Mayová dostala v průzkumu výprask za brexit. Brusel odmítá komentovat pád Davise

Londýn - Pouze 29 procent Britů je spokojeno s tím, jak premiérka Theresa Mayová vede jednání o brexitu. To je nejhorší výsledek od listopadu 2016, kdy agentura ORB International s tímto typem sondáže začala.

"Mayová přišla o ministra pro brexit a rychle ztrácí i důvěru voličů," řekl šéf ORB Johnny Heald s odkazem na rezignaci ministra pro odchod Británie z EU Davida Davise. 

Na vrcholu obliby své brexitové politiky byla Mayová v první polovině loňského roku, kdy její práci pro odchod z EU kladně hodnotilo 55 procent dotazovaných Britů. Nyní si většina dotazovaných Britů myslí, že Mayová nedokáže dojednat pro Británii správnou dohodu.

"Evropská komise nebude komentovat oznámenou rezignaci Davida Davise," řekl dnes mluvčí komise Margaritis Schinas. Doplnil, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v neděli hovořil telefonicky s Mayovou. "Nemohu říci víc, odehrálo se to okolo páté odpoledne," poznamenal mluvčí.

Mayová v pátek představila návrh na vznik zóny volného obchodu s Evropskou unií pro průmyslové a zemědělské výrobky. V samotné britské vládě se pohledy na "tvrdost" brexitu výrazně liší, což ostatně doložil i Davisův odchod.

Novým ministrem pro odchod Spojeného království z Evropské unie se stal Dominic Raab. Podle Schinase jsou tyto personální změny nepochybně důležité pro britskou stranu, pro ostatních 27 unijních zemí je však podle něj důležitější vyjednávací mandát, který všechny státy nadále podporují.

Podle diplomatů, kteří jsou s vývojem rozhovorů obeznámeni, ale Davis v posledních měsících příliš jednání jako taková nevedl a s Barnierem nekomunikoval, od března byl například v Bruselu jen jednou. Hlavním kontaktem pro unijní vyjednávací tým se v posledních týdnech stal Oliver Robbins, blízký spolupracovník premiérky Mayové.

Další vyjednávací kolo je naplánované do Bruselu na příští týden. Summit EU na konci června vyzval k pokroku v rozhovorech o klíčových a stále sporných bodech "rozvodové dohody", především o otázce režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. 

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Brexit David Davis (ministr pro brexit) Velká Británie EU (Evropská unie) průzkumy

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 20 minutami

před 53 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy