Boj s praním špinavých peněz selhává. Budou padat hlavy?

Riga - Boj s organizovaným zločinem v Lotyšsku selhal kvůli rozsáhlé korupci sahající až do vysoké politiky. Notoricky známá pračka špinavých peněz, do níž proudí ilegální hotovost ze sousedního Ruska, výrazně poškodila pověst postsovětské země, která je zároveň i členem EU. Informoval o tom server Politico.eu.

Třetí největší lotyšská banka ABLV se letos v únoru uzavřela poté, co americké orgány odhalily, že se jejím prostřednictvím financuje severokorejský jaderný program a činnost ruské a ukrajinské mafie. Ústřední roli v tom měla hrát právě lotyšská centrální banka, jejíž guvernér je momentálně vyšetřován pro podezření z přijetí úplatku.

O ukončení činnosti ABLV tehdy rozhodla Evropská centrální banka a Evropská rada pro systémová rizika. Lotyšský skandál proto vyvolal politické diskuze na téma efektivnějšího boje s legalizací trestné činnosti, která je typická zejména pro státy bývalého Východního bloku. 

Lotyšská středopravicová vláda se proto rozhodla učinit patřičná opatření, včetně snížení podílu vkladů zahraničních investorů z dosavadních z 40 % na pouhých 5. To se setkalo s odporem z řad opoziční středolevicové strany Harmonie, která se zaměřuje zejména na voliče z řad ruské menšiny. Snížení podílu zahraničních vkladů však kritizoval také lotyšský deník Dienas Bizness, podle něhož se jedná o pouhé předvolební gesto a zažehnat riziko rozsáhlého vládního skandálu.

Podle redaktorů deníku Dienas Bizness se na praní špinavých peněz měla podílet také lotyšská ministryně financí Dana Reizniece-Ozolová, která se momentálně snaží vše zamést pod koberec. Dienas Bizness z tohoto důvodu otiskl její karikaturu s titulkem "Hledaná osoba" a pod ní napsal lživý článek, že je Reizniece-Ozolová vyšetřování protikorupční policií, což ale není podložené fakty.

"Jedná se o velkou a jasně viditelnou antikampaň, jejíž načasování přímo koreluje s okamžikem, kdy se Lotyšsko rozhodlo jasně zakročit proti praní špinavých peněz, o kterém se už dlouhodobě ví, ale zatím se nic nedělá," řekl Janis Sarts, ředitel Centra strategické komunikace NATO sídlící v Rize.

Ministryně v nemilosti

Lotyšská ministryně financí Dana Reizniece-Ozolová v rozhovoru ve své kanceláři naznačila, že ruští podnikatelé a lidé s vazbami na ně, které odmítla jmenovat, vedou proti její osobě dezinformační kampaň s cílem ovlivnit zářijové volby a protlačit do parlamentu své politické spojence. Jediným zájmem, který sledují, je skoncovat s jejím aktivním bojem proti praní špinavých peněz.

Reizniece-Ozolová držela v ruce otištěný článek pocházející z Dienas Bizness z 11. června tohoto roku. Hodně paradoxní na něm je, že se snaží vyvolat dojem seriózního média lososovou barvou svých stránek, které jsou typické pro mezinárodní deník Financial Times. Aby ale nebyl obviněn z porušování autorských práv, rozhodl se zvolit slabší odstín. I tak se ale v podstatě jedná o klamavou reklamu.

Na karikaturou ministryně Reizniece-Ozolové stálo "Dohrála jsi, Donno! Rezignuj!" Problémy s deníkem Dineas měla lotyšská ministryně financí už v roce 2016, kdy byla jmenována do své funkce. Snažil se z ní tehdy udělat královnu podsvětí a loutku Spojených států. Redaktoři obecně zpochybňovali kompetenci nově jmenované vlády spravovat zemi a tvrdili, že jsou zde jasné snahy o likvidaci bankovního sektoru a zahraničních investorů, nikoliv boj s praním špinavých peněz, které středopravice hodlá i nadále tolerovat.

Ruská a ukrajinská mafie mají zřejmě velmi silné vazby na vysokou politiku, že ani opatření ve smyslu menšího podílu zahraničních depozit nic nezachrání. Pak ale vyvstává otázka, zda by tomu tak nebylo i v případě, že se k moci dostane proruská středolevice, která by praní špinavých peněz v Lotyšsku podporovala víc otevřeně.

Související

Více souvisejících

lotyšsko praní špinavých peněz Mafie peníze

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy