Metnar v centrále NATO: Česko nepodceňuje rizika kyberprostoru, výdaje na obranu zvýší

Česká republika nepodceňuje rizika související s kybernetickou bezpečností, řekl dnes ČTK v Bruselu ministr obrany Lubomír Metnar. Spolu s dalšími ministry ze zemí NATO diskutoval ve středu a dnes nejen o zvyšování obranných výdajů členských států, ale také právě o způsobech, jak se aliance může počítačovým útokům bránit.

Ministři v alianční centrále jednali v den, kdy Nizozemsko a Británie informovaly o zmaření dubnového pokusu ruské vojenské rozvědky GRU proniknout do počítačových sítí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Výsledkem bylo vyhoštění čtyř ruských agentů a série dnešních tvrdých prohlášení NATO, USA i Evropské unie.

"Nizozemští a britští kolegové nám tuto informaci sdělili. Samozřejmě to dokládá význam kybernetického prostoru a rizika, které v současné době tento prostor skýtá," upozornil Metnar. Česká republika si podle něj tyto věci velmi dobře uvědomuje a ministr připomněl, že armáda nyní buduje velitelství kybernetické obrany v Brně.

Podle Metnara stávající mezinárodní situace také ukazuje, jak potřebná je příprava novely zákona o kybernetické bezpečnosti, kterou by chtěl vládě předložit nejlépe ještě letos a která je v gesci Vojenského zpravodajství. "To je legislativní základ pro tvorbu obranných opatření. Je stále v přípravné fázi. Na vládě to ještě nebylo, vedou se odborné diskuse," uvedl ministr.

Středeční a dnešní jednání ministrů obrany NATO, první po červencovém aliančním summitu v Bruselu, bylo podle Metnara bilanční. Summit zopakoval potřebu lepšího "sdílení břemene" obrany, kdy především USA a jejich prezident Donald Trump zdůrazňují, že Spojené státy nesou nadproporční zátěž.

Tématu se ministři věnovali u pracovní večeře na závěr středečního jednání. Podle Metnara se nehledí jen na peníze, ale také na schopnosti, které země může alianci poskytnout, a například na účast v misích. "V rámci diskuse byla zdůrazněna i nutnost posilování transatlantických vztahů a mluvilo se o nezastupitelnosti NATO v současném světě," poznamenal ministr.

Česká republika patří mezi státy NATO, které už předložily plán toho, jak se do roku 2024 dostat se svými obrannými výdaji na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). "Česko má naprosto jasno, jak těch dvou procent dosáhnout. A hlavně do jakých akvizičních projektů tyto peníze investovat. To je poměrně velká změna," uzavřel Metnar.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar NATO Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Kybernetická bezpečnost Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy