Steinmeier přijel do Saska. Obyvatelům Chemnitzu poslal ostrý vzkaz

Před rasismem a braním spravedlnosti do vlastních rukou dnes při návštěvách východoněmeckých Drážďan a Chemnitzu (Saské Kamenice) varoval německý prezident Frank-Walter Steinmeier. V Chemnitzu mimo jiné hovořil s obyvateli o situaci ve městě, které se na přelomu srpna a září dostalo do centra pozornosti kvůli sérii pravicových demonstrací po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí přistěhovalci.

V Drážďanech, které jsou centrem protiimigračního hnutí Pegida, Steinmeier navštívil výstavu o rasismu v místním Německém muzeu hygieny. "Nezačalo to teprve v roce 1933 a ještě to neskončilo," poznamenal s odkazem na rok, kdy se moci ujal nacistický vůdce Adolf Hitler.

V Chemnitzu pak odpoledne německý prezident podle rozhlasové a televizní stanice MDR řekl, že s ním samozřejmě pohnulo to, co se v posledních týdnech v tomto městě dělo. Těžký zločin podle něj musí být potrestán, ať už ho spáchal kdokoliv. "Ale jedno je jasné: Stát a pouze stát je zodpovědný za bezpečnost a trestní stíhání," zdůraznil zároveň.

Narážel tak na to, že se v Chemnitzu po vraždě z konce srpna uskutečnily útoky na přistěhovalce a také židovskou restauraci. Napjatá nálada byla podle něj tehdy zneužita k rozsévání nenávisti na cizince a přenášení násilí na ulici.

Návštěvu Chemnitzu po řadě demonstrací, do nichž se hojně zapojili i pravicoví extremisté, přislíbila také kancléřka Angela Merkelová (CDU). Její přesný termín ale stále nebyl oznámen.

Související

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

Více souvisejících

Frank-Walter Steinmeier Chemnitz rasismus Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy