Rok 20XX? Brexitová dohoda stále vázne, Chmelař má obavy z dopadů na ČR

Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické deklarace o budoucích vztazích důležité, aby po roce 2020 nebyl narušen vzájemný obchod s Británií. Novinářům to dnes řekl český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař před mimořádným jednání Rady pro všeobecné záležitosti, která se v Bruselu zabývá přípravou nedělního mimořádného unijního summitu k brexitu.

Unijní vyjednavač Michel Barnier už minulou středu zveřejnil s britskou stranou předjednaný text dohody o britském odchodu. Učinil tak poté, co se skoro šestisestránkovým dokumentem po zdlouhavé diskusi souhlasila britská vláda. Premiérku Theresu Mayovou ale ještě čeká hlavní zkouška, kterou bude hlasování zatím skeptického britského parlamentu.

Na unijní straně musí text potvrdit na politické úrovni nejprve šéfové států a vlád ostatních 27 zemí EU, což by se mělo stát právě na summitu v neděli. Následně je potřeba potvrzení v europarlamentu a nakonec většinový souhlas členských zemí.

Text dohody ale ještě není zcela dokončen. Podle dostupných informací zbývá například místo popisu "20XX" dopsat konkrétní rok, do kterého by mohlo být v případě potřeby jednou prodlouženo přechodné období nyní plánované do konce roku 2020. Podle diplomatů Barnier navrhuje rok 2022, rozhodnuto ale není. Některé země mají navíc další připomínky.

Doufáme, že nebude třeba text znovu otevírat a že dnes bude přijatelný pro EU27," poznamenal Chmelař. Text dohody v národních jazycích dostaly členské státy unie k dispozici v neděli.

Větší debata se ale nyní na půdě EU27 odehrává okolo politické deklarace, právně nezávazného textu popisujícího, jak by si obě strany přály, aby jejich vztahy vypadaly po konci přechodného období.

Dokument, který v mnoha ohledech doplňuje onu "rozvodovou smlouvu", bude spolu s ní základem pro práci na konkrétních dohodách v řadě oblastí - od obchodu přes obranu a bezpečnost po spolupráci třeba ve vědě či školství.

Na stole mají diplomaté a vlády od minulého týdne asi šest stránek s přehledem toho, co by deklarace měla obsahovat. Nyní ji na tomto základě vyjednavači obou stran domlouvají, hotovo by chtěli mít ve čtvrtek.

"Chceme co nejtěsnější možný vztah, při zachování práv a závazků britské strany. Pro ČR specificky je v této souvislosti důležité, aby po roce 2020 nebyly narušeny naše vzájemné obchodní vztahy," upozornil český státní tajemník pro EU.

Chmelař uvedl, že některé členské státy mají k návrhu textu své individuální požadavky, například související s rybolovem či britskými možnostmi podílet se na evropských obranných projektech a podobně. ČR podle svého zástupce žádné vlastní specifické požadavky v této chvíli nemá.

"Nezapomínejme, že to není právně závazný text, ale jsme odhodláni plnit ho na politické úrovni," připomněl Chmelař. Novinářům řekl, že podle jeho názoru se politická situace v Británii uklidní a EU27 bude mít za kanálem La Manche jako partnera vládu s většinovou podporou v parlamentu. "Nemyslím, že je něco, co by nás dnes vedlo ke zrušení (nedělního) summitu," dodal.

Související

Více souvisejících

Brexit Aleš Chmelař Česká republika EU (Evropská unie) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy