Brusel - Země EU v noci na dnešek schválily změnu politiky vůči uprchlíkům. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v reakci uvedly, že by se všechny státy Středomoří, nejen země EU, měly domluvit na zajištění toho, aby se migranti zachránění v mezinárodních vodách dostali zpět na pobřeží rychle, bezpečně a při respektování lidských práv.
Podle závěrů summitu mají vzniknout střediska, kde by byli zachránění migranti bezpečně vyloďováni a kde by se následně rychle rozhodlo, zda konkrétní osoby mají nárok na azyl v unii.
EU chce přitom tato střediska vytvořit v těsné spolupráci právě s UNHCR a IOM a při plném respektování mezinárodního práva. Státy by si ty migranty, kteří nárok na azyl mít budou, rozebíraly dobrovolně.
Podle IOM a UNHCR nesmí být přijímání lidí zachráněných na moři odpovědností jen jedné země nebo regionálního uskupení. "Mělo by se jednat o sdílenou odpovědnost v celém Středomoří, s plným respektováním bezpečnosti a důstojnosti lidí," podotkly organizace. Zdůraznily, že nyní je migrantů výrazně méně a naprostá většina z nich nemá nárok na mezinárodní ochranu.
Skutečně funkční mechanismus by podle IOM a UNHCR měl mít několik cílů. Majitelé komerčních plavidel musí mít jistotu, že budou moci zase rychle a bezpečně vysadit zachráněné migranty, musí být posíleny schopnosti pobřežních stráží středomořských zemí vyhledávat a zachraňovat lidi v nesnázích, lidé musí být z lodí vysazování za mezinárodní koordinace rychle, v bezpečných přístavech, v souladu se zavedenou praxí a námořním právem a při zajištění lidských práv i následné možnosti požádat o azyl. A státy celé oblasti mají podle IOM a UNHCR výrazně zvýšit své snahy v boji proti pašování lidí a úsilí o stíhání a trestání těch, kteří se takového pašování dopouštějí.
"Dohoda na summitu je ta snazší část ve srovnání s tím, co nás čeká, až ji začneme prosazovat přímo na místě," prohlásil dnes po skončení summitu předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle německé kancléřky Angely Merkelové je ale dohoda krokem správným směrem, který zlepší kontrolu vnější hranice EU a řeší také otázku následných přesunů migrantů mezi státy unie.
Tusk vypočetl tři základní prvky noční dohody, které má za důležité, tedy "vyloďovací" střediska mimo Evropu, specializovaný finanční nástroj v příštím dlouhodobém rozpočtu EU určený pro tuto problematiku a také posílení unijní podpory libyjské pobřežní stráže.
"Vyslali jsme jednoznačnou zprávu všem lodím působícím ve Středozemním moři, včetně těch, které patří nevládním organizacím, že musí respektovat zákony a nesmí bránit činnosti libyjské pobřežní stráže," uvedl Tusk.
Významnou částí kompromisu je podle Tuska francouzko-italský návrh na "kontrolovaná centra" na území EU v těch zemích, které se pro jejich vybudování rozhodnout. Také v nich by mělo být rychle rozhodnuto, kteří z migrantů zachráněných ve Středomoří mají nárok na azyl a kdo patří mezi většinu, která se bude muset urychleně vrátit domů.
Související
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
uprchlíci , EU (Evropská unie) , UNHCR , Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) , Donald Tusk , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
před 1 hodinou
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
před 2 hodinami
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
před 3 hodinami
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 4 hodinami
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 6 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 7 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 7 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 8 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 9 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 10 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 10 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 11 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 11 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 12 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 13 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 14 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
Katalánský fotbalový velkoklub FC Barcelona má se začátkem nového roku i nový problém. Do silvestrovské půlnoci totiž nestihla zaregistrovat svého ofenzivního záložníka Daniho Olma tak, aby mohla s tímto španělským mistrem Evropy z loňského roku počítat i pro druhou polovinu právě probíhající sezóny 2024/25. Hrozí tak, že o fotbalistu přijde a to navíc bez náhrady.
Zdroj: David Holub