Mayové ruply nervy! Dost bylo vyjednávání o brexitu

Londýn/Salcburk - Britské premiérce Therese Mayové pomalu a jistě dochází trpělivost. Schůzka vrcholných představitelů EU pravděpodobně skončí tím nejčernějším scénářem, a to nejtvrdším brexitem bez vyjednávání s EU, ačkoliv jejím původním účelem bylo dosažení kompromisu, který bude maximálně vyhovovat oběma stranám. Informoval o tom server Politico.eu.

"Dost bylo všem pochybnostem! Už od začátku jsem říkala, že jsme připraveni odejít bez vyjednávání. Pokud se dostaneme do situace, kdy žádný scénář nebude dostatečně dobrý pro druhou stranu, pak nám skutečně nezbývá, než opustit tento spolek svévolně bez ohledu na následky, které nás čekají. Britští voliči to pochopí," řekla Mayová na čtvrteční konferenci poté, co předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil její návrh brexitu za neackeptovatelný. 

Za problematickou část návrhu brexitu, který prezentovala Mayová, vidí Tusk a představitelé zbývajících 27 členských zemí, včetně německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, dohodu o zachování volného pohybu zboží, ale ne služeb. Podle Tuska a Macrona se jedná o porušování principů jednotného trhu. Český premiér Andrej Babiš se v reakci na takto problematické vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem dokonce vyslovil pro vypsání druhého referenda o brexitu, v němž by Britové možná hlasovali jinak.

Stranické tlaky a neústupný Macron

Mayová je v tom však momentálně zamotaná víc, než by se zdálo. Její straničtí kolegové jí poslední dobou, čím dál víc tlačí ke konečnému dosažení finální dohody, která bude přijatelná nejen pro Brusel, ale i pro vládnoucí konzervativce. Čas běží velmi rychle. Nastal podzim, za chvíli budou Vánoce, Nový rok a posléze nastane březen 2019, kdy Velká Británie opustí EU.

Pokud hodlá Tusk Mayovou i nadále vydírat, pak jí zřejmě skutečně nezbyde, než přistoupit k radikálnímu řešení, protože jinak by pokoušela loajalitu svých politických spojenců. 30. září proběhne v Birminghamu konference Konzervativní strany, na níž bude muset Mayová odpovídat na otázky z řad euroskeptického křídla, které si jí zřejmě takříkajíc podá.

Po ostrém vystoupení Mayové na tiskové konferenci si vzal slovo Macron, který se vůbec nenechal vyvést z míry, a sám přistoupil na ostrou rétoriku. "Brexit je svobodným rozhodnutím britského národa. Jedná se o volbu těch, kteří věřili ve snadná řešení, a kteří se nechali obelhat. A nyní utíkají před zodpovědností," vyřkl Macron na bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona

Volný pohyb osob, zboží, služeb a dovedností

Už v srpnu byly v několika novinách otištěny články pojednávající o názoru Tuska na vizi Theresy Mayové o existenci Británie mimo EU. Podle jeho názoru by neměla být naivní a očekávat, že si z výhod členství ponechá pouze to, co se jí zrovna politicky nejvíc hodí. Chce-li si zachovat přístup na jednotný trh, musí přistoupit na jeho čtyři pilíře, a těmi jsou volný pohyb osob, zboží, služeb a dovedností. Tusk se zřejmě obává o osud Poláků, kteří v Británii pracují. Paradoxně to nebyli uprchlíci, ale právě pracovníci z postkomunistických zemích, na nichž příznivci brexitu, včetně Nigela Farageho, stavěli svou kampaň.

Tusk však stále doufá, že se Mayová zachová jako racionální politička, a že nebude jednat ukvapeně. Zároveň také zdůraznil, že mezi Londýnem a Bruselem panuje shoda v otázkách bezpečnosti a zahraniční politiky. Sám tedy doufá, že Británie přistoupí na kompromis i v otázkách jednotného trhu.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy