V Palermu se rokovalo o Libyi: Konference začala se zpožděním, výsledek nulový

Bez konkrétní dohody skončila dnes v sicilském Palermu dvoudenní mezinárodní konference o budoucnosti Libye. Po půl roce se na ní opět sešli lídři dvou znesvářených táborů libyjského konfliktu, kteří se podle diplomatických zdrojů citovaných egyptským deníkem Al-Ahrám vyjádřili nadějně stran uspořádání voleb v příštím roce. Podle agentury ANSA by se mohla už v lednu konat národní konference o Libyi, jež má připravit půdu pro volby.

Mezinárodní konference v Palermu se účastnili mimo jiné šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová, zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, ruský premiér Dmitrij Medveděv, francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian či český premiér Andrej Babiš. Některá média kritizovala neúčast lídrů vlivných evropských zemí.

Libyjský premiér Fáiz Sarradž, jehož vládu v Tripolisu uznává OSN, a generál Chalífa Haftar, který kontroluje východ Libye, se setkali na okraj konference za účasti několika dalších státníků. Italská média poté zveřejnila fotku, na níž si usmívající Sarradž a Haftar potřásají rukou a jejich stisk také s úsměvem pečetí premiér pořádající země Giuseppe Conte.

Fascinating hug picture. Haftar puts both hands on Conte. We can see one of Serraj’s hands on Conte but is his second hand on Haftar’s back? #Libya #palermo pic.twitter.com/ycVJ2FbaV8

— Ulf Laessing (@UlfLaessing) 13. listopadu 2018

Sarradž posléze na twitteru napsal, že je pro cestovní mapu OSN a pro volby příští rok na jaře, když bude na stole ústavní rámec. Haftar podle italského diplomata, kterého citoval deník Al-Ahrám, podpořil variantu, že by Sarradž zůstal v úřadu premiéra do voleb. Haftar to podle diplomata vyjádřil anglickou frází: "Neměníte koně, dokud nepřekročíte řeku".

Podobný mírný optimismus, jaký vyjadřuje nyní italská strana po schůzce v Palermu, ale panoval i po konferenci, kterou v květnu uspořádal v Paříži francouzský prezident Emmanuel Macron. Tehdy se lídři dvou libyjských táborů soupeřících o moc v Libyi v politické deklaraci zavázali, že budou spolupracovat na uspořádání voleb letos v prosinci; což se nepovedlo.

Francie, stejně jako Egypt, podle médií spíše podporuje Haftara, který má podle nich lepší předpoklady jako voják stabilizovat zemi. Ta se zmítá v chaosu prakticky už sedm let od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího. Itálie naopak oficiálně spolupracuje se Sarradžovou vládou a snaží se omezit příliv migrantů do Itálie. Stabilizace Libye je důležitá mimo jiné právě proto, aby z ní do Evropy přestaly proudit s pomocí pašeráků tisíce migrantů z Afriky a Blízkého východu. Uklidnění situace v Libyi označil za klíčové pro Evropskou unii i premiér Babiš.

Konference, která začala v pondělí večeří pořádanou premiérem Contem, sice nepřinesla konkrétní výsledky, i tak je ale vnímána jako krok k budoucí politické stabilizaci sedmilionové Libye. Uklidnění situace je důležité i z ekonomického hlediska, země disponuje značnými nalezišti ropy. O těžbu a zpracování libyjské ropy také už dlouho soupeří energetičtí giganti - italská Eni a francouzský Total.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Libye Chalífa Haftar Andrej Babiš Giuseppe Conte

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy