Jak zatočit s migrací? Merkelová přišla s dalším nápadem

Brusel - Téma migrační krize a přistěhovalectví rezonuje probíhajícím summitem Evropské komise, jehož vyvrcholením by mělo být přijetí konceptu jednotné azylové politiky, která by měla měla být přijatelná pro všechny strany. Německá kancléřka Angela Merkelová při této příležitosti varovala, že budoucnost EU závisí na tom, jak se k této otázce postaví. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Už během svého projevu ve spolkovém sněmu připomněla německá kancléřka, že by se evropští lídři měli snažit najít řešení migrační krize tak, aby byly zachovány hodnoty multilateralismu místo unilateralismu. Zkrátka podtrženo sečteno neexistuje jeden univerzální způsob, jak si poradit s migrací, a jednotlivé členské země by tedy měli respektovat různorodost s tím, že by se pak dobrali pro všemi stranami akceptovatelného kompromisu.

Podle Merkelové by bylo přímo alarmující, kdyby se nepodařilo zachovat hodnoty, na nichž stojí a padá současná Evropa. Řešit by se také měla v prvé řadě příčina toho, proč lidé odcházejí ze svých domovů, a ne jenom následek.

Merkelové, které se po zdlouhavých jednáních o nové vládě podařilo obnovit velkou koalici se sociální demokracií, však neteče do bot pouze v zahraničí, nýbrž i doma. Předseda jejího koaličního partnera CSU Horst Seehofer totiž prosazuje, aby se z Německa deportovali všichni přistěhovalci, registrovaní v jiné zemi, pokud se jí nepodaří do 1. července najít finální řešení.

S tímto ale Merkelová, která od vypuknutí evropské migrační krize v roce 2015 prosazuje politiku otevřených hranic nesouhlasí, a snaží se najít jinou alternativu. Podpory se jí dostalo například ze strany vládních představitelů Lucemburska, Finska a Španělska, kterým se taktéž nezamlouvá představa dalšího přemisťování migrantů, byť registrovaných v jiné zemi, než je Německo.

"Na druhou stranu chápu, že se Němci ptají, proč musí být všechno jenom na nich," řekl lucemburský premiér Xavier Bettell, který podpořil Merkelovou v jejím dosavadním přístupu k migrační krizi. Stejný postoj zaujal španělský premiér Pedro Sánchez, podle něhož je potřeba zachovávat celoevropskou solidaritu, zejména s Německem, kterého se migrační krize dotkla hodně. 

Italové na válečné výpravě?

Prosadit však všestranně akceptovatelné řešení dva roky trvající utečenecké krize však nebude rozhodně jednoduché. Například Itálie hrozí, že pokud nebude maximálně vyhověno jejím požadavkům, využije svého práva veta. 

Revize dosavadní azylové politiky se bude týkat hlavně přehodnocení systému, který je založený na principu první bezpečné země, kde veškeré břemeno leželo na státech jižní Evropy Itálii, Řecku a Španělsku, k jejímž břehům připlouvaly čluny s migranty.

Řecko nabídlo Merkelové pomoc s tím, že si vezme zpět migranty, registrované na jejich území, kteří ale odešli do Německa. V případě Itálie je to ale těžší. Tam totiž vznikla vláda sestávající výhradně z euroskeptických a hlavně antiimigračních stran, která trvá na principu sdíleného migrační zátěže. Že drží své slovo ukázala, když odmítla přijmout několik člunů připlouvajících k italským břehům.

Sdílejte článek

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) uprchlíci Angela Merkelová migrační krize

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy