"Češi by měli pykat za postoj k uprchlíkům." Macron míří do Prahy, nemá nás zrovna v lásce

Praha se s Paříží v posledních letech střetávala nad tématem kvót pro přerozdělování migrantů v rámci EU. Státy visegrádské čtyřky, jejichž je ČR součástí, se k přijímání uprchlíků v rámci EU staví negativně. Francouzský prezident Emmanuel Macron (40), který v pátek 26. října přijede do Prahy, tyto státy za jejich přístup kritizoval.

Sporné téma ukončila letos v červnu dohoda států EU o tom, že přerozdělování migrantů bude dobrovolné. S Macronem se pak sešel český premiér Andrej Babiš, uvítal konec zápasu o kvóty a označil dohody týkající se boje proti migraci uzavřené na této vrcholné schůzce za "novou kapitolu evropské spolupráce".

Nicméně Macron rovněž loni v červnu v rozhovoru s novináři z osmi evropských deníků kritizoval údajně zrádný a cynický přístup východoevropských politiků k záležitostem EU, která jim slouží jen k čerpání peněz, aniž by respektovali její hodnoty a pravidla - a za to by prý měli pykat.

Dalším sporné téma ve vztazích mezi oběma zeměmi představoval systém takzvané přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH), známý jako "reverse charge", který by ČR chtěla využívat. Letos v květnu si Francie a ČR na jednání ministrů financí zemí EU vzájemně zablokovaly návrhy týkající se daní. Ale na začátku října se ministři financí zemí EU shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky systém reverse charge používat.

V čele Francie stojí Macron, někdejší investiční bankéř v bance Rothschild & Cie., pouhý rok a půl. Vloni na jaře se z neznámého bankéře stal nejmladším prezidentem v historii Francie. A hned začal v zemi prosazovat reformy.

Do popředí se Macron, narozený 21. prosince 1977 v Amiens, dostal jako ministr hospodářství ve vládě Françoise Hollanda, z níž v srpnu 2016 odešel, a s nově založeným hnutím Vpřed! (En Marche!) zahájil své vítězné tažení.

Za svého působení ve vládě se proslavil hlavně ochranářským zákonem, namířeným proti levnější pracovní síle ze střední a východní Evropy.

Takzvaný loi Macron, který omezuje volné podnikání evropských dopravců ve Francii, začal platit od léta 2016. Zahraniční dopravci musejí řidičům za pracovní dobu strávenou na území Francie platit tamní minimální mzdu.

Od roku 2007 je Macron ženatý s bývalou učitelkou francouzštiny Brigitte, která je o 25 let starší než on. Poznali se na střední škole, když bylo Macronovi teprve 15 let. Právě vztah s výrazně starší ženou se stal vděčným tématem světových médií.

Český premiér Andrej Babiš při své návštěvě Francie letos 30. června krom Paříže zavítal do města Bataville (Baťovo Město), které na severovýchodě země nechal ve 30. letech minulého století postavit Tomáš Baťa pro svoje dělníky nedaleko továrny na levnou obuv.

Do Paříže se podívali i Babišovi předchůdci v úřadu - Jiří Paroubek (2005), Stanislav Gross (2005), Vladimír Špidla (2002), a několikrát Miloš Zeman a Václav Klaus. Z francouzských premiérů byl v Praze v roce 1998 Lionel Jospin a v roce 2014 Manuel Valls.

A z francouzských prezidentů zavítal do Prahy v listopadu 2016 François Hollande. Pět let předtím tu byl jeho předchůdce Nicolas Sarkozy na pohřbu bývalého českého prezidenta Václava Havla. V roce 2008 přijel Sarkozy do ČR i oficiálně. Prahu dvakrát navštívil i Jacques Chirac (1997, 2002) a v roce 1993 se sem podíval i François Mitterrand s chotí.

Český prezident Miloš Zeman byl ve Francii čtyřikrát, oficiálně v září 2014, a kromě toho se v témže roce účastnil oslav vylodění v Normandii a pracovně byl v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Tam také vloni v říjnu vystoupil před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Česká republika uprchlíci Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 9 hodinami

před 12 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný

Velice složitá je situace kalifornské metropole Los Angeles, přiznali zástupci města na středeční tiskové konferenci. Zuří hned čtyři požáry, které si podle dostupných informací vyžádaly nejméně dva mrtvé. Plameny už pohltily více než tisíc budov. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy