Volby v Hesensku mohou sestřelit Merkelovou. Pád CDU a SPD pokračuje, ukázal průzkum

Obyvatelé Hesenska si v neděli zvolí nový zemský sněm. Dopady hlasování mohou ale sahat daleko za hranice této více než šestimilionové spolkové země uprostřed Německa. Kvůli očekávanému propadu křesťanských (CDU) i sociálních demokratů (SPD) totiž nejspíš znovu stoupne tlak na celoněmeckou vládu CDU/CSU a SPD v Berlíně. Vyloučeny přitom nejsou ani personální požadavky týkající se kancléřky a šéfky CDU Angely Merkelové.

Zatímco ještě před pěti lety si CDU v Hesensku přišla na 38,3 procenta a SPD na 30,7 procenta, letos jim průzkumy veřejného mínění dávají šance jen na 26 až 28 procent, respektive 20 až 21 procent. To by pro obě strany byl nejhorší výsledek v této spolkové zemi za dlouhá desetiletí.

Sestupná tendence preferencí z posledních týdnů do značné míry odráží vývoj v celém Německu, kde by nyní konzervativní unii CDU/CSU volilo jen kolem 26 procent lidí a sociální demokraty sotva 15 procent. Ve Spolkovém sněmu by tak koalice těchto dvou uskupení, které se dosud vždy říkalo velká, zdaleka nedosáhla na většinu křesel. Hlavním důvodem poklesu preferencí je podle pozorovatelů rozhádaný současný kabinet a také obecná únava z vlády velké koalice, která Německo vede už potřetí za poslední čtyři volební období.

"Volební kampaň je kompletně zastíněna Berlínem," stěžuje si opakovaně hesenský ministerský předseda Volker Bouffier (CDU), podle něhož kvůli tomu jeho strana přichází o voliče, i když si na zemské úrovni počíná dobře. Jeho vyzyvatel z řad sociální demokracie Thorsten Schäfer-Gümbel dokonce raději na předvolební akce prakticky vůbec nezve šéfku SPD Andreu Nahlesovou, protože je přesvědčen o tom, že by mu to uškodilo.

Nespokojenost s berlínskou velkou koalicí zatím nejsilněji probublává napovrch právě v SPD, kde se už po bavorských volbách v polovině října, kdy strana dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, začalo diskutovat o tom, jestli z vlády neodejít. V CDU se zase objevují první hlasy, které zpochybňují, jestli by Merkelová měla v prosinci znovu kandidovat do čela strany. V případě, že hesenské volby dopadnou podle očekávání, tyto tendence zřejmě ještě výrazně zesílí.

Stranou, která nyní z problémů velké koalice a oslabení CDU/CSU a SPD nejvíce profituje, jsou Zelení, kteří mají v Hesensku šanci na zhruba 20 procent hlasů, což by zde byl jejich jednoznačně nejlepší výsledek. V roce 2013 v této spolkové zemi získali 11,1 procenta.

Do zemského sněmu znovu směřují také svobodní demokraté (FDP) a Levice s podporou kolem osmi procent. Poprvé se do něj podle všeho dostane protestní a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), kterou by mohlo podpořit 12 procent voličů. V případě očekávaného úspěchu bude AfD zastoupena v parlamentech všech 16 německých spolkových zemí.

Kdo bude Hesensku příštích pět let vládnout, je zatím nejisté. Ministerský předseda Bouffier by si přál pokračování dosavadní koalice CDU se Zelenými, která ale nemusí získat většinu. V úvahu by pak připadalo především několik různých trojkoalic. V té první - a zřejmě nejpravděpodobnější variantě - by se CDU a Zelení spojili ještě s FDP. Dalšími možnými koalicemi, které ale nakonec nemusejí dát dohromady většinu, jsou spojení SPD a Zelených s FDP, nebo s Levicí. V případě druhé varianty by se novým ministerským předsedou stal buď lídr SPD Schäfer-Gümbel, nebo lídr Zelených a nejoblíbenější hesenský politik Tarek Al-Wazir.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu Angela Merkelová Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy