Nová naděje na obzoru. Bude digitalizace spásou?

Bukurešť - Rumunsko, které patří společně s Bulharskem a Chorvatskem mezi poslední země rozšiřující EU, řeší problémy s plněním politiky ochrany životního prostředí výrobou ekologicky šetrné elektřiny. Jedinou nadějí na zlepšení by mohly teoreticky být nové technologie. Informoval o tom server Politico.eu.

Ačkoliv se Rumunům zřejmě nepodaří dohnat západní země, pokud jde o environmentální politiku, jistou naději jim slibují nové technologie, které se ukazují jako schopné podpořit výrobu nízkouhlíkových energií s minimálními dopady na životní prostředí.

Ty by kromě výroby ekologicky šetrné elektřiny mohly podpořit i hospodářský růst. I toto je jedním z důvodů, proč by klimatická a energetická politika EU měla brát ohled i na jiné země, které ji nejsou schopné plnit, ale aspoň se o to snaží.

Na výše uvedeném se shodli vedoucí pracovníci energetického průmyslu na sedmé každoroční "Romanian Energy Day" konferenci, která proběhla ve dnech 5. - 6. června v Bruselu. Tématem byla bezpečnost v oblasti regionální výroby energií v kontextu evropského vnitřního energetického trhu.

Účastníci konference cílili na tři základní pilíře plnění cílů politiky výroby ekologicky šetrných energií v letech 2021-2030. Těmi jsou kromě digitalizace, dekarbonizace a decentralizace také nutnost přijetí nové legislativy a analýza veškerých finančních důsledků přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Zástupci rumunských průmyslových firem tuto vizi uvítali, leč vyjádřili obavy z faktického plnění veškerých cílů a legislativy, které si politika ekologicky šetrné energie žádá.

Generální ředitel Enel Romania Georgios Stassis tvrdí, že je jeho společnost připravená na tento proces, neboť je sama o sobě průkopníkem v oblasti výroby digitálních energetických služeb, jež už v současné době hojně využívá rumunský informační a komunikační sektor, který se podílí 6 % na HDP, a který také zažívá růst.

"Digitalizaci je třeba vnímat jako proces, který umožní energetickému sektoru uskutečnit několik klíčových reforem vedoucích k výrobě ekologicky šetrné elektřiny. Konkrétně mám na mysli lepší využití obnovitelných zdrojů energií, lepší kvalitu, nižší náklady na distribuci, inteligentní měřice apod," řekl Stassis. 

"Inteligentní měřiče mohou být velmi efektivní pro spotřebitele, kteří si dle svých potřeb přizpůsobí, kolik chtějí konkrétně spotřebovávat, a kdy chtějí spotřebovávat. Obecně vzato může digitalizace energií učinit z Rumunska velmi rychle rostoucí ekonomiku s novými pracovními místy ve službách, konkrétně v IT. Rumunský výrobní sektor a ekonomika se tak stanou konkurenceschopnými," dodal Stassis.

Související

Ilustrační foto

Větrné elektrárny v Česku pokryjí pouze jedno procento spotřebované elektřiny

Větrné elektrárny loni v Česku pokryly jedno procento spotřebované elektřiny. Jejich podíl navíc v posledních letech stagnuje. Česká republika tak výrazně zaostává za evropských průměrem, na celém kontinentu větrné elektrárny pokrývají 17 procent spotřeby a svůj podíl dál zvyšují. Vyplývá to z dat evropské větrné asociace Wind Europe. Podle zástupců oboru je problémem délka přípravy staveb.
Ilustrační fotografie.

Stavba větrných elektráren se má zjednodušit, naznačil Jurečka

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren. V územích bez zvláštní ochrany krajiny by měl být proces jednodušší. Na konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr životního prostředí a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Více souvisejících

větrné elektrárny Rumunsko energie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy