Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák dnes pohrozil demisí, pokud parlament odmítne globální pakt OSN o migraci. Lajčák na rozdíl od představitelů vládních a opozičních stran na Slovensku přijetí zmiňovaného dokumentu podporuje. V reakci na Lajčákovo vyjádření premiér Peter Pellegrini a šéf sněmovny Andrej Danko vyslovili výhrady proti paktu, prezident Andrej Kiska zase vyjádřil znepokojení kvůli konfliktu ve vládě a hrozící demisi ministra zahraničí. Migrační pakt minulý týden odmítla česká vláda, nesouhlas již dříve ohlásily USA, Rakousko či Maďarsko.
"Pokud by byla vůle poslanců Národní rady, že se Slovensko chce izolovat, být součástí problémů a nechat řešení na jiných, tak to nemohu prosazovat," řekl Lajčák novinářům před jednáním vlády.
Ministr později uvedl, že mnohem důležitější než jakákoli funkce je pro něj jeho vlastní lidská a profesionální integrita. Dodal, že nepochybně nemůže zůstat ministrem, pokud mu nedůvěřuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), jež ho do funkce navrhla.
Proti migračnímu paktu v uplynulých dnech vystoupil také předseda Směru-SD a expremiér Robert Fico. Již dříve nesouhlas s dokumentem vyjádřily také koaliční Slovenská národní strana (SNS) i největší opoziční strana Svoboda a solidarita. Usnesení k dokumentu OSN by měl slovenský parlament projednat na nadcházející řádné schůzi, která začne příští týden.
Premiér a místopředseda Směru-SD Pellegrini po Lajčákově vyjádření řekl, že Slovensko má vůči migračnímu paktu OSN výhrady. Předseda parlamentu a SNS Danko dokument zase odmítl. Poslanci SNS předložili do sněmovny návrh usnesení, že pakt není v souladu s bezpečnostní a migrační politikou Slovenska a že vláda by měla dokument odmítnout.
Kriticky se ke sporům v koalici vyjádřil prezident Kiska. "Prezident je znepokojen konfliktem ve vládě a hrozící demisí ministra zahraničních věcí a očekává, že osobní spory si (politici) v koalici vyřeší tak, že Slovensko zůstane důvěryhodným partnerem v očích svých spojenců," uvedla v prohlášení prezidentská kancelář.
Hlava slovenského státu tvrdila, že migrační pakt neukládá Slovensku žádné povinnosti ohledně přijímání migrantů. "Prezidenta rovněž mrzí, že kdykoliv, když se zmíní slovo migrace, pro mnoho politiků je toto slovo jako červené sukno, které je žene k populistickým vyjádřením," píše se v prohlášení.
Lajčák se na přípravě migračního paktu podílel během svého ročního působení ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září. Slovenský ministr zahraničí v uplynulých týdnech migrační pakt obhajoval. Tvrdil, že není závazný a že nezasahuje do kompetencí států. V pondělí zase uvedl, že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu.
Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010.
Přední představitelé Směru-SD dříve opakovaně označili Lajčáka za nejlepšího kandidáta na prezidenta, kterého budou Slováci v přímé volbě vybírat příští rok. Lajčák dnes řekl, že zmiňovanými prohlášeními politici "hrají své hry" a že on se chce věnovat diplomacii. Podle průzkumů veřejného mínění by Lajčák prezidentské volby vyhrál. Současná hlava státu Andrej Kiska v květnu oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení na další pětileté funkční období.
Související
Unijní zmocněnec Lajčák vidí dohodu Srbska a Kosova o normalizaci v řádu měsíců
Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory zaštiťuje EU
Miroslav Lajčák , Andrej Kiska , Slovensko , uprchlíci , Peter Pellegrini
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák