Salvini zatápí uprchlíkům a EU. Prvních 100 dnů italské vlády bylo bouřlivých

Řím - Klíčovou agendou nové italské vlády, prvního populistického kabinetu západní Evropy, byla během prvních 100 dnů mandátu migrace. Italové zavřeli přístavy lodím neziskovým organizacím a chtějí, aby si běžence, kteří se dostanou do Itálie, přerozdělovaly unijní země. Nejvýraznější člen kabinetu, ministr vnitra Matteo Salvini, je kvůli zadržení migrantů na lodi Diciotti trestně stíhán. Jeho protiimigrační straně Liga nicméně výrazně stouply preference, volby by teď vyhrála. Podle ekonomických ukazatelů si ale nový kabinet nevede dobře. V polovině října se bude schvalovat návrh rozpočtu a unijní partneři i investoři čekají, zda Řím dodrží unijní rozpočtová pravidla.

Krátce poté, co nová vláda získala důvěru, Italové zavřeli přístavy lodím mezinárodních neziskových organizací, které se podílí na pátracích a záchranných akcích ve Středomoří. V červenci italská vláda rozhodla, že poskytne 12 hlídkových lodí libyjské pobřežní stráži.

Poslední spor vyvolala loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě. Salvini v srpnu jejich vylodění v sicilském přístavu Katánie podmínil tím, že si je přerozdělí unijní státy. Po desetidenním patu se nakonec Albánie a Irsko rozhodly přijmout po zhruba dvaceti běžencích a o zbytek se slíbila postarat italská katolická církev. Řím předtím vyhrožoval, že pokud si unijní státy uprchlíky nerozeberou, Itálie přestane přispívat do unijního rozpočtu.

Ministr vnitra je nyní kvůli Diciotti trestně stíhán pro nezákonné zadržování osob, zneužití pravomoci, zanedbání výkonu úřadu, účelové omezování osobní svobody a nátlak na instituce Evropské unie s cílem vynutit si přerozdělování migrantů.

Rázná migrační politika přináší politické body

Salviho postup v případě lodi Diciotti kritizuje křídlo koaličního Hnutí pěti hvězd (M5S), jež se zformovalo kolem předsedy Poslanecké sněmovny Roberta Fica. Vláda nejednotně jednala i v jiných případech, kdy například ministr dopravy Danilo Toninelli z M5S vylodění migrantů povolil, ministr vnitra jej vzápětí zakázal, a premiér Guiseppe Conte jej nakonec povolil.

Italský premiér do Říma kvůli migraci a postoji zemí visegrádské čtyřky k ní pozval českého premiéra Andreje Babiše. Ten Contemu zopakoval, že Česká republika nepřijme v rámci přerozdělování uprchlíků ani jednoho migranta. Italský premiér to podle Babiše chápe. Řešením migrační otázky je kombinace finanční podpory státům jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí, myslí si Babiš.

Podle průzkumu Swg z tohoto týdne by nyní Lize dalo hlas více voličů než M5S, tedy dosud nejsilnější straně. Preference Ligy stouply od březnových voleb ze 17 procent na 32 procent, kdežto preference M5S klesly z 32 procent na 28 procent.

Kontroverze tato nejvýraznější postava italského kabinetu dále například vyvolala voláním po sčítání Romů a vedení jejich registru, což vedle levice a doživotní senátorky, která přežila holokaust, kritizoval i druhý vicepremiér Luigi Di Maio. Salvini dále vystoupil proti tomu, aby oba členové homosexuálních párů měli stejný nárok na rodičovství dítěte. Nad Ligou stále visí soudní spor o 49 milionů eur (1,26 miliardy Kč), které zpronevěřilo její bývalé vedení.

Zmatek a lomoz kolem všeho

Poté, co mezinárodní ratingová agentura Fitch minulý pátek zhoršila výhled ratingu Itálie ze stabilního na negativní, vicepremiér Luigi Di Maio konstatoval, že "vláda změny" upřednostní Italy před ratingovými agenturami.

"Chceme-li zemi vládnout dlouho, nemůžeme rozmetat její veřejné finance," upozorňuje na překvapivě smířlivý tón Salviniho list Financial Times. "Samo sebou nezavedeme všechno naráz - to od nás nečekají ani Italové", dodal druhý z vicepremiérů.

Narážel tím na zavedení drahých politik, jimiž se Liga a M5S oháněly během volební kampaně a které posléze zakotvily v koaliční smlouvě: rovnou daň a základní nepodmíněný příjem pro chudé Italy a změnu nepopulární důchodové reformy.

Když se ovšem 14. srpna zřítil v Janově dálniční most, jednou z prvních reakcí Salviniho bylo, že Itálie musí masivně investovat do infrastruktury a rozpočtových unijních pravidel dbát nebude. Při neštěstí zemřelo 43 lidí.

Nejasnosti panující kolem záměrů Itálie "vzhledem k zapojeným hráčům nepřekvapují", cituje Financial Times analytika společnosti Teneo Intelligence Wolfanga Piccoliho. "A netýká se to jen rozpočtu; zmatek a lomoz se spouští kolem všeho - tak prostě tato vláda funguje," dodává Piccoli.

Někteří analytici mají za to, že Salvini ohledně rozpočtu zmírnil tón, protože vyčkává na výsledek voleb do Evropského parlamentu v květnu 2019. "Zanedlouho bude nová (Evropská) komise a v Evropě se ustaví prostředí pro Itálii vstřícnější," řekl FT analytik Francesco Galietti.

Zadlužení Itálie nyní dosahuje 130 procent jejího hrubého domácího produktu a je nejvyšší od roku 1990, kdy se začal tento údaj v současné podobě sledovat.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Matteo Salvini (Liga severu) Liga Severu (Itálie) Hnutí pěti hvězd EU (Evropská unie) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy