Itálie si koleduje o malér kvůli uprchlíkům? Brusel může vyrukovat se sankcemi

Řím - Itálie řeší jeden problém za druhým. Ačkoliv si vláda populistů a extremistů zatím zachovává přízeň svých voličů, nemusí tomu tak být i nadále. Günter Oettinger, který má na starosti rozpočet EU, totiž pohrozil, že pokud Řím uskuteční své hrozby, a přestane platit do unijního rozpočtu, musí počítat se sankcemi. Informoval o tom server Politico.eu.

Téma migrační krize rezonovalo Itálií už před březnovými volbami, v nichž výrazně propadla koalice středolevicových stran Centra-sinistra oproti středopravici Centra-dostra, v níž je kromě Berlusconniho strany Forza Italia, zastoupená také krajně pravicová Liga Severu Mattea Salviniho. Populistické Hnutí pěti hvězd M5S Luigi Di Maia získalo jako samostatná strana nejvíc hlasů. Poté, co Liga a M5S sestavily vládu, začaly splnit své předvolební sliby, mezi něž patřil i aktivní boj s migrací, a tlačit na EU kvůli ústupkům v oblasti migrační politiky.

Italská hrozba přestat platit do unijního rozpočtu se stala předmětem ostré kritiky z řad orgánů EU a další diplomatickou roztržkou v souvislosti s roky trvající migrační krizí. Na druhou stranu je třeba se ptát, zda je Řím v takovém postavení, aby si mohl diktovat podmínky, vzhledem k enormní výši státního dluhu, který činí přibližně 130 % HDP. Z Itálie by se tak brzy mohlo stát druhé Řecko. V takovém případě by ale naopak potřebovala mít dobré vztahy s ostatními členy eurozóny.

Nejaktuálnějším problémem, který Itálie v souvislosti s migrační krizí řeší, je přijetí 150 utečenců zachráněných ve vodách Středozemního moře. Příslušné lodi Diciotii se sice podařilo zakotvit v sicilském přístavu, ale pobřežní stráž už čtyři dny intenzivně odmítá umožnit příchozím vstup do Itálie. Vládním představitelům dokonce ani nestačily sliby některých zemí, že si příslušné uprchlíky z Eritreje, Sýrie a Bangladéše vezmou, případně přerozdělí samy.

Ve čtvrtek oznámil italský vicepremiér a předseda Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio, že jeho strana prosadí zmrazení veškerých plateb do rozpočtu EU, které by momentálně měly činit 20 miliard euro, dokud nebude dosaženo finální dohody o přerozdělování běženců. Tvrdá migrační politika je pro něj zřejmě důležitější, než plnění závazků vyplývajících z členství v EU.

Oeetinger bez slitování

"Pokud Itálie přestane platit do rozpočtu EU, bude to poprvé v historii této mezinárodní organizace. Může to dokonce způsobit zpoždění některých důležitých plateb, a tím pádem vést i ke vzniku úroků z prodlení. V takovém případě však budeme muset přistoupit k sankcím. Evropská unie je založená na hodnotách a principech právního státu, a tím pádem platí pro všechny stejná pravidla. Očekává se, že každý stát bude řádně plnit své závazky a povinnosti vyplývající z členství. Spolupráce nikoho neohrožuje," napsal Günter Oeetinger na svém twitterovém účtu

Svými poznámkami ohrozil Di Maio průběh setkání diplomatických zástupců 12 členských zemí, kteří v pátek, v Bruselu, diskutovali o migraci a dalších politických otázkách. Schůze skončila bez dosažení kompromisu, ačkoliv se Evropská komise snažila toho dosáhnout. Eurokomisaři se totiž snažili kromě vyřešení problémů s uprchlickou lodí také o dosažení konsensu v jiných věcech, což Itálie odmítala pochopit, a záměrně zvyšovala napětí v místnosti.

Finance jsou kromě migrantů dalším problémem, který italskou vládu zaměstnává, a to nejen v oblasti plnění rozpočtu EU. Na podzim se bude hlasovat o návrhu státního rozpočtu na příští rok, což může ohrozit spolupráci mezi Ligou Severu a Hnutím pěti hvězd. Jaké přímé důsledky by pro mě mohlo mít odmítnutí platit, je proto nepředvídatelné. Italský premiér Giuseppe Conte na svém facebookovém profilu kritizoval tvrdý postup orgánů EU, zatímco italský ministr zahraničí Enzo Moavero připomněl, že povinností země je platit. Salvini i nadále vede ostrou protiimigrační rétoriku a trvá na plní instalaci australského modelu, který je ale v rozporu s mezinárodním právem.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) Ekonomika uprchlíci Günther Oettinger Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy