NÁZOR - Budoucnost Velké Británie závisí na tom, zda si tamní parlament uvědomí, že neexistuje dobrá verze brexitu. S tímto tvrzením vystoupil editorial renomovaného serveru The Observer.
Zvrat katastrofy
Rozdělení rodiny Johnsonů ohledně EU zrcadlí a do značné míry přispělo k rozdělení Británie, deklaruje prestižní týdeník. Konstatuje, že bez Borise Johnsona by Britové v referendu nepodpořili brexit, zatímco páteční rezignace jeho bratra Joa a jeho drtivé prohlášení se mohou stát katalyzátorem pro zvrat katastrofy z roku 2016.
"Borisův oportunistický přerod z liberálního Torye v trumpovského populistu pomohl k vítězství Farageovi a spol., ale nebyl nikdy zcela přesvědčivý, i když přinesl triumf," pokračuje The Observer. Dodává, že Jo Johnson proti tomu zůstal pravým liberálem toryovského střihu v duchu rodinné tradice a jeho vystoupení z minulého týdne ve prospěch EU a pragmatického internacionalismu by získalo plnou podporu britských státníků, jakými byli Harold Macmillan, Edward Heath či Michael Heseltine.
Pro Británii je nyní důležité, aby Jo, nikoliv Boris Johnson, ovládl spor, který prvně jmenovaný nazývá "největší krizí od druhé světové války", deklaruje proevropský server. Tvrdí, že Joova rezignace značí konec směšného politického sporu o to, zda Británie po 29. březnu 2019 dokáže nějakým způsobem projít "louží" brexitu víceméně bez větších ztrát.
Labouristé budou nadále využívat krizi ve svůj prospěch a tlačit na nereálné předčasné volby, které vylučuje zákon o funkčním období parlamentu z roku 2011, a zároveň se vyhýbat zaujetí stanoviska, naznačuje renomovaný týdeník. Připomíná, že hlavní prioritou premiérky Theresy Mayové zase není uzavřít dohodu o brexitu, která je v národním zájmu, ale zabránit rozpadu její Konzervativní strany.
Otázky ekonomiky, prosperity, obchodu, obrany, bezpečnosti a míru se stávají nepodstatnými, jak se dosud nevýznamní britští konzervativní politici snaží posílit v rámci své strany, varuje The Observer. Kvituje, že Jo Johnson spustil potenciální změnu tohoto přístupu a nemilosrdně ukázal, že sliby zastánců brexitu ohledně zachování snadného obchodu a dalších záležitostí byly jen fantaskní lži.
Závěr dopisu Jo Johnsona, který zní, že rýsující se dohoda o brexitu znamená "selhání britského státnictví v míře nevídané od suezské krize", je podle liberálního týdeníku nezpochybnitelný. Británie nikdy nepřišla tak plošně o vše, co bylo v sázce a ať již jde o pokračování plateb do rozpočtu EU, podstatu dalších vzájemných obchodních vztahů či nezbytné udržení otevřené hranice s Irskem, Spojené království bylo vymanévrováno a přelicitováno, konstatuje editorial.
Verdikt musí vynést Britové
"Stoupenci brexitu tvrdí, že důvodem jsou špatné záměry a neschopnost Mayové a její páté kolony úřednických vyjednávačů," píše prestižní server. Deklaruje však, že ve skutečnosti byla britská pozice od začátku nesourodá a usilovala o výhody členství v EU i po odchodu, ale země s 65 miliony obyvatel je zkrátka slabší než EU s 450 miliony obyvatel, přičemž Brusel neděla nic víc, než že chrání své zájmy.
V důsledku toho má Británie dle Jo Johnsona na výběr mezi dvěma možnostmi, poukazuje The Observer. Za první označuje chaos vyvolaný neuzavřením jakékoliv dohody, což přináší riziko hospodářské krize, problémů se zásobováním potravinami a léky či kolapsu dopravního spojení mezi Calais a Doverem, za druhou pak zmírnění takového debaklu nekonečným vazalstvím vůči pravidlům EU v rámci celní unie a společného trhu, které Spojené království nemůže opustit kvůli hospodářským škodám.
"Budeme přijímat pravidla EU, přispívat do jejího rozpočtu, ale nijak se podílet na jejich utváření. To je volba, která, jak si (Jo) Johnson myslí, je natolik nepřijatelná, že nemůže být členem vlády, která ji učiní," vysvětluje britský týdeník. Dodává, že proto chce politik prezentovat Britům realitu a demokraticky je postavit před druhé referendum.
Stávající krize je natolik alarmující, že připomíná předzvěst obou světových válek, jejichž dědictví si dnes Spojené království pozvolna uvědomuje, nebere si servítky The Observer. Vysvětluje, že v obou případech byla Británie v Evropě "napůl" a vysílala smíšené zprávy o své příslušnosti k evropskému řádu.
Londýn se tak nezavázal bránit Belgii před německou agresí až do srpna 1914, zatímco v roce 1938 prostřednictvím mnichovské dohody oddálil válku o pár měsíců, připomíná editorial. Zmiňuje rčení Winstona Churchilla, že "Evropa je tam, odkud přichází počasí", které by si britská diplomacie měla neustále uvědomovat, jelikož platilo v letech 1914, 1918 i 1939 a platí i dnes.
"Jak se přibližujeme k osudnému termínu, musíme dát britskému národu příležitost vynést verdikt o našich skutečných možnostech v novém referendu," nabádá The Observer.
Související
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
včera
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
včera
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
včera
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
včera
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
včera
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
včera
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
včera
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
včera
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.
Zdroj: Libor Novák