Vzpurné země EU mají smůlu? Juncker hájí rozhodování většinou, prý je to poklad

Štrasburk - Zásadní změnu způsobu, jakým členské země rozhodují o klíčových otázkách v oblastech, jako je zahraniční politika či daně, prosazuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Místo nynějšího jednomyslného rozhodování členských zemí dnes v projevu před Evropským parlamentem navrhl v určitých otázkách přechod k rozhodování kvalifikovanou většinou, kdy by část států mohla být se svým názorem přehlasována.

"Není správné, když může jeden stát vydírat další svým postojem k obnově zbrojního embarga vůči Bělorusku nebo, když jsou sankce vůči Venezuele o měsíce zdrženy, protože chybí jednomyslnost," prohlásil Juncker.

Komise proto podle něj navrhuje, aby se hlasování kvalifikovanou většinou používalo v konkrétních oblastech, jako jsou otázky lidských práv či civilní mise. "Podle stávajících smluv je to možné a věřím, že nastal čas začít tento 'ztracený poklad' lisabonské smlouvy skutečně používat," poznamenal Juncker.

Komise následně zveřejnila dokument, podle kterého vyzvala šéfy států a vlád unijního bloku, aby o věci rozhodli nejpozději na summitu v rumunském Sibiu 9. května příštího roku. Umožnit by měli ministrům kvalifikovanou většinou rozhodovat o postoji EU k otázkám lidských práv na mezinárodních fórech, o uvalování sankcí a o rozhodnutích týkajících se civilních misí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

Hlasování takzvanou kvalifikovanou většinou je nejobvyklejší způsob, jakým země EU rozhodují, používán je u čtyř pětin veškerých unijních právních předpisů. Návrh předložený komisí je schválen, pokud má podporu 55 procent členských zemí, nyní tedy 16 z 28, a podporují jej státy zastupující nejméně 65 procent občanů unie.

Jednomyslnost je nyní vyžadována v záležitostech, které jsou pro členské země citlivé - od členství v EU přes většinu otázek zahraniční politiky, financí, unijního rozpočtu a daňové problematiky po některé oblasti spravedlnosti, vnitřní bezpečnosti nebo harmonizace sociálního zabezpečení a sociální ochrany.

Větší role eura na mezinárodní scéně

"Je absurdní, když evropské společnosti platí za evropská letadla v dolarech místo v eurech," podotkl Juncker. EU podle něj také v dolarech platí asi 80 procent svého dovozu energií, tedy okolo 300 miliard eur ročně přes to, že z USA míří jen asi dvě procenta tohoto importu.

Euro se podle názoru předsedy Evropské komise musí stát "tváří nové, suverénnější Evropy". K tomu je třeba pokrok při posilování evropské hospodářské a měnové unie.

Juncker dnes také před europarlamentem zopakoval názor Evropské komise, že rozhovory o budoucím dlouhodobém rozpočtu bloku pro roky 2012 až 2027 by měly "v principu" skončit na jaře příštího roku, tedy ještě do květnových voleb, které určí složení příštího Evropského parlamentu. Klíčovým termínem podle něj bude neformální summit bloku v rumunském Sibiu, pořádaný šest týdnů po brexitu a dva týdny před eurovolbami.

Británie pro EU zůstane blízkým partnerem

Británie opustí EU na konci března příštího roku. Vyjednávací tým EU vedený Michelem Barnierem ale s britskými protějšky v čele s ministrem pro brexit Dominikem Raabem zatím nedotáhli do konce rozhovory o podobě samotné "rozvodové" dohody. Hlavní překážkou je otázka režimu na hranici mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

Juncker dnes v této souvislosti poznamenal, že unijní instituce i 26 ostatních zemí evropského bloku bude v otázce irské hranice stát za Dublinem. "Proto chceme najít kreativní řešení, které zabrání tvrdé hranici v Severním Irsku," upozornil šéf komise.

EU se ale podle něj hlasitě ozve, pokud by to vypadalo, že Londýn se nechystá dostát svým závazkům plynoucím z takzvané Velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. "Není to EU, je to brexit, v jehož důsledku se hranici v Severním Irsku opět zviditelňuje," poznamenal Juncker.

Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie měla být původně potvrzena na summitu EU koncem října. Vzhledem k malému pokroku v jednáních je nyní pravděpodobnější svolání mimořádného summitu o měsíc později, rozhodnout by o tom mohli šéfové států a vlád unijních zemí na neformální schůzce příští týden v Salcburku.

Obě strany mají zájem dojednat také podobu budoucích vztahů poté, co se Británie stane zemí mimo evropský blok. Podle Junckera je britská strana EU blízká, drží se stejných hodnot a principů. Šéf komise proto jednoznačně uvítal nedávné návrhy britské premiérky Theresy Mayové ohledně budoucího "ambiciózního partnerství". Její návrhy, které jsou v Británii předmětem ostré vnitropolitické debaty, má Juncker za dobrý výchozí bod k diskusím o budoucí zóně volného obchodu mezi Británií a Evropskou unií.

Související

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Více souvisejících

Jean-Claude Juncker EU (Evropská unie) EUR Brexit evropská komise

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 42 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?

Americký prezident Donald Trump nadále zdůrazňuje, že cla jsou nevyhnutelná. Jeho administrativa již uvalila vyšší daně na dovoz z Číny, ocel, hliník a některé produkty z Kanady a Mexika. Tento týden vstupují v platnost vyšší poplatky za dovoz automobilů. Očekává se, že dnes Trump představí detaily širšího plánu cel, který jeho tým připravoval několik týdnů. Bílý dům tuto událost označuje jako „Den osvobození“. Jaké otázky zůstávají před oznámením nezodpovězené?

před 1 hodinou

Val Kilmer

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 65 let zemřel slavný americký herec Val Kilmer. Stalo se tak poté, co se v posledních letech potýkal s vážnými zdravotními potížemi, které mu znemožnily pokračovat v úspěšné herecké kariéře. 

před 2 hodinami

Jaro

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let

V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem. 

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy