Brexit bez dohody je zpečetěn? Londýn vydal další varovné dokumenty

Londýn - Britům by v zemích Evropské unie nemusely platit řidičské průkazy, hrozily by jim příplatky za roaming, britské zboží putující do EU od strojů až po hračky by se muselo znovu testovat podle unijních standardů. Takové scénáře mimo jiné zmiňuje nová várka dokumentů zveřejněná dnes britskou vládou s cílem připravit zemi na možnost odchodu z EU bez dohody o podmínkách rozluky. První část materiálů zveřejněná na konci srpna hovořila o nárůstu byrokracie pro podniky a komplikacích ve finančnictví.

Britský ministr pro brexit Dominic Raab slíbil, že i v případě selhání vyjednávání o brexitu by bezplatný roaming pokračoval. Dva mobilní operátoři s tím podle něj už souhlasili. Televize Sky News ale citovala pasáž z jednoho z nových dokumentů, podle níž by zachování současného stavu nebylo možno garantovat. Vláda by nicméně uzákonila pro operátory limit na poplatky ve výši 45 liber (1300 korun) měsíčně za používání mobilních dat v zahraničí.

V 28 nových dokumentech britský kabinet nastiňuje možné nepříjemnosti při vývozu domácího zboží do zbylých 27 zemí EU, ať už jde o vybavení pro stavebnictví, hračky nebo strojírenské produkty. Výrobci aut by si pro vývoz do EU museli zvlášť pořizovat unijní certifikáty, kosmetický nebo farmaceutický průmysl by také čelil dodatečné byrokracii.

"Nebude vám platit řidičský průkaz, mohly by vám být účtovány poplatky za roaming a možná budete muset platit za řidičské povolení v každé zemi, kterou navštívíte, ale aspoň dostanete modrý pas," shrnul ironicky vývoj hlavní politický reportér bulvárního deníku Daily Mirror Jason Beattie. Nové vládní materiály uvádějí, že britské řidičské průkazy by po 29. březnu nemusely v EU platit, pakliže brexit nebude ošetřen dohodou. Pro řidiče z EU v Británii by se údajně nic nezměnilo.

Opoziční labouristé v reakci na druhou várku přípravných dokumentů znovu označili možnost odchodu z EU bez dohody s Bruselem za "katastrofální". Generální ředitel Britské obchodní komory (BCC) Adam Marshall přivítal publikaci dalších detailů, mnohé otázky však podle něj zůstávají nezodpovězené.

Scénář, že Británie z EU vystoupí bez dojednání podmínek odchodu, je každým dnem pravděpodobnější a situaci nepomáhají rozsáhlé spory uvnitř vládní Konzervativní strany. Někdejší ministr zahraničí Boris Johnson nedávno současný návrh premiérky Theresy Mayové označil za "sebevražednou vestu" oblečenou na britské ústavě. Poslanec Jacob Rees-Mogg, který ve straně vede skupinu zastánců tvrdšího brexitu, se zase nechal slyšet, že současný plán premiérky je horší než odchod bez dohody.

Ministr Raab dnes v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC naznačil, že třetí možnost už v tuto chvíli neexistuje. Obě strany vyjednávání o brexitu trvají na tom, že cílem je dohoda, přičemž Raabův unijní protějšek Michel Barnier v pondělí uvedl, že "realistické" je její dotažení přibližně na začátku listopadu.

V takovém případě by se za účelem schválení dojednaných podmínek museli evropští lídři sejít na mimořádném summitu. O tom se má podle médií rozhodnout příští týden během neformálního setkání v Rakousku. Jakoukoli dohodu o brexitu by pak musel schválit také britský parlament.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Dominic Raab

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Ukrajina vypálila šest amerických raket ATACMS na zařízení v Brjanské oblasti na ruském území. Tento útok přichází po souhlasu administrativy prezidenta Joea Bidena, která Kyjevu povolila použít tyto zbraně s delším dosahem proti cílům uvnitř Ruska. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy