Hotovo, zní z Bruselu k brexitové dohodě. Na obzoru už jsou ale další potíže

Spořádaný odchod Británie z Evropské unie na základě návrhu smlouvy o vystoupení schváleného britskou vládou bude podle šéfa unijního vyjednávacího týmu Michela Barniera základem pro vznik ambiciózního a strategického partnerství mezi EU27 a Británií stojící mimo evropský blok. Barnier to řekl novinářům, když dnes zástupce vlád 27 států unie seznámil s posledním vývojem rozhovorů o brexitu.

Země unie podporují text smlouvy, na které se na pracovní úrovni shodli před týdnem vyjednavači obou stran. Politicky by ji měli v neděli na summitu schválit šéfové států a vlád EU27. Podle rakouského ministra pro EU Gernota Blümela je skoro šestisetstránkový dokument "spravedlivý kompromis". Barnier doplnil, že podpora ze strany 27 států ho těší.

S navrženým textem takzvané rozvodové dohody už minulou středu souhlasila britská vláda. Premiérku Theresu Mayovou ale nyní čeká zásadní zkouška, když bude muset dokument prosadit ve skeptickém britském parlamentu.

Text samotné smlouvy o vystoupení je v zásadě hotový. Dojednat zbývá především otázku, do kdy bude možné v případě potřeby prodloužit přechodné období, nyní domluvené do konce roku 2020.

Barnier a Evropská komise podle diplomatů navrhují konec roku 2022, termín je údajně pro většinu členských zemí přijatelný. Na prodloužení, které bylo do dohody zapracováno v očekávání složitých jednání především o dlouhodobém řešení celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, by se musely shodnout obě strany.

Český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař po schůzce doplnil, že součástí diskusí také je, jak a jaké finanční závazky by z prodloužení přechodného období plynuly pro Londýn. Nynější konec přechodného období je svázán s koncem stávajícího víceletého finančního rámce, v němž se Británie ve smlouvě o vystoupení z EU zavázala splnit všechny své závazky.

"Nebude (Británie) součástí nového víceletého finančního rámce, ale jakýmsi ad hoc způsobem by například mohla přispívat," vysvětlil Chmelař.

Podle něj se dnes také státy shodly na tom, že dojednaný text dohody by se už neměl v zásadních věcech otevírat. Případné technické požadavky zemí by se podle něj měly řešit například prohlášením na okraj nedělní Evropské rady. "Myslím, že je lze překonat deklarací k už přijatým vodítkům k nastavení budoucích vztahů," poznamenal.

Zatímco text samotné dohody je až na drobnosti již hotový, práce nyní intenzivně pokračují na související politické deklaraci obou stran o budoucnosti vzájemných vztahů.

Barnier dnes vyzval všechny strany rozhovorů, aby v nynější klíčové fázi "zachovaly klid".

Základem diskuse o deklaraci, která hledí do budoucnosti je soupis oblastí z minulého týdne. Barnier upozornil, že cílem bude, aby Británie mohla jako země mimo EU opět získat zpět kontrolu nad svými zákony. Připravovaná deklarace podle něj "otevře dveře jednáním o ambiciózním hospodářském a strategickém partnerství v budoucnosti".

Unijní vyjednavač předpokládá, že po konci přechodného období bude mít EU27 i Británie plnou kontrolu nad svými vlastními zákony a tvorbou pravidel. "Je to z naší strany zásadní pro integritu jednotného trhu. Je to zásadní pro Spojené království," uvedl Barnier a připomněl, že jedním z cílů zastánců brexitu v Británii bylo "převzít zpět kontrolu".

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Michel Barnier Velká Británie Aleš Chmelař

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy