Jak zatočit s migrací? Merkelová přišla s dalším nápadem

Brusel - Téma migrační krize a přistěhovalectví rezonuje probíhajícím summitem Evropské komise, jehož vyvrcholením by mělo být přijetí konceptu jednotné azylové politiky, která by měla měla být přijatelná pro všechny strany. Německá kancléřka Angela Merkelová při této příležitosti varovala, že budoucnost EU závisí na tom, jak se k této otázce postaví. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Už během svého projevu ve spolkovém sněmu připomněla německá kancléřka, že by se evropští lídři měli snažit najít řešení migrační krize tak, aby byly zachovány hodnoty multilateralismu místo unilateralismu. Zkrátka podtrženo sečteno neexistuje jeden univerzální způsob, jak si poradit s migrací, a jednotlivé členské země by tedy měli respektovat různorodost s tím, že by se pak dobrali pro všemi stranami akceptovatelného kompromisu.

Podle Merkelové by bylo přímo alarmující, kdyby se nepodařilo zachovat hodnoty, na nichž stojí a padá současná Evropa. Řešit by se také měla v prvé řadě příčina toho, proč lidé odcházejí ze svých domovů, a ne jenom následek.

Merkelové, které se po zdlouhavých jednáních o nové vládě podařilo obnovit velkou koalici se sociální demokracií, však neteče do bot pouze v zahraničí, nýbrž i doma. Předseda jejího koaličního partnera CSU Horst Seehofer totiž prosazuje, aby se z Německa deportovali všichni přistěhovalci, registrovaní v jiné zemi, pokud se jí nepodaří do 1. července najít finální řešení.

S tímto ale Merkelová, která od vypuknutí evropské migrační krize v roce 2015 prosazuje politiku otevřených hranic nesouhlasí, a snaží se najít jinou alternativu. Podpory se jí dostalo například ze strany vládních představitelů Lucemburska, Finska a Španělska, kterým se taktéž nezamlouvá představa dalšího přemisťování migrantů, byť registrovaných v jiné zemi, než je Německo.

"Na druhou stranu chápu, že se Němci ptají, proč musí být všechno jenom na nich," řekl lucemburský premiér Xavier Bettell, který podpořil Merkelovou v jejím dosavadním přístupu k migrační krizi. Stejný postoj zaujal španělský premiér Pedro Sánchez, podle něhož je potřeba zachovávat celoevropskou solidaritu, zejména s Německem, kterého se migrační krize dotkla hodně. 

Italové na válečné výpravě?

Prosadit však všestranně akceptovatelné řešení dva roky trvající utečenecké krize však nebude rozhodně jednoduché. Například Itálie hrozí, že pokud nebude maximálně vyhověno jejím požadavkům, využije svého práva veta. 

Revize dosavadní azylové politiky se bude týkat hlavně přehodnocení systému, který je založený na principu první bezpečné země, kde veškeré břemeno leželo na státech jižní Evropy Itálii, Řecku a Španělsku, k jejímž břehům připlouvaly čluny s migranty.

Řecko nabídlo Merkelové pomoc s tím, že si vezme zpět migranty, registrované na jejich území, kteří ale odešli do Německa. V případě Itálie je to ale těžší. Tam totiž vznikla vláda sestávající výhradně z euroskeptických a hlavně antiimigračních stran, která trvá na principu sdíleného migrační zátěže. Že drží své slovo ukázala, když odmítla přijmout několik člunů připlouvajících k italským břehům.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) uprchlíci Angela Merkelová migrační krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy