Obyvatelé Hesenska si v neděli zvolí nový zemský sněm. Dopady hlasování mohou ale sahat daleko za hranice této více než šestimilionové spolkové země uprostřed Německa. Kvůli očekávanému propadu křesťanských (CDU) i sociálních demokratů (SPD) totiž nejspíš znovu stoupne tlak na celoněmeckou vládu CDU/CSU a SPD v Berlíně. Vyloučeny přitom nejsou ani personální požadavky týkající se kancléřky a šéfky CDU Angely Merkelové.
Zatímco ještě před pěti lety si CDU v Hesensku přišla na 38,3 procenta a SPD na 30,7 procenta, letos jim průzkumy veřejného mínění dávají šance jen na 26 až 28 procent, respektive 20 až 21 procent. To by pro obě strany byl nejhorší výsledek v této spolkové zemi za dlouhá desetiletí.
Sestupná tendence preferencí z posledních týdnů do značné míry odráží vývoj v celém Německu, kde by nyní konzervativní unii CDU/CSU volilo jen kolem 26 procent lidí a sociální demokraty sotva 15 procent. Ve Spolkovém sněmu by tak koalice těchto dvou uskupení, které se dosud vždy říkalo velká, zdaleka nedosáhla na většinu křesel. Hlavním důvodem poklesu preferencí je podle pozorovatelů rozhádaný současný kabinet a také obecná únava z vlády velké koalice, která Německo vede už potřetí za poslední čtyři volební období.
"Volební kampaň je kompletně zastíněna Berlínem," stěžuje si opakovaně hesenský ministerský předseda Volker Bouffier (CDU), podle něhož kvůli tomu jeho strana přichází o voliče, i když si na zemské úrovni počíná dobře. Jeho vyzyvatel z řad sociální demokracie Thorsten Schäfer-Gümbel dokonce raději na předvolební akce prakticky vůbec nezve šéfku SPD Andreu Nahlesovou, protože je přesvědčen o tom, že by mu to uškodilo.
Nespokojenost s berlínskou velkou koalicí zatím nejsilněji probublává napovrch právě v SPD, kde se už po bavorských volbách v polovině října, kdy strana dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, začalo diskutovat o tom, jestli z vlády neodejít. V CDU se zase objevují první hlasy, které zpochybňují, jestli by Merkelová měla v prosinci znovu kandidovat do čela strany. V případě, že hesenské volby dopadnou podle očekávání, tyto tendence zřejmě ještě výrazně zesílí.
Stranou, která nyní z problémů velké koalice a oslabení CDU/CSU a SPD nejvíce profituje, jsou Zelení, kteří mají v Hesensku šanci na zhruba 20 procent hlasů, což by zde byl jejich jednoznačně nejlepší výsledek. V roce 2013 v této spolkové zemi získali 11,1 procenta.
Do zemského sněmu znovu směřují také svobodní demokraté (FDP) a Levice s podporou kolem osmi procent. Poprvé se do něj podle všeho dostane protestní a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), kterou by mohlo podpořit 12 procent voličů. V případě očekávaného úspěchu bude AfD zastoupena v parlamentech všech 16 německých spolkových zemí.
Kdo bude Hesensku příštích pět let vládnout, je zatím nejisté. Ministerský předseda Bouffier by si přál pokračování dosavadní koalice CDU se Zelenými, která ale nemusí získat většinu. V úvahu by pak připadalo především několik různých trojkoalic. V té první - a zřejmě nejpravděpodobnější variantě - by se CDU a Zelení spojili ještě s FDP. Dalšími možnými koalicemi, které ale nakonec nemusejí dát dohromady většinu, jsou spojení SPD a Zelených s FDP, nebo s Levicí. V případě druhé varianty by se novým ministerským předsedou stal buď lídr SPD Schäfer-Gümbel, nebo lídr Zelených a nejoblíbenější hesenský politik Tarek Al-Wazir.
Související
Fiala okomentoval úspěch AfD v německých volbách. Zmínil téma migrace
Volby v Německu: Lídr AfD v Durynsku Höcke označil drtivé vítězství za historické. Chce sestavovat vládu
Volby v Německu , Angela Merkelová , Konzervativní unie CDU/CSU , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) , Německo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák