Německá kancléřka Angela Merkelová dnes během návštěvy města Chemnitzu (Saské Kamenice) uznala, že její vláda v migrační politice chybovala. Chybu podle ní ovšem neudělala tím, že pomohla uprchlíkům v nouzi, ale tím, že se nezajímala včas o situací zemí, ze kterých přichází. Merkelová se v debatě se čtenáři listu Freie Presse vrátila rovněž k bouřlivým událostem v podkrušnohorském městě na přelomu srpna a září. Proti Merkelové ve městě demonstrovalo podle úřadů zhruba 2500 lidí.
Kancléřka dnes město Chemnitz, které leží zhruba 20 kilometrů severně od českých hranic, navštívila poprvé od demonstrací, které ve městě na přelomu srpna a září vyvolala smrt 35letého Němce. Z jeho zabití jsou podezřelí tři žadatelé o azyl z Iráku a Sýrie. Protesty, které následovaly po tomto činu, provázely i neonacistické projevy, napadání přistěhovalců a antisemitské útoky.
Kromě politiků a zástupců policie se dnes Merkelová v Chemnitzu setkala například i s Uwem Dziuballou, majitelem židovské restaurace Schalom, na kterou na konci srpna zaútočili maskovaní radikálové.
Kancléřka v debatě se čtenáři saského listu vyjádřila pochopení pro rozčílení místních obyvatel, které ale podle ní není omluvou pro páchání trestných činů na demonstracích extremistů. Nespokojené občany vyzvala, aby se při demonstracích jasně vymezili vůči pravicovým radikálům.
Před návštěvou kancléřka čelila kritice, že do saského města přijela pozdě. V debatě se výčitkám dnes bránila. Zvažovala prý dlouho, kdy bude vhodný moment do města zavítat a to i vzhledem k tomu, jak její osobnost mnoho společnost polarizuje. Nakonec se rozhodla, že do Chemnitzu nepojede v rozjitřené atmosféře a vyčká. Cílem její dnešní návštěvy města je podle Merkelové zjistit, jak mohou centrální úřady přispět k tomu, aby nebyl Chemnitz trvale ve špatném světle.
Východní Němci a zvlášť Sasové mají totiž podle kancléřky řadu důvodů být na sebe pyšní. Měli by proto vystupovat sebevědoměji.
Kancléřka rovněž znovu připustila, že kabinet udělal v migrační politice chyby. Chybou ale podle ní nebylo, že se Německo rozhodlo pomoci uprchlíkům, kteří to potřebovali, ale to, že se spolková vláda nezajímala dostatečně brzy o země a regiony původu uprchlíků a migrantů. Předsedkyně německé vlády vyjádřila také politování nad tím, že se nedaří dosáhnout pokroku v uznávání některých zemí původu za bezpečné.
Merkelová také odsoudila "lži", které se podle ní šíří v souvislosti s globální dohodou OSN o migraci, ke které se odmítly připojit USA, Austrálie a několik evropských zemí včetně Česka. Suverenita signatářských zemí není podle ní žádným způsobem narušena. Cílem dohody je snížit migrační tlak, řekla kancléřka, podle které bude mít dál každá země právo přijímat své vlastní zákony.
Před budovou, ve kterém se debata konala, demonstranti skandovali "Vypadni", "Merkelová musí pryč" a kancléřku označovali za zrádkyni národa.
For my English Tweeters: #Merkel visits #Chemnitz. Here an anti-Merkel-demonstration with "Merkeljugend-T-Shirts".They have been ordered to turn the T-Shirts around or take them off!@tbgstephen @crypt_ghost @KTHopkins @PrisonPlanet @BreitbartNews @Queen_of_Gif @Telegraph https://t.co/Cc9yIK8pSm
— Lars Pellinat (@Lars9596) 16. listopadu 2018
Podle úřadů se protestu proti kancléřce zúčastnilo 2500 lidí. Agentura DPA uvedla, že mezi nimi byli členové hnutí Pro Chemnitz, které stálo i za dřívějšími demonstracemi, členové protiislámského hnutí Pegida či skupiny Merkeljugend, která si dala jméno v odkazu na mládežnickou organizaci nacistů Hitlerjugend.
Související
Za Merkelové bylo lépe. Většina Němců si myslí, že se život v jejich zemi zhoršil
Když politici dojí stát kvůli sebepropagaci. Případ Merkelové nápadně připomíná Schillerovou
Angela Merkelová , Chemnitz , Německo
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák