Vláda Merkelové jedná ve Varšavě. Mezi Německem a Polskem to dost skřípe

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministři jejího kabinetu dnes přijeli do Varšavy na pravidelné polsko - německé konzultace. Schůzka, během níž budou členové polské a německé vlády jednat o energetice, evropské nebo bezpečnostní politice, se koná v době, kdy se Německo často stává terčem útoků ze strany představitelů polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz tento týden řekl, že jedním z nejdůležitějších bodů polsko-německé schůzky bude otázka plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře spojit Rusko přímo s Německem, a obejít tak tradiční tranzitní země včetně Polska a Ukrajiny. Varšava se obává, že tak Rusko získá nástroj k vydírání sousedů hrozbami, že jim přeruší dodávky plynu.

Politici z národně-konzervativního PiS, které se k vládě dostalo po volbách před třemi lety, žádají po Berlínu reparace za válečné škody, jež nacistické Německo napáchalo v Polsku. Jak na svých stránkách připomíná list Gazeta Wyborcza, donedávna o reparacích, kterých se Polsko jako tehdejší satelit Moskvy oficiálně zřeklo už v roce 1953, mluvili hlavně poslanci PiS.

Nicméně prezident Andrzej Duda, zvolený za tuto stranu, před několika dny v rozhovoru pro německý Bild am Sontag řekl, že podle jeho názoru "otázka reparací není vyřešená". Podle vlády v Berlíně se na ni nikdo z Polska s konkrétními představami v této věci zatím neobrátil a neočekává se, že by se na tom na dnešní schůzce něco změnilo, napsala agentura DPA.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v souvislosti s nedávnými regionálními a místními volbami zase naznačil, že se Německo prostřednictvím polských médií, jež jsou součástí německých koncernů, vměšuje do předvolební kampaně.

Polsko-německé mezivládní konzultace se dnes konají popatnácté. Naposledy se němečtí a polští ministři sešli v roce 2016 v Berlíně.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo Polsko plynovod Nord Stream 2

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy