Šéf německé kontrarozvědky má další malér? Na vnitru praskl skandál

Berlín - Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen v červnu ještě před oficiálním zveřejněním předal data z výroční zprávy o činnosti svého úřadu poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Informaci potvrdil sám poslanec Stephan Brandner, informovala dnes veřejnoprávní televize ARD. Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) čelí v současnosti kritice kvůli výrokům k dění v Chemnitzu (Saské Kaminici). Jeho úřad odmítl, že by se Maassen dopustil něčeho protiprávního.

Maassen se v polovině června setkal s poslancem AfD Brandnerem, který je předsedou právního výboru Spolkového sněmu. Předal mu přitom informace z výroční zprávy svého úřadu za rok 2017, která byla ovšem oficiálně zveřejněna až zhruba pět týdnů po tomto setkání.

Brandner pořadu Kontraste veřejnoprávní televize ARD potvrdil, že od Maassena dostal "čísla ze zprávy o ochraně ústavy". "Bavili jsme se tam o různých číslech, která v ní stojí," řekl poslanec AfD. Šlo podle něj především o informace o počtu nebezpečných islamistů v Německu a o rozpočet kontrarozvědky.

Mluvčí Maassenova úřadu odmítl tvrzení, že by se jeho šéf dopustil něčeho protiprávního. "Tak tomu samozřejmě není," uvedl. Zpráva, kterou přinesl pořad veřejnoprávní ARD, podle něj budí dojem, "že byly poskytnuty informace či materiály bez právního základu". "Tato obvinění rozhodně odmítám," dodal mluvčí BfV.

Už dříve Maassenův úřad uvedl, že "setkání doktora Maassena s politiky se konají na výslovné přání ministerstva vnitra". Nyní dodal, že obsahem takových schůzek, na kterých se ale Maassen setkává se zástupci všech parlamentních stran, bývá předání informací o aktuální bezpečnostní situaci. Ministerstvo vnitra na žádost novinářů o komentář nereagovalo.

Ústavní právník Joachim Wieland, kterého citoval web tagesschau.de, uvedl, že pokud ministerstvo vnitra skutečně některému z úředníků rozhovory s politiky povolilo, pak mu udělilo "svolení pro politické jednání, které by se takto udělovat nemělo". Maassenova schůzka podle něj vyvolává pochybnosti o jeho "politické neutralitě". Právě šéf civilní kontrarozvědky by se přitom podle Wielanda měl vyhnout "byť jen náznaku" politického jednání.

Zjištění novinářů z ARD zřejmě posílí kritiku na adresu Maassena, který v uplynulých dnech vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Zpochybnil totiž pravost videa, které zachycuje útok cizince, později ale musel připustit, že video je autentické.

Navzdory silné kritice se dnes ministr vnitra Horst Seehofer opět za Maassena postavil. Šéf BfV podle něj dokázal přesvědčivě vysvětlit svá slova ohledně Chemnitzu a také se jasně postavil proti pravicovému radikalismu.

Související

Hans-Georg Maassen

Ve volbách v Německu neuspěla celá řada známých politiků

O křeslo ve Spolkovém sněmu se v nedělních volbách v Německu ucházela řada známých a vlivných politiků a také osobností s vazbami na Česko a Slovensko, ne každému se ale podařilo uspět. Pozornost byla upřená mimo jiné na uvolněný přímý poslanecký mandát po kancléřce Angele Merkelové, která byla zákonodárkyní nepřetržitě od roku 1990.

Více souvisejících

Hans-Georg Maassen Alternativa pro Německo (AfD) Německo

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy