Schengen čeká velká reforma. Europarlament schválil tři nové směrnice

Europoslanci dnes posunuli vpřed reformu unijní bezpečnostní databáze Schengenský informační systém (SIS), když v plénu Evropského parlamentu výraznou většinou schválili balíček tří nových směrnic. Navrhované změny by rozšířily možnosti této databáze z hlediska typu používaných údajů či upozornění a zpřístupnily informace dalším institucím včetně evropské policejní organizace Europol a pohraniční agentury Frontex. Plánovaná bezpečnostní upozornění se týkají zejména boje proti terorismu a monitorování přistěhovalců, kteří se dostávají do Evropy nelegálně.

SIS bývá označován za klíčový článek výměny informací mezi zeměmi Evropské unie. Úřady 26 členských států a také čtyř dalších evropských zemí do něj zadávají informace o hledaných osobách či ukradených předmětech, které jsou následně přístupné bezpečnostním složkám kteréhokoli státu v systému. Podle Evropské komise loni orgány jednotlivých států využily SIS při více než pěti miliardách příležitostí.

Reforma úspěšného unijního projektu by členským státům uložila povinnost neprodleně informovat zbytek EU o detailech teroristických útoků a o případech, kde hrozí nebezpečí dětem. Státy by také musely oznamovat rozhodnutí neudělit povolení k pobytu přistěhovalcům z třetích zemí. Posledně jmenované opatření podle autorů návrhu pomůže vyřešit současnou nepřehlednou situaci při vracení migrantů do zemí původu.

"Záznamy o všech, kteří nemají nárok na azyl v EU, budou automaticky dostupné jak policii, tak celníkům ve všech členských státech. Ilegální migranti se tak nebudou moci před povinným návratem domů v EU schovávat. To považuji za zásadní úspěch unijní spolupráce," uvedl v tiskové zprávě český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem europarlamentního výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní záležitosti pověřeného vypracováním zprávy EP.

Změny v rámci projednávané reformy by se podle Komise mohly začít zavádět v průběhu roku 2019. Zástupci europarlamentu už absolvovali několikaměsíční rozhovory s vyjednávači Evropské rady a v červnu obě strany dosáhly předběžné dohody ohledně základních bodů reformy.

Mezi ně dále patří posílené využívání biometrických údajů, jakými jsou otisky prstů, otisky dlaní či údaje napomáhající rozeznávání obličejů. Nově by SIS mohly využívat také úřady spravující registrace lodí a letadel, k veškerým upozorněním by také získal přístup Europol. Pohraniční agentura Frontex by měla k dispozici upozornění související s jejím posláním.

"Do nové generace Schengenského informačního systému budou nahrávány otisky prstů a DNA nalezené na místech zločinu v jednom členském státě tak, aby policie a soudní orgány v členském státě, kam pachatel uteče, mohly kdykoliv tohoto člověka identifikovat a zadržet. Nový systém navíc bude hrát důležitou roli v prevenci únosů a obchodování s dětmi," komentoval návrhy europoslanec Jaromír Štětina (TOP09).

Současně s rozšířením působnosti SIS chtějí unijní instituce zavést také přísnější pravidla na ochranu citlivých údajů, které obsahuje. Reforma počítá s dodatečným zabezpečením, které má zaručit, že sběr a zpracovávání dat a přístup k nim bude omezen pouze na nezbytně nutnou míru. Už v současnosti na provoz SIS dohlížejí národní i unijní úřady pro ochranu osobních údajů.

Související

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakousko a dalších sedm zemí chce lepší ochranu vnějších hranic EU

Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších hranic EU, rychlejší vyhošťování migrantů a novou readmisní dohodu se třetími státy o vracení neúspěšných žadatelů a azyl. Informuje o tom dnes agentura APA, podle níž se vrcholní představitelé těchto zemí s požadavky obrátili dopisem na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Charlese Michela. 

Více souvisejících

schengen evropský parlament EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy