Brusel - Kdo nezná historii, je odsouzen si jí znovu opakovat. Toť známé přísloví, jehož význam je v poslední době natolik pravdivý, že z toho až mrazí. V Evropě se dostávají k moci extremisté a populisté a jediná kolébka demokracie Velká Británie před tím strká hlavu do písku, podobně jako tomu bylo ve třicátých letech. Navíc to byla svým způsobem ona, kdo tento dominový efekt odstartoval, a to referendem o brexitu, v němž hrála velkou roli euroskeptická britská strana UKIP. Informoval o tom britský deník The Guardian
Poválečný liberálně demokratický svět, který se s námahou a za latentní hrozby jaderné konfliktu v období studené války podařilo vybudovat, čelí podle Verhofstadta nebývalé hrozbě, jíž odstartovaly kladný výsledek britského referenda o vystoupení z EU a vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.
Klíčovou roli v tomto procesu hrálo a stále hraje Rusko, které už nějakou dobu vede s Evropou hybridní válku, pak také dříve opomíjený maďarský premiér Viktor Orbán, jemuž se v letošních volbách podařilo už potřetí získat v parlamentu ústavní většinu.
Normálně by se jednalo o irelevantního politika stojícího v čele postkomunistického Maďarska, ale nyní po vítězství extremistů a populistů v italských a rakouských volbách, jimž se podařilo získat účast na vládě, začíná vyvstávat otázka, zda se podobní "Orbánové" pomalu a jistě neprosadí i v jiných evropských zemích, zejména těch, které jsme donedávna považovali za svobodné a liberálně demokratické - Francie, Německo a Velká Británie.
Na argument, že nebýt migrační krize a s ní souvisejících obav o bezpečnost a národní identitu, nikdy by se takové problémy nemusely řešit, nelze odpovědět jinak, než kladně. Téma migrantů rezonuje skoro ve všech evropských zemích. Nicméně je třeba se začít ptát, jak by vlastně měl kontinent založený na hodnotách liberální demokracie, právního státu a humanismu. Má uvolněná cesta umělému vyvolávání strachu a populismu?
Podle statistik britského deníku The Guardian zahynulo od roku 1993 ve vodách Středozemního moře 34 361 migrantů. Dosavadní evropská azylová politika, která veškeré břemeno související s příchodem přistěhovalců do Evropy ponechávala na zemích jižní Evropy, se ukázala jako neefektivní. Předseda italské krajně pravicové Ligy Severu a nynější ministr vnitra Matteo Salvini okamžitě využil situace a na základě strachu a nespokojenosti italských voličů upevnil svojí pozici.
Poučil se Západ ze svých chyb?Když odhlédneme od problému migrace a vrátíme se hodnotám západní civilizace a naší židovsko-křesťanské kultury, tak vidíme kromě posílení populistů v evropských zemích, z nichž se některým podařilo získat účast na vládě, také viditelné útoky na právní stát a mediální svobodu. Příkladem zde není populistická italská vláda, či rakouská vláda s účastí svobodných, nýbrž Maďarsko a Polsko.
Polsko čelí dlouhodobé kritice kvůli reformě justice, která podle Evropské komise a některých právních expertů, ohrožuje princip nezávislého soudnictví. Maďarsko bylo už za druhé vlády Viktora Orbána kritizováno za výstavbu protiimigračního plotu na srbských hranicích a nyní za přijetí zákona "Stop Soros", který spočívá v kriminalizaci organizací pomáhajících migrantům.
Z výše uvedených důvodů se nizozemský premiér Marku Rutte a francouzský prezident Emmanuel Macron snaží najít řešení krize právního státu a liberálně demokratických hodnot poválečné Evropy. Na rozdíl od období před 2. světovou válkou, kdy dala skoro celá Evropa prostor Adolfu Hitlerovi, je vidět alespoň určitý smysl pro instinkt ze strany Francouzů a Nizozemců. Naopak Británie, která si ve třicátých letech společně s ČSR zachovala liberálně demokratické hodnoty, však stojí se založenýma rukama podobně, jako tomu bylo tehdy.
Související
Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?
Bohatství v Evropě není rozdělené rovnoměrně. Průzkumy dopadly špatně i pro Švýcary
evropa , uprchlíci , demokracie , populismus
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák