Po skončení Studené války si většina z nás na chvíli vydechla a mysleli jsme si, že je rizikové jaderné války dávno zažehnáno. Nyní se ale vrací a vývoj událostí posledních dní, zejména ve vztazích s Ruskem a Severní Koreou, ukazuje, že je pravděpodobnost užití nukleárních zbraní znovu velmi vysoká, ačkoliv je ale nebezpečí úplného vyhubení lidstva tentokrát menší. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Na světě existuje celkem devět zemí, které disponují jadernými zbraněmi. Pět z nich (Spojené státy americké, Rusko, Velká Británie, Francie a Čína) jsou členy klubu jejich oficiálních vlastníků, kteří je vyrobili jako první, a kterým se jejich vlastnictví podařilo zlegitimizovat prostřednictvím Smlouvy o něšíření jaderných zbraní, podepsanou v roce 1968, což je považováno za jeden ze základních kamenů mezinárodního práva ve vztahu k držení jaderných zbraní.
Smlouva o nešíření jaderných zbraní byla považována ze jeden z největších úspěchů v diplomacii a mezinárodní poltice, neboť se celá 60. léta táhla ve strachu, že se desítky zemí stanou terčem jaderného bombardování. Jejich zničující účinky se ostatně projevily na samém sklonku 2. světové války, kdy americký prezident Harry S. Truman nařídil atomové bombardování japonských měst Hirošimy a Nagasaki. Nejedna velmoc by se tak mohla pokusit ovládnout druhé, když právě díky tomuto procesu se podařilo ukončit 2. světovou válku. Nicméně stále existovaly země vlastnící jaderné zbraně, které ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní nepřistoupily - Izrael, Pákistán, Írán a Severní Korea.
Kdo se zbavil jaderných zbraní?Na světě se našlo dost zemí, které vyrobily jaderné zbraně, ale pak je okamžitě zničily, aniž by zkoušely realizovat svůj jaderný program. Činily ale tak spíš vzhledem k závazkům plynoucím z mezinárodního práva, než z vlastních obav o světový mír. Jedním z nich byl režim apartheidu v Jihoafrické republice, který zhotovil šest jaderných hlavic, ale pak je okamžitě zlikvidoval, a to ještě před přechodem k demokracii v roce 1989.
Dokonce i Švédsko představilo svůj ambiciózní plán založený na těžkých vodních reaktorech, prostřednictvím nichž by se dalo vyrobit až sto jaderných hlavi, ale v 60. letech od něj ustoupilo, a zaměřilo se spíš na výrobu stíhacích letounů. Vojenské režimy v Argentině a Brazílii realizovaly programy skrytých zbraní, ale krátkodobou výrobu atomových bomb zastavily. Na počátku 90. let se Argentina i Brazílie rozhodly tento proces ukončit a přistoupit k Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.
Tchajwan a Jižní Korea začaly rozvíjet program výroby plutonia na konci 60. let až do poloviny 70. let, kdy je USA přesvědčily k jeho zastavení s tím, že jim budou garantovat vojenskou pomoc v případě napadení. V případě Japonska lze spekulovat, že kdyby odmítlo respektovat Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, nemělo by žádné problémy s jejich výrobou. Materiály, jakož i know how, na to má. V současnosti toto ale nehrozí.
Tři postsovětské země Ukrajina, Kazachstán a Bělorusko, které zdědily jaderné zbraně ze sovětské éry, se usnesly na tom, že se vzdají svého jaderného arzenálu výměnou za garantovanou autonomii ze strany Ruska. Jeden z těchto dokumentů Budapešťské memorandum garantující územní celistvost krymského poloostrova byl ze strany Moskvy porušen po anexi Krymu v únoru 2014.
V Iráku zničil Saddám Husajn jaderný arzenál po První válce v Zálivu v roce 1991 a v Libyi Muammar Kaddáfí předal jaderné zbraně do rukou USA v roce 2003. V současné době je tedy reálné riziko užití jaderných zbraní ještě ze strany režimu KLDR, jehož vůdce Kim Čong-un však projevil vůli jej zničit. Jaderné zbraně ještě vlastní Pákistán a Indie, které nepřistoupily ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Dalo by se tedy říci, že se jaderné zbraně stanou brzy pouhým mokrým snem světových despotů.
Související
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák