Brusel - Při únorovém jmenování Martina Selmayra do funkce generálního tajemníka Evropské komise došlo ke čtyřem pochybením. Komise mimo jiné vytvořila dojem urgence, aby odůvodnila nezveřejnění informace o uvolnění pozice, nadto komunikovala způsobem, který budil důvodná podezření kolem celého procesu. Vyplývá to z dnes publikovaných závěrů vyšetřování ombudsmanky Evropské unie Emily O'Reillyové, která ovšem nezpochybňuje osobu samotného Selmayra. Komise pohled ombudsmanky na průběh jmenování nesdílí, uvedl mluvčí EK Margaritis Schinas.
Komise podle něj hodlá v příslušném termínu O´Reillyové předat svou vlastní analýzu jejích zjištění a doufá, že její pochybnosti rozptýlí. Komise v reakci vydala také prohlášení komisaře pro rozpočet a lidské zdroje Günthera Oettingera, který uvítal, že ombudsmanka na základě prostudování asi 11.000 dokumentů nezpochybnila legalitu procedury výběru generálního tajemníka EK ani výběr kandidáta, kterého naopak popsala jako "kompetentního".
Vyšetřování se týkalo událostí z letošní zimy, kdy se Selmayr, do té doby šéf kabinetu předsedy komise Jeana-Claudea Junckera, za nestandardních okolností stal generálním tajemníkem komise, a tudíž jedním z nejvlivnějších nevolených představitelů Bruselu. Selmayr byl na jediném zasedání kolegia komisařů nejdříve jmenován zástupcem úřadujícího generálního tajemníka Alexandera Italianera, který hned nato rezignoval. Celý proces údajně zabral pouhých devět minut.
Podle ombudsmanky se komise několikrát neřídila textem, případně duchem příslušných pravidel. Volba náměstka generálního tajemníka se podle jejího úřadu nekonala s cílem obsadit tuto pozici, nýbrž ve snaze dosadit Selmayra do nejvyšší funkce ve dvou provázaných krocích. O'Reillyová také kritizuje následnou komunikaci EK s médii, kterou označila za "vyhýbavou a místy útočnou". Takovou interpretaci dnes před novináři mluvčí komise Schinas opakovaně a ostře odmítal.
"Naše vyšetřování vycházelo z inspekce tisíců stránek interních dokumentů komise a podrobně ukazuje kroky, které komise podnikla s cílem vytvořit dojem, že proces jmenování byl normální," uvedla O'Reillyová s tím, že podnětem byly stížnosti od francouzské a nizozemské delegace europoslanců. Počínání EK podle ní ohrozilo pověst "vysokých administrativních standardů EU" a v konečném důsledku důvěru veřejnosti v evropské instituce.
Selmayr jako generální tajemník komise dohlíží na zhruba 30.000 bruselských úředníků. Zpráva ombudsmanky platnost jeho jmenování neruší, kontrolní orgán pouze s cílem zabránit opakování podobné situace navrhl zavedení samostatného jmenovacího procesu pro tuto funkci. Nová procedura by podle něj měla zahrnovat zveřejnění oznámení o uvolnění postu, zařazení bodu na program týdenní schůze komisařů a také konzultaci kandidátů s nezávislými experty.
Podle Oettingera není na první pohled zřejmé, proč by se měl výběr generálního tajemníka EK v budoucnu lišit od způsobu, jakým jsou určováni generální ředitelé komise. Komisař nicméně rozhodl na konci září svolat kulatý stůl o tom, jak ve všech institucích EU podobné procesy a pravidla do budoucna zlepšit tak, aby stejně platila pro všechny.
O'Reillyová přitom zaujala stejný postoj jako europoslanci, kteří na jaře kritizovali Selmayrovo jmenování, ale nikoli Selmayra osobně. Ombudsmanka uvedla, že její výhrady se nijak netýkají osoby samotného generálního tajemníka; toho prý zná jako kompetentního úředníka a osobu oddanou Evropské unii.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
evropská komise , Martin Selmayr , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 37 minutami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 1 hodinou
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 1 hodinou
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 2 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 3 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 4 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 5 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 6 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 7 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 8 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 9 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 9 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 10 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
Budoucí administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle jeho bývalého poradce Bryana Lanzy zaměří spíše na dosažení míru na Ukrajině než na její snahu získat zpět území okupovaná Ruskem. Upozornil na to server BBC.
Zdroj: Libor Novák