Znásilňování, strach, beznaděj. Řecko ignoruje situaci uprchlic, zlobí se Amnesty

Uprchlice, které žijí v táborech v Řecku, zažívají strach, násilí a beznaděj. V přeplněných táborech podle jejich výpovědí panují katastrofální podmínky, o něž úřady nejeví zájem. Zprávu o situaci dnes vydala organizace Amnesty International (AI), která monitoruje porušování lidských práv.

Její personál hovořil od loňského března s více než stovkou žen a dívek v táborech v Aténách a na řeckých ostrovech. Přes 60 procent uprchlíků, kteří letos dorazili do Řecka, byly ženy a děti. Tábory kapacitně zdaleka nedostačují - v pěti ostrovních zařízeních s kapacitou 6400 míst žije 17.000 lidí. Mezi nimi těhotné ženy nebo lidé se zdravotními potížemi. Nedostává se hygienického vybavení, pitné vody, místa jsou zamořená krysami.

Na řecké pevnině žije přibližně 45.500 uprchlíků a migrantů ve městských ubytovnách nebo táborech. I tam jsou podmínky špatné - letos byly znovu otevřeny tři tábory, jež byly dříve uzavřeny jako neobyvatelné. Po otevření se ale podmínky podstatně nezměnily. Přístup k základním službám na pevnině komplikuje nedostatek informací a tlumočnic. Uprchlice se snaží pomoci si samy, scházejí se, hledají přístup ke službám a vzájemně se podporují, sdělil novinářům generální tajemník AI Kumi Naidoo.

"Zavrženíhodné selhání evropských vlád při zajištění bezpečné a legální cesty uprchlíkům prchajícím před válkou vystavuje ženy a dívky většímu riziku traumatického zneužívání. Navzdory všemu nacházejí sílu mluvit otevřeně," řekl Naidoo, který osobně přijel posoudit situaci na ostrov Lesbos.

Podle AI se ženy dostávají do většího nebezpečí ze zneužití už ze strany převaděčů. "Když evropské vlády zavřely dveře uprchlíkům, jsou ženy ve větším nebezpečí ze strany převaděčů. Nemůžete požádat policii nebo někoho jiného o pomoc, protože jste 'nelegální'. Převaděči to vědí a zneužívají toho," sdělil Amnesty International jeden ze syrských uprchlíků.

Mnohé ženy popsaly stav sanitárního zařízení. Sprchy a záchody jsou bez zámků, takže do nich vstupují muži, i když je uvnitř žena. "Na toaletách nejsou žádná světla. V noci někdy chodím na záchod se sestrou nebo se vymočím do kbelíku," řekla uprchlice z ostrova Samos.

"Cítíme se úplně zapomenuté. Některé z nás jsou v táboře již dva roky a nic se nemění... Nemohu mluvit o svých problémech, protože nikdo nemluví naším jazykem," řekla Iráčanka, která žije v táboře u Atén. Žena z tábora na Lesbu řekla, že místo má kapacitu 3100 míst, ale lidí je v něm dvaapůlkrát více. Na podlaze spí i těhotné, jež mají k dispozici jenom omezený přístup k lékařské péči. V září prý jedna z nich porodila v táboře bez jakékoli lékařské pomoci.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Řecko amnesty international

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy