Novičok si vyžádá další oběti? Z Británie přišlo rázné varování

NÁZOR - Útok nervovou látkou v britském Salisbury si vyžádá další dvojici obětí, varuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm konstatuje, že půjde již o třetí dvojici, která bude v případu poškozena.

Politické oběti

Za první dvojici označuje renomovaný deník Sergeje a Julii Skripalovi, kteří byli v březnu nalezeni v bezvědomí v Salisbury poté, co byli vystaveni nervové látce novičok, ale nakonec přežili. Druhou dvojicí podle editorialu představuje Charlie Rowley a Dawn Sturgessová, kteří zřejmě nalezli lahvičku s novičokem použitou k útoku na Skripalovi, přičemž Sturgessová naneštěstí zemřela.   

"Poslední dvojice obětí není lidská, ale politická," pokračuje The Guardian. Konstatuje, že první částí jsou britsko-ruské vztahy, které jsou již teď komplikované a zajisté se dále zhorší poté, co Británie podá očekávanou žádost o vydání dvou Rusů podezřelých z provedení útoku. Druhou částí je podle britského serveru mezinárodní pověst Ruska, kterou poškozuje nejen vyšetřování, jež vedlo k uvedené žádosti, ale především pohrdavě odmítavá reakce, s níž Moskva a její propagandistická mašinérie na žádost Londýna zajisté zareaguje.

Žádost o vydání je údajně výsledkem několikaměsíčního pečlivého a nebezpečného vyšetřování vedeného stovkami policistů a zpravodajských důstojníků, kteří rekonstruovali pohyb dvou podezřelých Rusů od chvíle, kdy přicestovali do Británie, až do jejich odjezdu, poukazuje respektovaný deník.

Vyšetřovatelé soudí, že novičok byl nastříkán, či natřen na madlo vstupních dveří domu Skripalových, načež se ho oba dotkli, přibližuje editorial. Dodává, že dle vyšetřovací verze byla lahvička s novičokem následně pohozena kdesi v Salisbury, kde ji nalezl Rowley, který ji dal Sturgessové.

"A nyní si (vyšetřovatelé) myslí, že vědí, kdo by měl nést odpovědnost za tyto zločiny. Žádost o vydání bude podezřelé jmenovat," píše prestižní server. Konstatuje, že za normálních okolností by šlo o důležitý a povzbudivý okamžik v procesu spravedlivého potrestání pachatelů, kteří uprchli ze země, kde spáchali zločin, avšak tato kauza normálním zločinem není.    

Zločin podle londýnského deníku ztělesňuje bitvu mezi vládou moci a vládou práva. Existuje totiž podezření, že pokyn k útoku přišel ze srdce ruského státního aparátu, z ruské vojenské tajné služby GRU, jejímž byl Skripal příslušníkem, než jej přetáhla britská tajná služba MI6, nastiňuje The Guardian. Deklaruje, že pokud je scénář pravdivý, jde o skandální akt bezpráví a nepřátelství.

Bitva o spravedlnost a pravdu  

Rusko pravděpodobně žádost o vydání odloží za doprovodu již známé směsi pohrdání a urážek, očekává britský server. Připomíná, že ještě minulý týden ruská ambasáda v Londýně stále odmítala britský přístup k salisburské kauze jako neslučitelný s "civilizovanými diplomatickými vztahy mezi státy", Británii obviňovala z pokusů zakrýt pravdu a tvrdila, že pokud je v sázce něčí mezinárodní pověst, pak je to ta britská.   

"V nadcházejících dnech očekávejme mnohem více takového zlovolného překrucování pravdy," deklaruje editorial. Podotýká, že nestačí rozhořčovat se nad tímto postupem, jelikož ve sféře destruktivních "lživých zpráv", které se Rusko nyní snaží silně šířit do světa, budou "nehorázná" ruská obvinění masivně recyklována.

I v Británii chovají někteří lidé takovou nedůvěru k veškerým oficiálním prohlášením, že budou raději věřit ruskému zapírání, zatímco další budou přemýšlet, zda v něm není alespoň zrnko pravdy, očekává The Guardian. Domnívá se, že také někteří britští politici se budou schovávat za určitou nejistotu, případně za tvrzení, že fakta přece nelze plně ověřit.

Proto je podle renomovaného deníku důležité, aby britská oficiální místa učinila vše, co je v jejich silách, pro maximální osvětlení faktů a zbytečně se neschovávala za tvrzení o ochraně národní bezpečnosti. "Když byl v Londýně v roce 2006 zavražděn Alexander Litviněnko, ruská reakce byla tehdy stejně odmítavá jako je nyní jeho odpověď na případ Salisbury," připomíná editorial. Dodává, že jedinou efektivní odpovědí tehdy bylo předložení pádných důkazů v rámci veřejného vyšetřování.

V případě kauzy Litviněnko bylo vyšetřování nakonec dokončeno v na přelomu let 2015 a 2016, tedy více než s osmiletým odstupem, což je příliš pozdě, poukazuje prestižní server. Varuje, že tentokrát by taková prodleva byla chybou, jelikož v kauze Salisbury se bojuje o spravedlnost a pravdu a tuto bitvu je třeba vyhrát.    

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Rusko Sergej Skripal Chemické zbraně Novičok (nervový plyn)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy