Itálie si koleduje o malér kvůli uprchlíkům? Brusel může vyrukovat se sankcemi

Řím - Itálie řeší jeden problém za druhým. Ačkoliv si vláda populistů a extremistů zatím zachovává přízeň svých voličů, nemusí tomu tak být i nadále. Günter Oettinger, který má na starosti rozpočet EU, totiž pohrozil, že pokud Řím uskuteční své hrozby, a přestane platit do unijního rozpočtu, musí počítat se sankcemi. Informoval o tom server Politico.eu.

Téma migrační krize rezonovalo Itálií už před březnovými volbami, v nichž výrazně propadla koalice středolevicových stran Centra-sinistra oproti středopravici Centra-dostra, v níž je kromě Berlusconniho strany Forza Italia, zastoupená také krajně pravicová Liga Severu Mattea Salviniho. Populistické Hnutí pěti hvězd M5S Luigi Di Maia získalo jako samostatná strana nejvíc hlasů. Poté, co Liga a M5S sestavily vládu, začaly splnit své předvolební sliby, mezi něž patřil i aktivní boj s migrací, a tlačit na EU kvůli ústupkům v oblasti migrační politiky.

Italská hrozba přestat platit do unijního rozpočtu se stala předmětem ostré kritiky z řad orgánů EU a další diplomatickou roztržkou v souvislosti s roky trvající migrační krizí. Na druhou stranu je třeba se ptát, zda je Řím v takovém postavení, aby si mohl diktovat podmínky, vzhledem k enormní výši státního dluhu, který činí přibližně 130 % HDP. Z Itálie by se tak brzy mohlo stát druhé Řecko. V takovém případě by ale naopak potřebovala mít dobré vztahy s ostatními členy eurozóny.

Nejaktuálnějším problémem, který Itálie v souvislosti s migrační krizí řeší, je přijetí 150 utečenců zachráněných ve vodách Středozemního moře. Příslušné lodi Diciotii se sice podařilo zakotvit v sicilském přístavu, ale pobřežní stráž už čtyři dny intenzivně odmítá umožnit příchozím vstup do Itálie. Vládním představitelům dokonce ani nestačily sliby některých zemí, že si příslušné uprchlíky z Eritreje, Sýrie a Bangladéše vezmou, případně přerozdělí samy.

Ve čtvrtek oznámil italský vicepremiér a předseda Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio, že jeho strana prosadí zmrazení veškerých plateb do rozpočtu EU, které by momentálně měly činit 20 miliard euro, dokud nebude dosaženo finální dohody o přerozdělování běženců. Tvrdá migrační politika je pro něj zřejmě důležitější, než plnění závazků vyplývajících z členství v EU.

Oeetinger bez slitování

"Pokud Itálie přestane platit do rozpočtu EU, bude to poprvé v historii této mezinárodní organizace. Může to dokonce způsobit zpoždění některých důležitých plateb, a tím pádem vést i ke vzniku úroků z prodlení. V takovém případě však budeme muset přistoupit k sankcím. Evropská unie je založená na hodnotách a principech právního státu, a tím pádem platí pro všechny stejná pravidla. Očekává se, že každý stát bude řádně plnit své závazky a povinnosti vyplývající z členství. Spolupráce nikoho neohrožuje," napsal Günter Oeetinger na svém twitterovém účtu

Svými poznámkami ohrozil Di Maio průběh setkání diplomatických zástupců 12 členských zemí, kteří v pátek, v Bruselu, diskutovali o migraci a dalších politických otázkách. Schůze skončila bez dosažení kompromisu, ačkoliv se Evropská komise snažila toho dosáhnout. Eurokomisaři se totiž snažili kromě vyřešení problémů s uprchlickou lodí také o dosažení konsensu v jiných věcech, což Itálie odmítala pochopit, a záměrně zvyšovala napětí v místnosti.

Finance jsou kromě migrantů dalším problémem, který italskou vládu zaměstnává, a to nejen v oblasti plnění rozpočtu EU. Na podzim se bude hlasovat o návrhu státního rozpočtu na příští rok, což může ohrozit spolupráci mezi Ligou Severu a Hnutím pěti hvězd. Jaké přímé důsledky by pro mě mohlo mít odmítnutí platit, je proto nepředvídatelné. Italský premiér Giuseppe Conte na svém facebookovém profilu kritizoval tvrdý postup orgánů EU, zatímco italský ministr zahraničí Enzo Moavero připomněl, že povinností země je platit. Salvini i nadále vede ostrou protiimigrační rétoriku a trvá na plní instalaci australského modelu, který je ale v rozporu s mezinárodním právem.

Související

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) Ekonomika uprchlíci Günther Oettinger Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 10 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy