Následující týden bude pro budoucnost Británie klíčový, řekla dnes v rozhovoru s televizí Sky News britská premiérka Theresa Mayová. Londýn podle ní nepodepíše část brexitové smlouvy věnované výstupu z unie, dokud se s EU nedohodne na budoucích vztazích. O těch se chystá Mayová jednat příští týden v Bruselu. Britská premiérka také uvedla, že podle jejích informací jí v tuto chvíli nehrozí hlasování o vyslovení nedůvěry jako lídryni strany.
Opoziční labouristé návrh brexitové smlouvy v parlamentu nepodpoří, řekl dnes jejich šéf Jeremy Corbyn. Podpora dohody vyjednané Mayovou by byla od parlamentu nezodpovědná, uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová.
Mayová bude nadcházející týden jednat v Bruselu - mimo jiné s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem - o vztazích mezi Británií a EU po brexitu. Londýn neodsouhlasí již zveřejněný návrh brexitové smlouvy, dokud se s Bruselem nedohodne na budoucích vztazích, řekla Mayová. "Těchto nadcházejících sedm dní bude klíčových, budou o budoucnosti této země," uvedla.
Jestliže posléze návrh neprojde parlamentem, vláda navrhne další postup, řekla britská premiérka. Šéf labouristů Corbyn si myslí, že v takovém případě by měla vláda vyjednat novou podobu brexitové smlouvy.
Mayová v rozhovoru také uvedla, že podle jejích informací nemají její odpůrci z řad konzervativních poslanců dostatek podpisů potřebných pro vyvolání hlasování o důvěře jako lídrovi strany. Pokud by taková nedůvěra byla vyslovena, musela by Mayová skončit i jako premiérka. K uspořádání hlasování konzervativních poslanců je zapotřebí, aby o to požádalo nejméně 48 z nich (tedy 15 procent). Změna lídra by podle Mayové nicméně zpozdila vyjednávání i samotný brexit.
Předák opozičních labouristů Corbyn předtím ve stejné televizní stanici řekl, že jeho strana dohodu vyjednanou Mayovou nepodpoří. Zastavení brexitu není podle něj nakloněn dostatečný počet poslanců. Druhé referendum o brexitu chápe jako možnost do budoucna.
Podle Sturgeonové nejsou vůbec jasné vztahy mezi EU a Británií pro brexitu, a proto by od parlamentu bylo nezodpovědné, kdyby návrh podpořil.
Exministr pro brexit Dominic Raab, který podal demisi kvůli nesouhlasu s vyjednanou předběžnou brexitovou dohodou, dnes Mayovou znovu obvinil, že s Evropskou unií nevyjednávala dostatečně tvrdě. Dnes jí sice vyjádřil podporu jako lídryni, ale její dohoda podle něj je "fatálně vadná" a Mayová musí změnit kurz. "Stále si myslím, že dohody lze dosáhnout, ale nyní je nejvyšší čas a musíme změnit kurz," řekl Raab BBC.
Mayová podle Raaba Evropské unii nedostatečně hrozila tím, že Británie případně odejde i bez dohody. "Pokud nedokážeme tuto dohodu uzavřít za rozumných podmínek, musíme velmi čestně říct, že se nenecháme uplácet a vydírat nebo mučit a vydáme se vlastní cestou," řekl Raab nedělníku The Sunday Times.
Raab nyní volá po tom, aby se zástupci Londýna znovu vrátili za jednací stůl. Podle pozorovatelů se tak nepřímo pasoval na možného nástupce Mayové.
V Bruselu podle Raaba působí "temné síly". Od diplomatů prý ví, že uvnitř Evropské komise je Severní Irsko označováno jako "cena", kterou musí Londýn zaplatit za brexit. To je "naprosto nezodpovědné a bezohledné", řekl Raab. Podle něj je za vším možná generální tajemník EK Martin Selmayr. Tento vysoce postavený německý úředník je v britských médiích uznačován jako "monstrum z Bruselu".
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Dominic Raab , Martin Selmayr
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek