Šéf německé kontrarozvědky má další malér? Na vnitru praskl skandál

Berlín - Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen v červnu ještě před oficiálním zveřejněním předal data z výroční zprávy o činnosti svého úřadu poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Informaci potvrdil sám poslanec Stephan Brandner, informovala dnes veřejnoprávní televize ARD. Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) čelí v současnosti kritice kvůli výrokům k dění v Chemnitzu (Saské Kaminici). Jeho úřad odmítl, že by se Maassen dopustil něčeho protiprávního.

Maassen se v polovině června setkal s poslancem AfD Brandnerem, který je předsedou právního výboru Spolkového sněmu. Předal mu přitom informace z výroční zprávy svého úřadu za rok 2017, která byla ovšem oficiálně zveřejněna až zhruba pět týdnů po tomto setkání.

Brandner pořadu Kontraste veřejnoprávní televize ARD potvrdil, že od Maassena dostal "čísla ze zprávy o ochraně ústavy". "Bavili jsme se tam o různých číslech, která v ní stojí," řekl poslanec AfD. Šlo podle něj především o informace o počtu nebezpečných islamistů v Německu a o rozpočet kontrarozvědky.

Mluvčí Maassenova úřadu odmítl tvrzení, že by se jeho šéf dopustil něčeho protiprávního. "Tak tomu samozřejmě není," uvedl. Zpráva, kterou přinesl pořad veřejnoprávní ARD, podle něj budí dojem, "že byly poskytnuty informace či materiály bez právního základu". "Tato obvinění rozhodně odmítám," dodal mluvčí BfV.

Už dříve Maassenův úřad uvedl, že "setkání doktora Maassena s politiky se konají na výslovné přání ministerstva vnitra". Nyní dodal, že obsahem takových schůzek, na kterých se ale Maassen setkává se zástupci všech parlamentních stran, bývá předání informací o aktuální bezpečnostní situaci. Ministerstvo vnitra na žádost novinářů o komentář nereagovalo.

Ústavní právník Joachim Wieland, kterého citoval web tagesschau.de, uvedl, že pokud ministerstvo vnitra skutečně některému z úředníků rozhovory s politiky povolilo, pak mu udělilo "svolení pro politické jednání, které by se takto udělovat nemělo". Maassenova schůzka podle něj vyvolává pochybnosti o jeho "politické neutralitě". Právě šéf civilní kontrarozvědky by se přitom podle Wielanda měl vyhnout "byť jen náznaku" politického jednání.

Zjištění novinářů z ARD zřejmě posílí kritiku na adresu Maassena, který v uplynulých dnech vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Zpochybnil totiž pravost videa, které zachycuje útok cizince, později ale musel připustit, že video je autentické.

Navzdory silné kritice se dnes ministr vnitra Horst Seehofer opět za Maassena postavil. Šéf BfV podle něj dokázal přesvědčivě vysvětlit svá slova ohledně Chemnitzu a také se jasně postavil proti pravicovému radikalismu.

Související

Hans-Georg Maassen

Ve volbách v Německu neuspěla celá řada známých politiků

O křeslo ve Spolkovém sněmu se v nedělních volbách v Německu ucházela řada známých a vlivných politiků a také osobností s vazbami na Česko a Slovensko, ne každému se ale podařilo uspět. Pozornost byla upřená mimo jiné na uvolněný přímý poslanecký mandát po kancléřce Angele Merkelové, která byla zákonodárkyní nepřetržitě od roku 1990.

Více souvisejících

Hans-Georg Maassen Alternativa pro Německo (AfD) Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy