise, který proběhne ve čtvrtek a v pátek, bude točit převážně kolem migrací zasažených zemí, tedy Itálie, ale třeba i Řecka, případně Malty. Nedělní minisummit by měl být přípravou na tento proces.

Není už pozdě?

Je však třeba připomenout, že se jedná o poněkud opožděnou politickou reakci na migrační krizi v roce 2015, neboť za celé ty roky už dosáhly evropských břehů tisíce migrantů. Za následným snížením počtu příchozích stálo zejména uzavření balkánské cesty, kterému přispěla maďarská vláda díky svému rozhodnutí postavit na hranicích se Srbskem plot, a pak také dohoda s Tureckem a s Libyí. 

Podle zprávy Evropského podpůrného azylového úřadu EASO se například v roce 2017 snížil počet žadatelů o azyl o 44 % v porovnání s rokem 2016. Přestože migrační krize stále není zažehnaná, lze říci, že to nejhorší Evropu minulo, a že je tedy potřeba dojít spíše vzájemného kompromisu, jak zacházet s těmi, co už přišli, a s těmi, kteří přijdou.

Statistika italského ministerstva vnitra říká, že se počet příchozích po moři snížil o 77 % v prvních měsících roku 2018 v porovnání se stejným obdobím roku 2017. Obecně vzato lze říci, že do května 2018 přišlo do Evropy přes moře téměř 26 tisíc imigrantů. V roce 2017 to bylo 50 tisíc utečenců a v roce 2016 200 tisíc.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci evropská komise EU (Evropská unie) loď s uprchlíky

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek v Bruselu setkal s lídry Evropské unie, aby projednal strategické otázky spojené s postavením Ukrajiny a role EU ve světě. Jednání probíhá jen měsíc před tím, než se Donald Trump znovu ujme úřadu prezidenta Spojených států.

před 2 hodinami

Kamov Ka-52 Alligator (v kódu NATO:

Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly další ztrátu jednoho ze svých nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 „Aligátor“ v incidentu, který je pravděpodobně výsledkem přátelské palby. Uvedl to server Kyiv Independent.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

před 3 hodinami

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 10 hodinami

HRW: Člověk potřebuje 100 litrů vody denně, v Gaze nemají ani 15. Odpíráním vody páchá Izrael genocidu

Podle zprávy organizace Human Rights Watch (HRW) jsou izraelské akce v Gaze, zahrnující záměrné omezování přístupu k vodě, označovány za „akty genocidy“ proti Palestincům. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy