V Paříži u Vítězného oblouku se za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a zhruba sedmi desítek zahraničních prezidentů a premiérů včetně českého ministerského předsedy Andreje Babiše konala vzpomínková ceremonie u příležitosti stého výročí konce první světové války. V té celkem padlo na deset milionů vojáků a zahynulo okolo osmi milionů civilistů. Na pietu odpoledne naváže Pařížské mírové fórum, kde státníci spolu s dalšími delegáty budou jednat o mírových aktivitách ve světě.
Macrona u Vítězného oblouku, který dal postavit Napoleon Bonaparte po vítězství v bitvě u Slavkova, přivítal francouzský premiér Édouard Philippe a francouzští vojenští činitelé. Prezident následně vzdal hold praporům a ceremonie pokračovala přehlídkou jednotek a sérií vojenských poct včetně čtení jmen vojáků, kteří v uplynulém roce padli za Francii. Minutu ticha pak ukončila francouzská hymna Marseillaisa v podání francouzského armádního hudebního tělesa.
Po Marseillaise vystoupil americký violoncellista Yo-Yo Ma s pátou suitou pro sólové violoncello v c moll od německého skladatele Johanna Sebastiana Bacha.
Následně osm francouzských středoškolských studentů přečetlo zápisky, které ke dni příměří napsali vojáci hlavních bojujících stran, mladá Francouzka a čínský dělník pracující v Normandii.
"Ještě včera jsem si myslel, že válka byla jen noční můrou. Dnes jsem si uvědomil, že jsem se mýlil. Boj pokračuje, shoříme na prach," zapsal si 8. listopadu 1918 francouzský voják Alfred Roumiguières. "Jsem přesvědčen, že válka skončila. Zbraně utichly," poznamenal si 11. listopadu.
"Válka skončila a za hodinu odcházíme. Už se sem nemusíme vracet... Až odejdu, bude to navždy. Je to neuvěřitelný okamžik," přečetli studenti úryvek z knihy Cesta zpět od Ericha Marii Remarquea, který proslul protiválečnými romány. Cesta zpět volně navazuje na jeho slavné dílo Na západní frontě klid.
"Šílím štěstím. Nemohu psát, pláču radostí," napsala v dopise Pařížanka Denise Brüllerová svému snoubenci Pierru Fortovi, který bojoval ve francouzské armádě. V listu mu píše, že ve městě na znamení příměří divoce bijí zvony. "Nikdo už nepadne," dodala.
V následném projevu Macron varoval před křehkostí míru a před nebezpečím nacionalismu, které označil za přímý protiklad vlastenectví. "Stopy této války nikdy nezmizely," řekl Macron. "Staří démoni se opět probouzí," dodal. Podle Macrona musí světoví předáci za mír bojovat společně, neboť násilí a uzavření se do sebe není řešením.
Ceremonie pokračovala skladbou Bolero, která patří k nejznámějším dílům francouzského hudebního skladatele Maurice Ravela. Skladbu pod Vítězným obloukem zahrál Orchestr mladých Evropské unie (EUYO).
Macron poté společně se zahraničními předáky, kteří dění sledovali z tribuny, vzdal čest hrobu neznámého vojína. Ostatky byly u Vítězného oblouku uloženy v roce 1921 a od roku 1923 zde hoří věčný plamen, který je každý den v 18:30 zažeháván. Macron za přítomnosti výše zmíněných osmi studentů a také 48 žáků symbolicky oheň znovu zažehl. Zhruba 90minutovou pietu završila minuta ticha zakončená troubením vojenské polnice.
Agentura AP poznamenala, že světoví vůdci zmeškali přesný okamžik příměří, které začalo platit 11. listopadu 1918 v 11:00. Dnes v 11:00 kolona autobusů s prezidenty a premiéry teprve mířila po třídě Champs-Élysées k Vítěznému oblouku.
Autobusy jely po bulváru vyrovnané vedle sebe, posledních několik stovek metrů státníci šli pěšky. Macron kráčel uprostřed několikařadého zástupu, Babiš šel za ním.
Po příchodu k oblouku si rukou potřásli americký prezident Donald Trump a jeho ruský kolega Vladimir Putin. Původně se předpokládalo, že se v Paříži sejdou ke krátké schůzce, což ale bylo odřeknuto. Trump s Putinem a také izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem přijeli k Vítěznému oblouku ve vlastních vozech, ostatní činitelé cestovali společně autobusy.
Velká vojenská přehlídka se v rámci výročí nekoná. Macron si totiž podle listu Le Figaro nepřál dát ceremonii příliš vojenský ráz, aby se tak nedotkl Berlína jako poražené strany.
Související
Lidé v Česku dnes uctí památku válečných veteránů
Španělská chřipka: Jak zasáhla vojáky první světové války?
I. světová válka , Paříž , Emmanuel Macron , Francie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
před 2 hodinami
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
před 3 hodinami
Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív
před 4 hodinami
Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability
před 5 hodinami
Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce
před 8 hodinami
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
před 9 hodinami
Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun
před 9 hodinami
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
před 10 hodinami
Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou
před 11 hodinami
Počasí: Trápení s ledovkou nekončí. Platí nová výstraha
před 11 hodinami
Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři
před 12 hodinami
Kuleba navrhnul, jak dosáhnout dlouhodobého míru na Ukrajině. Rusku se jeho nápad líbit nebude
před 14 hodinami
Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad
před 14 hodinami
Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících
před 15 hodinami
Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží
před 15 hodinami
Zlatým glóbům kraloval energický transgender muzikál Emilia Pérez a architektonická freska Brutalista
před 16 hodinami
Předpověď počasí na týden. Fronty se budou střídat, přijde změna
včera
Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice
včera
Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách
včera