V centru Bratislavy to vře. Tisíce Slováků demonstrují proti poměrům v zemi

Tisíce lidí přišly dnes do centra Bratislavy na demonstraci vyjádřit nespokojenost s poměry v zemi a podpořit organizátory dřívějších mohutných protivládních mítinků, které kvůli anonymnímu oznámení o jejich zapojení do údajné přípravy státního převratu začala vyslýchat policie. Shromáždění byla svolána i do dalších měst na Slovensku a v zahraničí, kde žije slovenská komunita.

Dřívější mohutné mítinky, označované za největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989, odstartovaly z iniciativy nevládní formace Za slušné Slovensko po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která v zemi vyvolala politickou krizi. V zájmu jejího řešení v březnu šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico rezignoval z postu premiéra, tříčlenná koalice pod vedením Směru-SD se pak dohodla na vytvoření nové vlády.

"Jsme zde již podesáté, co se tu potkáváme od března. Téměř každý týden na povrch vyplouvají nové a nové kauzy. Místo nenávisti a konspirací voláme po slušnosti, pravdě a vyvození zodpovědnosti," řekli z podia zástupci zmiňované iniciativy Karolína Farská a Juraj Šeliga.

Konání mítinku právě v předvečer takzvané sametové revoluce, která v bývalém Československu vedla před 29 lety k pádu komunistického režimu, označili organizátoři demonstrace za symbolické. Dav lidí skandoval hesla proti Ficovi i proti šéfovi parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andreji Dankovi, jehož list Denník N obvinil z plagiátorství rigorózní práce.

Na podiu během protestu vystoupili také představitelé slovenského studentského hnutí ze sametové revoluce. "Tak, jak jsme v listopadu 1989 odmítli lhaní státní moci, tak v listopadu 2018 je třeba říct, že šíření nenávisti nepatří do společnosti, kterou jsme chtěli," řekla v projevu Zuzana Mistríková.

Na podiu se vystřídali také tváře protikomunistického hnutí z roku 1989, mezi nimi například sociolog Fedor Gál. Podobně jako při předchozích protestech nechyběli na podiu ani herci, mezi nimi byla i Táňa Pauhofová.

Dnešní demonstraci iniciativa ohlásila po té, co dříve v tomto týdnu pozornost medií a veřejnosti vyvolaly informace, že zástupci iniciativy Za slušné Slovensko byli vyslýcháni vyšetřovatelem. Stalo se tak kvůli anonymnímu oznámení, že tito lidé chystají státní převrat a že je financuje americký finančník George Soros.

Když se o případ začala zajímat média, policie výslechy přerušila, byť původně tvrdila, že každé oznámení musí prověřit. Fico dříve opakovaně tvrdil, že organizátoři demonstrace jsou napojeni na Sorose a že vývoj v zemi po Kuciakově vraždě byl řízen ze zahraničí. Iniciativa za slušné Slovensko zmiňovaná tvrzení popřela a připomenula, že má zřízen transparentní účet.

Související

Slovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy

200 lidí demonstrovalo v Bratislavě proti očkování. Zasahovala policie i záchranáři

lovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy. "Gestapo!" vykřikovali demonstranti podle listu Sme. Při zákroku byl jeden člověk zraněn a musela jej odvézt sanitka. Podle serveru Teraz.sk policisté dva demonstranty zadrželi. Část protestujících se následně přesunula před policejní stanici, aby žádala jejich propuštění.

Více souvisejících

Demonstrace na Slovensku Bratislava Slovensko

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 23 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy