Rozvod EU-Británie: Nervozita roste. Šéfové diplomacie netuší, co bude dál

Opatrný optimismus dávali po krachu nedělních bruselských jednání o brexitu dnes dopoledne najevo někteří z ministrů zahraničí zemí EU, kteří mířili na své pravidelné setkání v Lucemburku. Například šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák poznamenal, že ačkoli obě strany začíná skutečně tlačit čas, mohly by se blíže k dohodě dostat do konce tohoto týdne.

V rozhovorech o podobě rozvodové smlouvy, upravující podmínky britského vystoupení z EU 29. března 2019, dál zbývá dořešit některé klíčové otázky, především celního režim na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Velvyslance 27 zemí unie o tom v neděli večer po hodinovém jednání s britským ministrem pro brexit Dominicem Raabem informoval hlavní vyjednavač za EU Michel Barnier.

Vyjednávání se ale nyní zastavila, přinejmenším do středy večer, kdy má Barnier o situaci informovat předsedy států a vlád 27 zemí unie. Právě ti by měli rozhodnout, jak pokračovat; ve hře je otázka svolání mimořádného unijního summitu v listopadu.

Krach jednání o podobě "rozvodové smlouvy", na jejímž textu se údajně shodli diplomaté na pracovní úrovni, aby ji následně odmítl Raab v zastoupení britské premiérky Theresy Mayové, ale přiblížil možnost takzvaného "tvrdého brexitu". Šlo by o situaci, kdy by Británie z unie na konci března příštího roku odešla bez dohody se všemi z toho plynoucími důsledky a komplikacemi.

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová novinářům v Lucemburku připomněla, že domluveno je mezi 80 a 90 procenty smlouvy o britském vystoupení z unie. "Jak to vidím já, vše teď do středy stojí. Ve středu (po summitu EU27) bude doufám jasněji," podotkla. Ostatní státy unie podle ní budou dál podporovat snahy Barniera a jeho týmu vyjednavačů.

Španělský ministr Josep Borell poznamenal, že minulý týden se dohoda zdála blízko, a nyní to vypadá, že nebude. "Ale tento týden nic nekončí. Jednat se bude dál a já jsem přesvědčen, že není možné dohody nedosáhnout. Pro obě strany by to bylo příliš složité," řekl novinářům.

Podle britského ministra zahraničí Jeremy Hunta zbývá dohodnout jednu nebo dvě složité věci, ale při dobré vůli bude dohoda možná. "Zda to bude tento týden nebo ne, kdo ví," připustil šíf britské diplomacie.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Miroslav Lajčák Karin Kneisslová Španělsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy