Kolem Katalánska přituhuje. Separatistický premiér poslal Madrid k čertu

Madrid - O budoucnosti Katalánska se rozhodne v hlasování. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Cadena SER to dnes řekl španělský premiér Pedro Sánchez. Sdělil, že by Katalánci díky novému referendu mohli získat větší autonomii, avšak vyloučil, že by se hlasovalo o sebeurčení, protože to ústava neumožňuje. Katalánský premiér Quim Torra je ovšem přesvědčen, že nezávislost Katalánska je nevyhnutelná.

Socialista Sánchez se od svého červnového nástupu do funkce premiéra snaží o dialog se svým katalánským protějškem. V rozhovoru s rozhlasem řekl, že se může "hlasovat o posílením autonomie Katalánska". Termín případného referenda ale nestanovil.

Torra dnes v katalánské televizi řekl, že proces vedoucí k nezávislosti je nezvratný. "Právo na sebeurčení Katalánska nelze zamést pod koberec," prohlásil.

Podle španělských médií chystá Torra na úterý projev o budoucnosti Katalánska.

Jak uvedla agentura AFP, Katalánci v roce 2006 potvrdili autonomní status svému regionu se 7,5 milionu obyvatel, který předtím schválil španělský parlament. Nejvyšší soud ale v roce 2010 toto rozhodnutí částečně zrušil, což vystupňovalo separatistické tendence. "Katalánsko má nyní status, pro nějž nehlasovalo, a to je politický problém," řekl dnes Sánchez.

Katalánsko má za sebou vážnou politikou krizi. Loni uspořádalo referendum o sebeurčení, a to přes zákaz Madridu. Volební den provázelo policejní násilí. Katalánský parlament pak vyhlásil nezávislost Katalánska, avšak Madrid převzal správu tohoto území. V následných volbách však znovu zvítězili příznivci odtržení Katalánska od zbytku Španělska a k nim patří i Torra.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko Pedro Sánchez Quim Torra (Katalánsko)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy