Srovnávat EU se SSSR? Tusk ukázal, kde straší sovětský duch

Evropská unie respektuje své partnery, totéž ale očekává od nich. V reakci na výrok britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta, který tento týden EU přirovnal k Sovětskému svazu, to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Na programu nadcházejícího summitu prezidentů a premiérů evropské osmadvacítky hodlá Tusk zařadit v souvislosti s odhalením pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) i otázku kybernetické bezpečnosti.

"Srovnávat Evropskou unii se Sovětským svazem je nemoudré, jakož i urážlivé," řekl Tusk na tiskové konferenci po jednání s irským premiérem Leem Varadkarem.

SSSR a EU podle šéfa Evropské rady nemají nic společného, neboť Sovětský svaz reprezentoval "vězení a gulagy, hranice a zdi, násilí proti občanům a sousedům", zatímco EU je symbolem "svobody a lidských práv, prosperity a míru, života beze strachu, demokracie a pluralismu". "Jako předseda Evropské rady a někdo, kdo strávil polovinu svého života v sovětském bloku, vím, o čem mluvím," dodal Polák Tusk.

"Sovětský duch" podle předsedy Evropské rady nicméně nadále přežívá, jak podle něj ukázal například březnový pokus otrávit bývalého ruského agenta pracujícího pro Brity Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. "Sami dobře víte, kde najít tohoto ducha, v Bruselu spíše ne," uvedl Tusk a Británii připomněl, že EU byla první, kdo jí po útoku v Salisbury vyjádřil solidaritu.

V reakci na dnešní oznámení Nizozemska, které obvinilo Rusko z pokusu o hackerský útok na OPCW, Tusk oznámil, že hodlá zařadit na program říjnového summitu EU otázku kybernetické bezpečnosti.

Hlavním tématem dnešního jednání Tuska s irským premiérem Varadkarem byl nicméně brexit. Předseda Evropské rady prohlásil, že Brusel nadále doufá v "co možná nejužší a zvláštní" partnerství s Británii po jejím odchodu z EU. Nabídka, kterou Londýn na počátku jednání dostal, byla podle něj velkorysá. Nazval ji "Kanada-plus-plus-plus", čímž chtěl zřejmě vyjádřit, že Britové by měli mnohem více výhod, než které si v rámci obchodní dohody s EU vyjednala Ottawa.

Tusk zároveň kritizoval reakce některých britských politiků na odmítnutí brexitového plánu premiérky Theresy Mayové na zářijovém neformálním jednání nejvyšších představitelů unijních zemí v Salcburku. "Říkat pravdu, i když je to složité a nepříjemné, je nejlepším způsobem, jak partnerům prokázat respekt. Tak tomu bylo v Salcburku a tak to bude fungovat i v následujících dnech," řekl Tusk.

Zároveň připustil, že jako bývalý předseda strany v rodném Polsku má pochopení pro složitou situaci premiérky Mayové. "Ale teď, když je konference konzervativců za námi, bychom se měli vrátit k práci," uvedl.

Irský premiér Varadkar nadcházející fázi jednání s Británii označil za kritickou. Uzavřít dohodu s Londýnem by si přál "do listopadu, pokud je to vůbec možné". Cílem Dublinu podle něj zůstává, aby mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království, nevznikla po brexitu hranice s přísnými kontrolami, ale i to, aby byly zachovány úzké obchodní vztahy Irska s Británií.

Související

Donald Tusk

Eurovolby v Polsku vyhrála podle odhadů Tuskova KO

Podle odhadů vyhrála v Polsku volby do Evropského parlamentu Občanská koalice (KO) premiéra Donalda Tuska, která získala 38,2 procenta hlasů. Opoziční uskupení Právo a spravedlnost (PiS) obdrželo podporu od 33,9 procenta voličů, uvádí agentura Reuters.

Více souvisejících

Donald Tusk EU (Evropská unie) Jeremy Hunt (britský politik) Leo Varadkar Brexit irsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 36 minutami

před 51 minutami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 1 hodinou

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Kromě vztahů obou zemí se má jednat o nadcházejícím summitu NATO či o situaci na Ukrajině. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Patrik Schick

Češi do veledůležitého duelu s Tureckem nastoupí bez Schicka. Stav Baráka se po horečce lepší

Když během zápasu s Gruzií (1:1) předčasně odešel ze hřiště kanonýr Patrik Schick, nevěstilo to nic dobrého. Přestože po zápase byl český trenérský štáb ještě v naději, že by snad mohl fotbalista Leverkusenu být k dispozici pro utkání s Tureckem, nyní za zákulisí přichází neoficiální informace o tom, že Patrik Schick dispozici pro duel s Tureckem nakonec nebude. Schick není navíc jediným, nad kterým visí otazník. Třeba Antonína Baráka pro změnu trápila horečka, před posledním duelem ve skupině se ale podle svých slov cítí dobře. Lukáše Provoda pak pro změnu trápí lehký výron kotníku. 

před 4 hodinami

sport

EURO 2024: Rakušané vyhráli nad Nizozemskem a postupují z prvního místa, Francie opět herně nepřesvědčila

Skupina D fotbalového mistrovství Evropy v Německu byla nejzamotanější a během posledních zápasů této skupiny, které se hrály souběžně v úterý vpodvečer, se měnila živá tabulka této skupiny každou chvílí a pokaždé vypadala jinak. Nakonec to skončilo největším možným překvapením poté, co si Rakušané dokázali poradit s Nizozemci a porazili je 3:2 a tím se tak dostali na první místo tabulky. To znamená, že se stali případným soupeřem v osmifinále pro český tým, tedy pokud český tým ve středu večer porazí Turecko. Ve druhém zápase skupiny B pak na sebe narazili Lewandowski a Mbappé, tedy Polsko a Francie. Mbappé se vrátil do základu po zranění nosu, kvůli němuž musel tak nyní nosit masku. Oba zmiňovaní kanonýři a oba z penalt ustanovili skóre na konečných 1:1, Francie však stále herně úplně nepřesvědčila a kromě toho ještě nedala gól ze hry. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

Alkohol ročně zabíjí miliony lidí. WHO zveřejnila znepokojivou statistiku

Každý rok zemřou téměř tři miliony lidí po celém světě kvůli konzumaci alkoholu. Přestože v posledních letech počet úmrtí mírně klesl, je stále "nepřijatelně vysoký". Uvádí to nejnovější zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy