Europoslanci dnes posunuli vpřed reformu unijní bezpečnostní databáze Schengenský informační systém (SIS), když v plénu Evropského parlamentu výraznou většinou schválili balíček tří nových směrnic. Navrhované změny by rozšířily možnosti této databáze z hlediska typu používaných údajů či upozornění a zpřístupnily informace dalším institucím včetně evropské policejní organizace Europol a pohraniční agentury Frontex. Plánovaná bezpečnostní upozornění se týkají zejména boje proti terorismu a monitorování přistěhovalců, kteří se dostávají do Evropy nelegálně.
SIS bývá označován za klíčový článek výměny informací mezi zeměmi Evropské unie. Úřady 26 členských států a také čtyř dalších evropských zemí do něj zadávají informace o hledaných osobách či ukradených předmětech, které jsou následně přístupné bezpečnostním složkám kteréhokoli státu v systému. Podle Evropské komise loni orgány jednotlivých států využily SIS při více než pěti miliardách příležitostí.
Reforma úspěšného unijního projektu by členským státům uložila povinnost neprodleně informovat zbytek EU o detailech teroristických útoků a o případech, kde hrozí nebezpečí dětem. Státy by také musely oznamovat rozhodnutí neudělit povolení k pobytu přistěhovalcům z třetích zemí. Posledně jmenované opatření podle autorů návrhu pomůže vyřešit současnou nepřehlednou situaci při vracení migrantů do zemí původu.
"Záznamy o všech, kteří nemají nárok na azyl v EU, budou automaticky dostupné jak policii, tak celníkům ve všech členských státech. Ilegální migranti se tak nebudou moci před povinným návratem domů v EU schovávat. To považuji za zásadní úspěch unijní spolupráce," uvedl v tiskové zprávě český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem europarlamentního výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní záležitosti pověřeného vypracováním zprávy EP.
Změny v rámci projednávané reformy by se podle Komise mohly začít zavádět v průběhu roku 2019. Zástupci europarlamentu už absolvovali několikaměsíční rozhovory s vyjednávači Evropské rady a v červnu obě strany dosáhly předběžné dohody ohledně základních bodů reformy.
Mezi ně dále patří posílené využívání biometrických údajů, jakými jsou otisky prstů, otisky dlaní či údaje napomáhající rozeznávání obličejů. Nově by SIS mohly využívat také úřady spravující registrace lodí a letadel, k veškerým upozorněním by také získal přístup Europol. Pohraniční agentura Frontex by měla k dispozici upozornění související s jejím posláním.
"Do nové generace Schengenského informačního systému budou nahrávány otisky prstů a DNA nalezené na místech zločinu v jednom členském státě tak, aby policie a soudní orgány v členském státě, kam pachatel uteče, mohly kdykoliv tohoto člověka identifikovat a zadržet. Nový systém navíc bude hrát důležitou roli v prevenci únosů a obchodování s dětmi," komentoval návrhy europoslanec Jaromír Štětina (TOP09).
Současně s rozšířením působnosti SIS chtějí unijní instituce zavést také přísnější pravidla na ochranu citlivých údajů, které obsahuje. Reforma počítá s dodatečným zabezpečením, které má zaručit, že sběr a zpracovávání dat a přístup k nim bude omezen pouze na nezbytně nutnou míru. Už v současnosti na provoz SIS dohlížejí národní i unijní úřady pro ochranu osobních údajů.
Související
Maďarsko háže veta ze strany na stranu. Po Ukrajině blokuje i vstup Bulharska do Schengenu
Rakousko a dalších sedm zemí chce lepší ochranu vnějších hranic EU
schengen , evropský parlament , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák