Europoslanci si posvítili na Slovensko, děsí se tamní korupce

Bratislava - Na Slovensku přetrvávají obavy z korupce, která podkopává principy právního státu. Navzdory výměně vlády se v praxi mnoho nezměnilo. Po dvoudenní misi skupiny poslanců Evropského parlamentu v zemi pod Tatrami to dnes novinářům řekla šéfka delegace Sophie in ‘t Veldová z Nizozemska. Nepřímo také kritizovala nové angažmá bývalého slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, který rezignoval po dosud nevyšetřené vraždě novináře Jána Kuciaka a začal působit jako poradce slovenské ministryně vnitra i českého ministra vnitra.

"Zpozorovali jsme jisté záležitosti, které nás naplňují obavami. Jsou zde náznaky korupce, což podkopává atributy právního státu. Lze pozorovat chybějící proaktivní přístup k odhalování korupce," uvedla in ‘t Veldová.

V pořadí druhou misi na Slovensku absolvovali europoslanci po vraždě Kuciaka a jeho partnerky, která podle prokuratury souvisela s investigativní práci novináře. Kuciak se naposledy věnoval napojení blízkých spolupracovníků bývalého slovenského premiéra Roberta Fica na podnikatele označovaného médii za blízkého mafii. Fico v zájmu řešení politické krize po Kuciakově vraždě rezignoval, v nové vládě ovšem zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

"Na Slovensku sice existuje snaha řešit situaci, ale není zde jednoznačná snaha distancovat se od toho, co se stalo v minulosti. Propojení na organizovaný zločin je třeba potrestat," řekla in ‘t Veldová.

Europoslankyně také kritizovala skutečnost, že představitelé slovenských institucí po vynuceném odchodu z funkce přejdou na jinou pozici. "Jsou to stejní lidé, kteří se objevují na scéně. Je třeba udělat tlustou čáru za minulostí," uvedla.

Například bývalý slovenský policejní prezident Gašpar, jehož odchod z funkce šéfa policie požadovali i demonstranti během mohutných protestů po Kuciakově vraždě, se po rezignaci stal poradcem ministrů vnitra na Slovensku i v Česku.

In ‘t Veldová také poukázala na možné zapojení Bratislavy do únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře Trinh Xuan Thanha z Německa do vlasti. Slovensko poskytlo vietnamské vládní delegaci, která se v Bratislavě setkala s tehdejším slovenským ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, vládní letoun na cestu z Prahy do Bratislavy a následně ze slovenské metropole do Moskvy. Kaliňák, který již není ministrem v současné vládě Petera Pellegriniho, vědomé zapojení Slovenska do možného únosu Vietnamce odmítl.

Ze Slovenska se delegace europoslanců přesune na podobnou misi na Maltu, kde byla loni zavražděna reportérka Daphne Caruanová Galiziová.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Korupce europoslanci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy