Británie chce jen schopné imigranty, lidé z EU už nemají mít přednost

Imigrace je dnes jedním z hlavních témat na výroční konferenci britské Konzervativní strany poté, co vláda představila několik svých záměrů. Podle premiérky Theresy Mayové skončí odchodem Británie z Evropské unie upřednostňování přistěhovalců z členských zemí bloku. Vláda chce radikálně snížit roční přírůstek imigrantů omezením přijímání méně kvalifikovaných osob.

Předsedkyně vlády potvrdila, že kabinet se bude držet deklarovaného cíle na čistou migraci ve výši 100.000 lidí ročně. Rozdíl mezi počtem lidí, kteří se za 12 měsíců do Británie přistěhují, a těch, kteří zemi opustí, se přitom za poslední sledovaná období pohybuje kolem 250.000.

Premiérka Mayová dnes zpravodajskému webu BBC řekla, že vysoce kvalifikovaní pracovníci dostanou po odchodu z EU přednost, naopak k občanům EU už budou úřady přistupovat stejně jako ke komukoli jinému. Vláda také hodlá zavést dolní platovou hranici, která má "zajistit, že nebudou (imigranti) soutěžit s lidmi již ve Spojeném království". Ministr vnitra Sajid Javid pak naznačil, že by mohl být zrušen limit na počet víz vydávaných ročně vysoce kvalifikovaným uchazečům o práci v Británii. Momentálně je stanoven na 20.700.

"Prezentovaná imigrační politika uplatňuje výsledek referenda a vrací nám kontrolu nad hranicemi. Zajišťuje, že jednou pro vždy skoncujeme s volným pohybem osob a poprvé za desetiletí bude o tom, kolik lidí může přijít do Spojeného království, rozhodovat britská vláda," řekla televizi Sky News britská premiérka.

Proti spekulacím o potlačování imigrace již dříve vystupovali zástupci britských podniků a průmyslu, vůči novému plánu se už ohradila organizace British Retail Consortium sdružující většinu prodejců v zemi (bráno podle obratu). Sdružení uvedlo, že imigrační politika by měla vycházet z potřeb hospodářství a nikoli zavádět "nahodilou" hranici podle platů nebo schopností.

Mayová ujišťuje, že vláda se bude řídit ekonomickými zájmy a připustila vytvoření výjimky pro pracovníky v zemědělství. Mnoho takových opatření si ale nepřeje. "Když se podíváte na tyto oblasti s nízkou kvalifikací, doufáme, že zde bude možno vytrénovat lidi žijící v Británii, aby místa zaplnili," citoval premiérku list The Guardian.

Do vládních plánů se ihned opřeli zástupci opoziční Labouristické strany. Podle stínové ministryně vnitra Diane Abbottové limit na čistou migraci jen "démonizuje" zájemce o práci v Británii. "Premiérka oznámila konec volného pohybu osob, jako by to bylo vzrušující nové opatření," poznamenal poslanec David Lammy. Podle něj by dodržení cíle na 100.000 přistěhovalců ročně poškodilo britské zdravotnictví a další veřejné služby.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Theresa Mayová EU (Evropská unie) Labouristická strana (VB) Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy