Vzpurné země EU mají smůlu? Juncker hájí rozhodování většinou, prý je to poklad

Štrasburk - Zásadní změnu způsobu, jakým členské země rozhodují o klíčových otázkách v oblastech, jako je zahraniční politika či daně, prosazuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Místo nynějšího jednomyslného rozhodování členských zemí dnes v projevu před Evropským parlamentem navrhl v určitých otázkách přechod k rozhodování kvalifikovanou většinou, kdy by část států mohla být se svým názorem přehlasována.

"Není správné, když může jeden stát vydírat další svým postojem k obnově zbrojního embarga vůči Bělorusku nebo, když jsou sankce vůči Venezuele o měsíce zdrženy, protože chybí jednomyslnost," prohlásil Juncker.

Komise proto podle něj navrhuje, aby se hlasování kvalifikovanou většinou používalo v konkrétních oblastech, jako jsou otázky lidských práv či civilní mise. "Podle stávajících smluv je to možné a věřím, že nastal čas začít tento 'ztracený poklad' lisabonské smlouvy skutečně používat," poznamenal Juncker.

Komise následně zveřejnila dokument, podle kterého vyzvala šéfy států a vlád unijního bloku, aby o věci rozhodli nejpozději na summitu v rumunském Sibiu 9. května příštího roku. Umožnit by měli ministrům kvalifikovanou většinou rozhodovat o postoji EU k otázkám lidských práv na mezinárodních fórech, o uvalování sankcí a o rozhodnutích týkajících se civilních misí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

Hlasování takzvanou kvalifikovanou většinou je nejobvyklejší způsob, jakým země EU rozhodují, používán je u čtyř pětin veškerých unijních právních předpisů. Návrh předložený komisí je schválen, pokud má podporu 55 procent členských zemí, nyní tedy 16 z 28, a podporují jej státy zastupující nejméně 65 procent občanů unie.

Jednomyslnost je nyní vyžadována v záležitostech, které jsou pro členské země citlivé - od členství v EU přes většinu otázek zahraniční politiky, financí, unijního rozpočtu a daňové problematiky po některé oblasti spravedlnosti, vnitřní bezpečnosti nebo harmonizace sociálního zabezpečení a sociální ochrany.

Větší role eura na mezinárodní scéně

"Je absurdní, když evropské společnosti platí za evropská letadla v dolarech místo v eurech," podotkl Juncker. EU podle něj také v dolarech platí asi 80 procent svého dovozu energií, tedy okolo 300 miliard eur ročně přes to, že z USA míří jen asi dvě procenta tohoto importu.

Euro se podle názoru předsedy Evropské komise musí stát "tváří nové, suverénnější Evropy". K tomu je třeba pokrok při posilování evropské hospodářské a měnové unie.

Juncker dnes také před europarlamentem zopakoval názor Evropské komise, že rozhovory o budoucím dlouhodobém rozpočtu bloku pro roky 2012 až 2027 by měly "v principu" skončit na jaře příštího roku, tedy ještě do květnových voleb, které určí složení příštího Evropského parlamentu. Klíčovým termínem podle něj bude neformální summit bloku v rumunském Sibiu, pořádaný šest týdnů po brexitu a dva týdny před eurovolbami.

Británie pro EU zůstane blízkým partnerem

Británie opustí EU na konci března příštího roku. Vyjednávací tým EU vedený Michelem Barnierem ale s britskými protějšky v čele s ministrem pro brexit Dominikem Raabem zatím nedotáhli do konce rozhovory o podobě samotné "rozvodové" dohody. Hlavní překážkou je otázka režimu na hranici mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

Juncker dnes v této souvislosti poznamenal, že unijní instituce i 26 ostatních zemí evropského bloku bude v otázce irské hranice stát za Dublinem. "Proto chceme najít kreativní řešení, které zabrání tvrdé hranici v Severním Irsku," upozornil šéf komise.

EU se ale podle něj hlasitě ozve, pokud by to vypadalo, že Londýn se nechystá dostát svým závazkům plynoucím z takzvané Velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. "Není to EU, je to brexit, v jehož důsledku se hranici v Severním Irsku opět zviditelňuje," poznamenal Juncker.

Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie měla být původně potvrzena na summitu EU koncem října. Vzhledem k malému pokroku v jednáních je nyní pravděpodobnější svolání mimořádného summitu o měsíc později, rozhodnout by o tom mohli šéfové států a vlád unijních zemí na neformální schůzce příští týden v Salcburku.

Obě strany mají zájem dojednat také podobu budoucích vztahů poté, co se Británie stane zemí mimo evropský blok. Podle Junckera je britská strana EU blízká, drží se stejných hodnot a principů. Šéf komise proto jednoznačně uvítal nedávné návrhy britské premiérky Theresy Mayové ohledně budoucího "ambiciózního partnerství". Její návrhy, které jsou v Británii předmětem ostré vnitropolitické debaty, má Juncker za dobrý výchozí bod k diskusím o budoucí zóně volného obchodu mezi Británií a Evropskou unií.

Související

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Více souvisejících

Jean-Claude Juncker EU (Evropská unie) EUR Brexit evropská komise

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy